Ciekawostki na temat „Chłopów”. Będziecie zaskoczeni. Którą scenę Reymont pisał 11 godzin? Tego możecie nie wiedzieć o lekturze szkolnej

Magdalena Konczal
Tak wyglądają kadry z nowej wersji „Chłopów”.
Tak wyglądają kadry z nowej wersji „Chłopów”. materiały prasowe związane z produkcją filmu „Chłopi”
„Chłopi” Władysława Stanisława Reymonta to lektura, omawiana w szkole średniej. Filmowa adaptacja powieści wciąż cieszy się dużą popularnością. O niezwykłej technice, nawiązaniu do ówczesnego malarstwa i ciekawym ujęciu wątków w filmie wciąż jest głośno. Warto odświeżyć sobie także powieść Reymonta. Przeczytajcie 5 ciekawostek dotyczących „Chłopów”.

Spis treści

„Chłopi” w kinach. To musisz wiedzieć o filmie

Po filmie „Twój Vincent”, który był pierwszą na świecie pełnometrażową animacją malarską, DK Welchman i Hugh Welchman postanowili (wykorzystując tę samą technikę) dać nowe życie „Chłopom” Reymonta.

– Po latach pracy nad filmem o Vincencie van Goghu poczułam silną potrzebę, by opowiedzieć o kobietach: ich zmaganiach, pasji i sile – zaznaczyła reżyserka i scenarzystka, DK Welchman.

Stworzenie tej ekranizacji okazało się naprawdę wielkim przedsięwzięciem. Na początku nakręcono film z aktorami, a następnie ekipa ponad 100 malarzy namalowała obrazy, które niejako połączone są z nagranymi wcześniej scenami. Warto też zaznaczyć, że film został zrealizowany w oparciu o malarstwo młodopolskie – ujęcia mogą nam więc przypominać obrazy m.in. Józefa Chełmońskiego, Ferdynanda Ruszczyca czy Leona Wyczółkowskiego, co jeszcze bardziej ma przywoływać na myśl klimat przełomu XIX i XX wieku.

W obsadzie znaleźli się m.in.: Kamila Urzędowska, Mirosław Baka, Maciej Musiał i Julia Wieniawa.

Warto także omówić adaptację na lekcjach języka polskiego. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej przygotowały scenariusze lekcji na podstawie „Chłopów”, które można wykorzystać na zajęciach.

Ciekawostki na temat „Chłopów” Reymonta

Pojawienie się w kinach nowej ekranizacji „Chłopów” może być dobrą okazją do przypomnienia sobie treści lektury. W powieści obyczajowej Reymonta wciąż znajdujemy aktualne wątki, dotyczące m.in. miłości czy konfliktów rodzinnych.

Można przypuszczać, że od czasu, gdy Władysław Reymont otrzymał za „Chłopów” Nagrodę Nobla, a więc 1924 roku, nigdy nie było o tej powieści tak głośno. Wiecie, jak wyglądało tworzenie przez pisarza sceny wesela Boryny i Jagny? Albo jaka jest narracja w „Chłopach”? Sprawdźcie ciekawostki na temat powieści i samego pisarza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Olga
Oglądałam....cudowny film, muzyka zaj...polecam
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji