Zmiana na maturze. CKE opublikowało ważny dokument, który przyda się uczniom i nauczycielom. Chodzi o egzamin z języka polskiego

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wiemy, jak wygląda nowa matura rozszerzona z polskiego
Wiemy, jak wygląda nowa matura rozszerzona z polskiego fot. Łukasz Kaczanowski/ Polska Press
Matura od 2025 roku będzie wyglądała nieco inaczej. Zmieniają się kryteria oceniania egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym, ale to nie jedyna reforma, która czeka maturzystów, przystępujących do egzaminu dojrzałości w roku szkolnym 2024/2025. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusz pokazowy rozszerzonej matury z polskiego. Można już zobaczyć, jak będzie wyglądał egzamin. To ważna informacja dla osób, które będą zdawały maturę w 2025 roku.

Spis treści

Arkusz pokazowy rozszerzonej matury z polskiego od CKE na maturę 2025

11 grudnia na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej opublikowano dokument: „Arkusz pokazowy – język polski na poziomie rozszerzonym od roku szkolnego 2023/2024”. Zgodnie z Informatorem, zawiera on nie tylko jedno polecenie: napisanie wypracowania na jeden z dwóch podanych tematów (tak jak było to dotychczas), ale także część testową.

Maksymalna liczba punktów, jaką uczniowie będą mogli zdobyć na tym egzaminie, wynosi 50. Przypomnijmy, że w latach 2023 i 2024 było to 35 punktów. CKE oprócz arkusza pokazowego rozszerzonej matury z polskiego opublikowało także przykładowe zasady rozwiązywania zadań. Z nimi również warto się zapoznać, jeśli będziemy zdawać tę maturę lub jesteśmy nauczycielami, którzy przygotowują uczniów do egzaminów dojrzałości.

Zobacz, jak wygląda arkusz pokazowy nowej rozszerzonej matury z polskiego oraz zasady oceniania rozwiązań:

Dokument ten jest również do pobrania na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Znajdują się tam także wersje dostosowane dla uczniów z autyzmem, słabowidzących i niewidomych.

Zmiany na maturze rozszerzonej z polskiego od 2025 roku. O tym warto wiedzieć

Szczegółowe informacje na temat tego, jak będzie wyglądać matura rozszerzona z języka polskiego od 2025, zawarto w Informatorze CKE. Kluczową zmianą jest dodanie testu, który „zawiera zadania sprawdzające wiadomości i umiejętności z zakresu historii i teorii literatury”. W części testowej znajduje się od 5 do 10 zadań i można za nią zdobyć maksymalnie 15 punktów.

W części 1. egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym znajdą się przede wszystkim zadania otwarte, mogą pojawić się także zadania zamknięte. Zadania otwarte to takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź. Wśród zadań otwartych przeważać będą zadania krótkiej odpowiedzi, wymagające stworzenia krótkiego tekstu. Zadania zamknięte to takie, w których uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych. Wśród zadań zamkniętych znajdą się m.in.: zadania wyboru wielokrotnego, zadania typu prawda-fałsz, zadania na dobieranie – czytamy w Informatorze.

Z kolei w drugiej części egzaminu uczniowie będą musieli napisać wypracowanie na jeden z dwóch tematów. Muszą się w nim odwołać do wybranej lub podanej lektury obowiązkowej, innych utworów literackich z dwóch różnych epok oraz wybranego kontekstu. Wypracowanie musi liczyć co najmniej 500 wyrazów.

Wszystkie niezbędne informacje na temat matury od 2025 – zarówno podstawowej, jak i rozszerzonej, znajdują się na stronie CKE w zakładce Informatory.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji