Jak liczyć punkty na studia? To zależy od konkretnej uczelni. Kalkulator maturalny może być pomocny. Trwa rekrutacja na studia

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Każde uczelnie mają nieco inne przeliczniki w rekrutacji na studia.
Każde uczelnie mają nieco inne przeliczniki w rekrutacji na studia. pexels/ Karolina Grabowska
Ogłoszenie wyników matur zostało zaplanowane na 7 lipca. Sporo osób zastanawia się więc, jak obliczyć punkty na studia. Kalkulator maturalny może okazać się pomocny przy rekrutacji. Zwłaszcza że każda ze szkół wyższych ma nieco inny sposób wyliczania punktów. Na początku warto więc poznać wymagania konkretnej uczelni, a później przemnożyć je przez uzyskane wyniki matur. Punkty na studia można także przeliczać na przeznaczonych do tego stronach.

Spis treści

Jak obliczyć punkty na studia?

Przelicznik punktów na poszczególnych uczelniach jest do siebie zbliżony. Zazwyczaj uczelnie stosują system wagowy. Konkretny przedmiot zdawany na maturze mnoży się przez określoną wartość. Jest ona wyższa w przypadku zdawania egzaminu dojrzałości w formie rozszerzonej. Przeliczanie punktów na studia wciąż jednak sprawia wielu osobom problemy.

W zależności od tego, na jaką uczelnię i kierunek chcemy się dostać, powinniśmy zdawać konkretne przedmioty na maturze. To właśnie one stanowią podstawę do obliczania punktów na studia. Warto odwiedzić stronę interesującej nas uczelni, a tam wyszukać kierunek, na który chcemy rekrutować. W zakładce „rekrutacja” powinny być podane konkretne wartości, które pozwolą nam na przeliczenie punktów na studia.

Szybkie obliczanie punktów na studia

Sporo osób korzysta ze stron, które przeliczają punkty na studia. Jedną z nich jest dostanesie.pl. W odpowiednich miejscach zaznaczamy przedmiot, który zdawaliśmy na maturze, wpisujemy wyniki, które uzyskaliśmy oraz wybieramy konkretną uczelnię i kierunek. Wówczas wyświetlają nam się progi punktowe. Pamiętajmy jednak, że są to progi, które uwzględniają ubiegłe lata.

Obliczanie punktów na studia. Kalkulator punktów

Na stronach internetowych poszczególnych uczelni i wydziałów widnieją informacje na temat progów punktowych. Na przykład określone jest, że waga wynosi:

  • 0,30 w przypadku języka polskiego,
  • 0,20 jeśli chodzi o matematykę,
  • 0,20 za język obcy.
  • 0,30 za inny dowolny przedmiot.

Wówczas mnożymy wynik z egzaminu maturalnego przez podaną wartość. W przypadku zdawania egzaminu w formie rozszerzonej można pomnożyć wynik przez większą wartość (określoną w zasadach rekrutacji na konkretnym kierunku). Na przykład na Uniwersytecie SWPS 1 proc. na maturze podstawowej równa się zdobyciu 1 punktu kwalifikacyjnego, a 1 proc. na maturze rozszerzonej to 1,5 punktu kwalifikacyjnego.

Na UMCS sytuacja wygląda podobnie, z tym że 1 proc. na egzaminie w formie rozszerzonej to 2 punkty kwalifikacyjne. Wszystko zależy więc od uczelni i kierunku, na który planujemy się dostać. Szkoły wyższe publikują często minimalną liczbę punktów, którą trzeba zdobyć, by móc wziąć udział w rekrutacji. Niektóre szkoły wyższe, chcąc ułatwić zadanie swoim przyszłym studentom, udostępniają im kalkulator punktów na studia.

Poniżej podajemy linki, w których znajdziecie informacje na temat rekrutacji do najbardziej znanych uczelni w kraju:

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji