Święconka i śmigus-dyngus to dopiero początek. Przeczytaj ciekawostki na temat Wielkanocy. Niewiele osób o tym wie

Magdalena Konczal
Wiesz, skąd się wzięła tradycja oblewania siebie wodą w Wielki Poniedziałek lub połykanie bazi?
Wiesz, skąd się wzięła tradycja oblewania siebie wodą w Wielki Poniedziałek lub połykanie bazi? pixabay/ suju-foto
Każdy z nas zna tradycję święcenia pokarmów i oblewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Wiele osób w tym tygodniu uczestniczy także w nabożeństwach, wspominając ostatnią wieczerzę (w Wielki Czwartek) czy śmierć Jezusa (w Wielki Piątek). Wielkanoc to czas, kiedy tradycje chrześcijańskie przenikają się z ludowymi. Poznaj symbolikę tych świąt i ciekawostki, których możesz nie znać.

Spis treści

Co się obchodzi w Wielkanoc?

Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto dla chrześcijan, którzy wspominają wówczas męczeńską śmierć Jezusa i jego zmartwychwstanie. Rozwinęło się ono na kanwie żydowskiego święta Paschy. W początkach chrześcijaństwa było ono poprzedzone jedynie kilkoma dniami postu. Obecnie – jak wiemy – post trwa 40 dni.

Pierwsi chrześcijanie czuwali przez całą noc, a także opowiadali historie zbawienia. Na koniec odbywała się eucharystia. Obecnie w kościele obchodzi się tzw. Triduum Paschalne, które rozpoczyna się w Wielki Czwartek i kończy się w Niedzielę Zmartwychwstania. Okres wielkanocny trwa aż 50 dni – kończy się w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego.

Podpowiadamy czego życzyć bliskim z okazji świąt wielkanocnych.

Życzenia wielkanocne. Krótkie, mądre, religijne i śmieszne w...

Ciekawe zwyczaje wielkanocne w Polsce i nie tylko

Jednak Wielkanoc zawiera nie tylko aspekt duchowy, ale także ludowy. Święta te różnią się w zależności od konkretnego kraju. W USA dzieci szukają poukrywanych w ogrodzie czekoladowych jajek. Organizowana jest także wielkanocna parada (Easter Parade). We Francji najważniejszą potrawą wielkanocną jest… czekolada, a w Szwecji – dziewczynki przebierają się za czarownice i proszą o łakocie, niczym w Halloween. To tylko niektóre z elementów świąt obchodzonych w różnych krajach świata.

Jesteście ciekawi innych informacji na temat Świąt Wielkanocnych w Polsce i na świecie? Sprawdźcie nasze ciekawostki. Niewiele osób wie, że dawniej jajka mogła malować tylko określona grupa osób, a na jednym z kontynentów królik z zadziwiających powodów przestał być symbolem świąt. Dowiedzcie się, skąd się wzięły zwyczaje wielkanocne i co symbolizują konkretne produkty zamieszczone w koszu wielkanocnym.

Sprawdź

Trwa głosowanie...

Jakie masz plany na przerwę wielkanocną?

Wesołych Świąt!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji