Arkusz egzaminu ósmoklasisty z angielskiego w terminie dodatkowym nie jest udostępniany. Dlaczego? CKE: Zbyt mała liczba zdających

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Dziś ostatni dzień testów klas ósmych dla osób, które piszą je w terminie dodatkowym. Czerwcowy arkusz egzaminu ósmoklasisty z angielskiego, a także arkusze z innych języków obcych nie zostaną jednak udostępnione. Zapytaliśmy CKE o powód. „Zbyt mała liczba zdających” – przekazano.

Arkusz egzaminu ósmoklasisty z angielskiego w terminie dodatkowym

 Bez arkusza z angielskiego w terminie dodatkowym

Na łamach Strefy Edukacji na bieżąco zamieszczaliśmy arkusze egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów, zarówno w przypadku matur, jak i egzaminów ósmoklasisty. Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępniła nam także arkusze z polskiego i matematyki w terminie dodatkowym, które odbyły się 10 i 11 czerwca.

CKE wyjaśnia dlaczego nie udostępnia arkusza egzaminu klas ósmych z języków obcych.
CKE wyjaśnia dlaczego nie udostępnia arkusza egzaminu klas ósmych z języków obcych. Polska Press

Dziś uczniowie przystępują do egzaminu z języka obcego, najchętniej wybieranym językiem jest zazwyczaj angielski. CKE przekazało nam jednak, że ten arkusz nie zostanie udostępniony.

Ze względu na małą liczbę zdających egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego w terminie dodatkowym arkusz nie jest udostępniany – odpowiedziano nam na prośbę przesłania arkusza.

Szkoły i nauczyciele potrzebują materiałów od CKE. Jest powód, by nie udostępniać arkuszy?

Poprosiliśmy Wydział Egzaminów z Język Obcych o wyjaśnienie, dlaczego arkusze z polskiego i matematyki w terminie dodatkowym mogły być udostępnione, a arkusz z języka angielskiego (lub innego języka obcego) już nie. Przekazano nam, że w przypadku tych ostatnich egzaminów liczba zdających jest znacznie mniejsza oraz że szkoły wykorzystują te arkusze do przeprowadzania wewnątrzszkolnych egzaminów w innym terminie, np. w styczniu lub lutym jako przygotowanie do głównego egzaminu w roku kolejnym.

To z pewnością duże ułatwienie dla szkół i nauczycieli, którzy wolą korzystać z materiałów przygotowywanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i nie raz narzekali, że brak im przykładowych arkuszy, dzięki którym mogliby przećwiczyć zadania z uczniami. Nieudostępniany szerszej publiczności arkusz może stać się dobrym pretekstem do zorganizowania wewnątrzszkolnego egzaminu próbnego.

W rozmowie dotyczącej próbnych egzaminów dr Joanna Dobkowska (pracownik Wydziału Pedagogicznego UW, koordynatorka zespołu przygotowującego w CKE maturę obowiązującą od 2015 r.) zaznaczała, że warto korzystać z materiałów dydaktycznych przygotowywanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, a nie komercyjne wydawnictwa.

– Nie chodzi wcale o to, że te materiały są gorszej jakości, a raczej o to, że zadania opracowywanie przez CKE są bardzo specyficzne. Pod względem merytorycznym czy dydaktycznym arkusze z różnych wydawnictw mogą być nawet lepiej przygotowane, ale nie do końca odpowiadają temu, co może spotkać uczniów podczas prawdziwej matury. Dlatego podchodziłabym z dużą ostrożnością do wykorzystywania w celach diagnostycznych materiałów przygotowywanych poza CKE – mówiła nam ekspertka przed pierwszą przeprowadzaną maturą w nowej formule 2023.

Mowa tu co prawda o maturze, ale w przypadku egzaminu ósmoklasisty może być podobnie. Nie da się więc ukryć, że dla szkół czy nauczycieli takie materiały jak nieudostępniany wcześniej egzamin ósmoklasisty w terminie dodatkowym, mogą być na wagę złota. Jednocześnie, chcąc rozwiązać ten problem, Centralna Komisja Egzaminacyjna mogłaby po prostu przygotować więcej przykładowych arkuszy do pracy z uczniami.

„Arkusze powinny być dostępne”. Rodzice o terminie dodatkowym

Jak twierdzą niektórzy rodzice, wszystkie arkusze z egzaminów w terminie dodatkowym powinny być publikowane na stronie CKE tak jak te z terminu majowego. Takie głosy zgłaszali nam także czytelnicy.

– Nigdzie nie ma podanych arkuszy z terminu dodatkowego – pisała mama ósmoklasistki. – Na stronie CKE nie ma publikacji z terminów dodatkowych, nigdzie o tym nie piszą. Arkusze powinny być dostępne tak samo, jak dostępne są te z terminu głównego.

W Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dowiedzieliśmy się, że w przypadku języka angielskiego w terminie dodatkowym rodzic, który chce uzyskać dostęp do takiego arkusza, może skierować taką prośbę do CKE, a arkusz zostanie mu udostępniony.

Czy jednak dzieci, które zdają egzaminy w terminie dodatkowymm nie powinny mieć takiego samego dostępu do arkuszy, jak te, które zdawały go w terminie majowym? Takie pytania mogą stawiać sobie rodzice, których dzieci z przyczyn losowych nie mogły przystąpić do egzaminu ósmoklasisty w maju.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. ObserwujStrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji