Spis treści
Kto musi złożyć do ZUS zaświadczenie o kontynuacji nauki?
ZUS, w przesłanym komunikacie wskazał, że renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia 16. roku życia. Dziecko, które nadal się kształci, dostanie rentę aż do zakończenia nauki, lecz nie dłużej niż do osiągnięcia 25 lat. Chyba że urodziny przypadają w trakcie ostatniego roku studiów – wówczas świadczenie przysługuje do końca roku akademickiego.
Uczniowie, którzy ukończyli 16 lat i pobierają rentę rodzinną, a także studenci, którzy mająprawo do renty muszą dostarczyć do ZUS zaświadczenie o kontynuacji nauk.
Do kiedy uczeń musi złożyć zaświadczenie ZUS?
ZUS przypomina, że uczniowie mają czas do 30 września, by złożyć zaświadczenie, że kontynuują naukę. Studenci natomiast mają czas do końca października. By zachować prawo do renty rodzinnej trzbea zdążyć z dostarczeniem zaświadczenia na czas.
Aby nie stracić renty rodzinnej uczniowie, którzy ukończyli 16 lat, muszą pamiętać o złożeniu wniosku o dalszą wypłatę renty wraz z zaświadczeniem ze szkoły. Mają na to czas do końca września, chyba, że 16 lat kończą w trakcie roku szkolnego. Wówczas, aby otrzymać świadczenie bez przerwy w wypłacie, uczniowie powinni złożyć komplet dokumentów w miesiącu, w którym osiągają wymagany wiek - poinformował PAP rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski.
Jako przykład podał ucznia, który 16. rok życia kończy 4 listopada. Ten - by nie stracić prawa do renty rodzinnej - musi maksymalnie do końca listopada przekazać niezbędne dokumenty do ZUS-u. „A jeśli chce zachować ciągłość wypłaty, to dokumenty musi przekazać nie później, niż 12 dni roboczych przed terminem płatności swojego świadczenia” - dodał Żebrowski.
Zaznaczył, że w nieco innej sytuacji są maturzyści przyjęci na pierwszy rok studiów.
Jeśli chcą otrzymać rentę także za wrzesień, muszą do końca września złożyć wniosek o kontynuację wypłaty świadczenia wraz z zaświadczeniem z uczelni potwierdzającym przyjęcie na studia, a do końca października uzupełnić dokumentację o zaświadczenie z uczelni o rozpoczęciu studiów. Pozostali studenci, którzy kontynuują studia, a zaświadczenie o nauce mieli wydane tylko na rok, wniosek i zaświadczenie o kontynuowaniu nauki składają do końca października - wyjaśnił rzecznik ZUS.
Dodał, że w przypadku, gdy podjęcie nauki nastąpiło w innym miesiącu, niż wrzesień czy październik, zaświadczenie o dalszej nauce należy złożyć do końca miesiąca, w którym rozpoczęto naukę.
Wskazał, że nie trzeba przedstawiać informacji o dalszej nauce w przypadku, gdy zaświadczenie jest dalej aktualne, bo szkoła bądź uczelnia wydała je na cały okres trwania nauki: wówczas ZUS będzie wypłacał rentę rodzinną za okres wskazany w zaświadczeniu, ale w każdej chwili może sprawdzić, czy uczeń lub student faktycznie się uczą.
Skąd wziąć zaświadczenie o nauce do ZUS?
Zaświadczenie wydaje placówka, w której dziecko się uczy (lub uczelnia, w przypadku studenta). Co ważne, nie trzeba co roku przedstawiać informacji o dalszej nauce, jeżeli szkoła lub uczelnia w pierwszym zaświadczeniu wpisze całkowity jej czas.
Ważne jest również, żeby uczeń/student uprawniony do renty powiadomił ZUS, gdy przestanie się uczyć. Jeśli tego nie zrobi, to ZUS nie wstrzyma wypłaty. Wtedy nienależnie wypłacane świadczenie trzeba będzie oddać razem z odsetkami - zaznaczył regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego Karol Jagielski.
Renta rodzinna po zmarłym rodzicu
ZUS przypomina, że rentę rodzinną po zmarłym rodzicu dziecko może pobierać do 16. roku życia, a jeśli kontynuuje naukę – nawet do 25. roku życia lub do końca roku akademickiego, jeśli 25 lat kończy w trakcie ostatniego roku studiów. Jeśli natomiast dziecko stało się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat lub jeszcze w trakcie nauki, a przed 25. rokiem życia, to rentę rodzinną można pobierać bez względu na wiek i kontynuowanie nauki (w zależności od terminu ważności orzeczenia o niezdolności do pracy).
W momencie przerwania lub wcześniejszego zakończenia nauki, uczeń, student, który pobiera rentę rodzinną, musi poinformować ZUS. Jeśli tego nie zrobi, czekają go przykre konsekwencje, bo nadpłaconą nienależną rentę rodzinną będzie później musiał zwrócić z odsetkami
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?