Spis treści
Konkurs: Space. Skąd pomysł i jaka jest idea projektu?
Pomysłodawcą jest dr Sławosz Uznański - Polak, który z początkiem września został projektowym astronautą ESA.
Masz pomysł, który mógłby nabrać kosmicznego wymiaru? Pracujesz nad projektem, który może znaleźć zastosowanie w kosmosie? Jeśli tak, mamy dla Ciebie wyjątkową możliwość. Direction: Space to konkurs dla studentów i doktorantów kierunków zarówno inżynieryjnych, jak i tych, które na co dzień nie są kojarzone z kosmosem - piszą na swojej stronie organizatorzy wydarzenia.
Jak komentuje Uznański, Polska nigdy nie miała dostępu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dzięki konkursowi pojawia się taka możliwość.
Pomysł na konkurs pojawił się po tym, jak zostałem ogłoszony rezerwowym astronautą ESA. Polska nigdy nie miała dostępu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a teraz pojawiła się taka możliwość. Aby wykorzystać tę szansę, potrzebujemy pomysłów na eksperymenty, które mogłyby zostać przeprowadzone na orbicie - mówi Sławosz Uznański.
Jak dodaje, studenci czasami nie wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, więc po prostu to robią. Poza tym zadają sobie trudne pytania, dzięki czemu mają szansę na łamanie schematów i budowanie zaawansowanych technologii. „Właśnie takie osoby chcemy zachęcić do udziału w konkursie” - zaznacza Uznański.
Idea konkursu jest zachęcenie młodych ludzi do zaprojektowania eksperymentu, który w przyszłości mógłby zostać wykonany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Inicjatywa ma na celu pokazanie, że wyzwania kosmiczne potrzebują różnorodnych kompetencji i że dzięki osiągnięciom w kosmosie możemy skuteczniej rozwiązywać problemy na Ziemi.
Nagrodą jest wyjazd całego zespołu do ESA i CERN!
Laureaci konkursu w kwietniu przyszłego roku zostaną zaproszeni na wyjazd studyjny do Europejskiej Agencji Kosmicznej - ESA (European Space Agency) i Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych - CERN (Organisation Européenne pour la Recherche Nucléaire).
Zwycięskie zespoły spotkają się tam z ekspertami i będą miały okazję ulepszyć projekty swoich eksperymentów. Najlepsza koncepcja będzie miała szansę zostać w pełni przygotowana na potrzeby realizacji na orbicie.
Niektórzy już mają plany, co do projektu
Pomysł konkursu jest fascynujący. Myślę, że każdy student, który jest zainteresowany kosmosem, chciałby opracować eksperyment, który może być przeprowadzony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - mówi Sara Straśczek, studentka geologii z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Chciałabym się zgłosić do konkursu z jednym z wielu pomysłów, który przyszedł mi do głowy. Badam impaktyty (skały powstające w wyniku uderzenia meteorytu lub innego ciała niebieskiego w powierzchnię Ziemi) i pracuję nad projektem, który zajmuje się odzyskiwaniem tzw. wody szarej w systemach hydroponicznych. Chcę w konkursie przeprowadzić eksperyment związany z tym obszarem.
Jak wziąć udział w konkursie? Regulamin i ważne terminy
Aby wziąć udział w konkursie, należy do 10 listopada 2023 zgłosić swój zespół (składający się z minimum 3, a maksimum 8 członków) na stronie Direction Space Earth.
Zgłaszane projekty mogą dotyczyć następujących obszarów:
- biologii i biotechnologii;
- badań środowiskowych;
- edukacji;
- psychologii człowieka;
- fizyki;
- rozwoju nowych technologii.
W ramach Konkursu można także składać projekty międzyobszarowe. Informacja o kwalifikacji do drugiego etapu zostanie przekazana zespołom do 4 grudnia 2023. Więcej o wydarzeniu i zasadach uczestnictwa można dowiedzieć się na stronie głównego organizatora.
Organizatorami konkursu jest Fundacja Empiria i Wiedza oraz Fundacja New Space, we współpracy z Direction Earth/Space — inicjatywą Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Partnerem wydarzenia jest CERN, a patronatu honorowego udzielili:
- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów,
- Bank Gospodarstwa Krajowego,
- Ministerstwo Rozwoju i Technologii,
- Polska Agencja Kosmiczna.
Źródło: