Uczelnie wracają do nauki stacjonarnej. Coraz mniej szkół wyższych funkcjonuje w trybie zdalnym. Jak będzie wyglądał kolejny semestr?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Szkoły wyższe wracają do trybu stacjonarnego. Jak będzie wyglądał kolejny semestr na uczelniach?
Szkoły wyższe wracają do trybu stacjonarnego. Jak będzie wyglądał kolejny semestr na uczelniach? Fot. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Coraz więcej szkół wyższych wraca do nauki stacjonarnej. Obecnie kierunków, które prowadzone są w pełni w formie zdalnej, jest ponad 10-krotnie mniej, niż miało to miejsce w szczytowych momentach pandemii. Można więc mówić o tendencji wzrostowej, jeżeli chodzi o powrót uczelni do stacjonarnego trybu nauczania. Wciąż jednak są szkoły wyższe, które prowadzą zajęcia zdalne lub częściej – hybrydowe.

Uczelnie wracają do trybu stacjonarnego. „Kierunków prowadzonych zdalnie jest mniej”

Pod koniec marca zniesione zostały obostrzenia m.in. obowiązek zakrywania ust i nosa. Nieco później zmieniono także zasady dotyczące kierowania osób na kwarantannę i izolację. Takie decyzje motywowano mniejszą liczbą zachorowań na COVID-19. W związku z ogólnopolskim trendem niektóre szkoły wyższe także postanowiły zrezygnować z obostrzeń. Coraz częściej władze poszczególnych uczelni ogłaszały, że zajęcia nie będą już odbywać się zdalnie czy hybrydowo (częściowo online, a częściowo na miejscu), ale stacjonarnie – w budynku szkoły.

Zapytaliśmy prof. Tomasza Pietrzykowskiego – prorektora UŚ w Katowicach – który kieruje zespołem ds. monitoringu Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, ile uczelni obecnie funkcjonuje w trybie zdalnym, a ile w stacjonarnym.

– Monitorujemy sytuację, choć nie da się podać całkiem dokładnych danych. Obecnie kierunków prowadzonych w pełni zdalnie jest ponad 10-krotnie mniej, niż było w momentach szczytowych poprzednich fal (grudzień 2021, luty 2022) – tłumaczy prof. Tomasz Pietrzykowski.

Na części kierunków, zwłaszcza tych bez zajęć laboratoryjnych, tryb pracy i nauki online okazał się efektywny. Niektóre uczelnie nie powrócą więc już do pełnego trybu sprzed pandemii. Poza tym – jak podkreśla prof. Pietrzykowski – część szkół wyższych prowadziła zajęcia zdalne nie z powodu COVID-19.

– Liczba szkół wyższych, prowadzących zajęcia zdalnie raczej nie spadnie do zera, bo są pewne kierunki prowadzonych zdalnie z powodów innych niż pandemiczne – zauważa prorektor UŚ w Katowicach.

Powrót do nauki stacjonarnej w pełni od przyszłego semestru?

Na Politechnice Warszawskiej zajęcia od końcówki marca prowadzone są w tradycyjnej formule. Uniwersytet Łódzki zdecydował się z kolei na formę hybrydową, podobnie jak Uniwersytet SWPS. W części szkół wyższych nie obowiązuje już nakaz zasłaniania usta i nosa w trakcie zajęć w budynku. Tak jest na przykład na Uniwersytecie Warszawskim.

– Przeważająca liczba pozostałych kierunków jest prowadzona wciąż hybrydowo. Zazwyczaj najliczniejsze wykłady są zdalne, a zajęcia ćwiczeniowe lub laboratoryjne prowadzi się kontaktowo. Powrót do „normalności” ma charakter stopniowy. Bardzo trudno jest na ogół przenieść kształcenie zdalne do formy kontaktowej „z dnia na dzień” (harmonogramy zajęć często zakładały przenoszenie mniejszych grup do większych sal, wolnych z powodu zdalności wykładów, po to, żeby m.in. zachować dystans) – mówi prof. Pietrzykowski.

Ważne jest, by w powrocie do nauki stacjonarnej wziąć pod uwagę sytuację studentów, którzy bardzo często zrezygnowali z wynajmu mieszkań w dużych miastach i zdecydowali się na powrót do rodzinnych miejscowości. Zorganizowanie nowej przestrzeni do życia może zająć im trochę czasu. Nie pomaga także sytuacja wojny na Ukrainie.

– Powrót do kształcenia kontaktowego to dla wielu studentów konieczność akomodacji w mieście akademickim. Wiele osób w okresie zdalno-hybrydowego kształcenia jednak wybierała dojazdy zamiast wynajmu mieszkania lub akademika. Tu z kolei w wielu miejscach pojawił się problem ograniczonej dostępności miejsc w akademikach, a nawet mieszkań, z uwagi na obecność uchodźców – wyjaśnia prof. Pietrzykowski.

Zauważa także, że zapowiadany „powrót do normalności” na polskich uczelniach najprawdopodobniej nastąpi w semestrze zimowym 2022/2023, a na wielu kierunkach – już w trakcie tegorocznej sesji letniej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji