Nauka hybrydowa w szkołach a nauka zdalna
Nauczanie hybrydowe często mylone jest z nauką zdalną, jednak nie jest tym samym. Kiedy w szkołach wprowadzana jest nauka zdalna, wszystkie dzieci pozostają w domach i biorą udział w lekcjach online. W przypadku wprowadzenia nauki hybrydowej uczniowie szkoły dzieleni są na mniejsze grupy i przychodzą na zajęcia stacjonarne wymiennie.
Na przykład połowa uczniów przez pierwszy tydzień chodzi do szkoły, a druga połowa ma wówczas lekcje online. W kolejnym tygodniu sytuacja się odwraca – osoby, które uczyły się stacjonarnie, teraz pozostają w domach, a ci, którzy mieli lekcje online, wracają do szkół.
Czym jest nauka hybrydowa?
Nauka hybrydowa może wyglądać różnie w zależności od decyzji dyrekcji. W niektórych szkołach uczniowie przychodzą na stacjonarne lekcje co drugi dzień, w innych – co tydzień. Wszystko zależy od możliwości lokalowych konkretnej placówki. Kiedy część uczniów ma zajęcia online, nauczyciel transmituje je, by każdy mógł w nich uczestniczyć.
W czasie trwania nauki hybrydowej (ale także nauki zdalnej) ze względu na różne ograniczenia, zmianie może ulec plan lekcji i sposób organizowania zajęć. Nauczanie hybrydowe jest wprowadzane, gdy w placówce pojawi się małe ognisko zakażeń. W momencie, kiedy liczba przypadków COVID-19 w szkołach zwiększa się, podejmowana jest decyzja o przejściu na naukę zdalną.
Bardzo ważne jest to, by podczas nauki hybrydowej uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły ściśle przestrzegali reżimu sanitarnego. Obowiązkowe jest częste wietrzenie sal, zakrywanie ust i nosa, a także dezynfekowanie rąk.
Zasady nauki hybrydowej
Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło zbiór dobrych praktyk, które mają pomóc przy organizowaniu lekcji w trybie hybrydowym. Chodzi m.in. o to, by:
- Wychowawca pozostał w stałym kontakcie z uczniami i rodzicami i na bieżąco mógł monitorować proces uczenia;
- W trakcie nauki hybrydowej materiał dydaktyczny był dostosowany do możliwości ucznia;
- Zgodnie z potrzebami zapewnić rodzicom możliwość konsultacji z nauczycielami;
- Umożliwić uczniom inicjowanie kontaktu społecznego, na przykład przez organizowanie zajęć dodatkowych online (bez udziału nauczyciela).
Wszystkie zasady, dotyczące nauki hybrydowej, a także nauki zdalnej zalecane przez MEiN dostępne są na stronie rządowej.
Nauczanie hybrydowe – kiedyś i obecnie
Nauka hybrydowa pierwszy raz została wprowadzona w październiku 2020 roku. W czasie trwania epidemii sytuacja związana ze zdalnym nauczaniem ulegała zmianom. Obecnie dyrektorzy podejmują decyzję o nauczaniu hybrydowym, gdy pojawi się taka konieczność.
Według danych przekazanych przez MEiN, 6 grudnia 2021 zdalnie uczy się:
- 69 przedszkoli w Polsce;
- 107 szkół podstawowych;
- 71 szkół ponadpodstawowych.
Z kolei na nauczanie hybrydowe przeszła następująca liczba placówek oświatowych:
- 757 przedszkoli;
- 3 008 szkół podstawowych;
- 1 261 szkół ponadpodstawowych.
Można przypuszczać, że nauka zdalna, ale także nauka hybrydowa będą pojawiać się w placówkach oświatowych coraz częściej. Wszystko przez coraz większą liczbę zakażeń.
Źródło: gov.pl
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?