Spis treści
Matura 2023 za nami: ile osób zdało?
Po podsumowaniu wyników matur łącznie z wynikami matury poprawkowej CKE podało liczbę osób, które zdały maturę w 2023 roku i mogą myśleć o studiach. Łącznie w obu formułach egzaminy maturalne zadało 227 440 osób. Nie udało się blisko 20 tysiącom uczniów, a dokładnie 19 017 osób nie zdało matury.
Czy to zły wynik? Ci, którym się nie udało zdać matury, stanowią 8,26 proc. wszystkich zdających w maju (terminie głównym), czerwcu (terminie dodatkowym), a także w sierpniu (terminie poprawkowym).
Przypominamy, że matura 2023 odbyła się w trzech terminach:
- głównym – 4-23 maja
- dodatkowym – 1-19 czerwca
- poprawkowym – 21 i 22 sierpnia
Egzamin był przeprowadzany w dwóch formułach:
- w Formule 2023 dla tegorocznych absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego,
- w Formule 2015 dla tegorocznych absolwentów 4-letniego technikum, szkoły artystycznej oraz branżowej szkoły II stopnia.
Niezależnie od formuły egzaminu maturalnego wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2023 r., obowiązkowo przystępowali do egzaminu maturalnego w części pisemnej z: języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego
nowożytnego, a w części ustnej z: języka polskiego oraz wybranego języka obcego nowożytnego – zaznaczyło w sprawozdaniu CKE.
Zdawalność egzaminu w poszczególnych województwach
Najwięcej osób zdawało maturę w województwie mazowieckim, Dotyczy to obu formuł. Jednak najwyższą zdawalność w Formule 2023 odnotowano w woj. opolskim, (chociaż poziom zdawalności był bardzo zbliżony w całym kraju).
W Formule 2015 znacząco wyróżniło się woj. małopolskie.
Matura 2023 w dwóch formułach: różnice w wynikach
Procentowo okazuje się, że maturę w nowej formule zdało ponad 91 proc. maturzystów, a w starej pozytywny wynik egzaminu maturalnego otrzymało 74,6 proc. zdających. Lepiej w statystykach wypadają więc absolwenci liceów.
Podobnie wyglądają wyniki z poszczególnych przedmiotów.
Uczniowie, których obowiązywała stara matura, czyli m.in. tegoroczni absolwenci technikum, najlepiej poradzili sobie jedyne z językiem włoskim.
Ponad 25 tys. osób pisało maturę poprawkową
Do egzaminu maturalnego w sesji poprawkowej w sierpniu 2023 roku w formule 2015 przystąpiło 16 046 tegorocznych absolwentów, a w formule 2013 poprawkę zdawało 8798 osób. Byli to maturzyści, którzy w terminie głównym lub w terminie dodatkowym w 2023 roku przystąpili do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych oraz do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego w części pisemnej i nie zdali egzaminu wyłącznie z jednego przedmiotu obowiązkowego.
Najwięcej osób nie zdało z matematyki.
Tym maturzystom unieważniono maturę. Co teraz?
Jak podało CKE, unieważniono 118 egzaminów, w tym z powodu naruszenia procedur przeprowadzania egzaminu − 87 prac, z powodu niesamodzielnego rozwiązywania zadań – 22, z innych powodów – 9 prac. Maturzyści, którym unieważniono egzaminy, nie mogli przystąpić do sesji poprawkowej w sierpniu – będą mogli poprawiać maturę dopiero za rok.
Najchętniej wybierane przedmioty
Dla obu formuł najchętniej wybieranym przedmiotem językiem obcym był język angielski.
Oprócz języka obcego maturzyści musieli także wybrać jeden przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. W obu formułach wysoko królowała matematyka, ale nie tylko. W Formule 2023 najwięcej osób zdawało: matematykę, język polski i biologię.
W Formule 2015 na pierwszym miejscu była matematyka, a potem geografia i język polski.
Matura 2023 w liczbach. Dane CKE
Sprawozdanie opublikowane przez CKE to szczegółowe dane dotyczące zarówno zdawalności matury z różnych przedmiotów, całościowych wyników egzaminów, jak i przygotowań do egzaminu.
W raporcie czytamy, że na tegoroczną maturę:
- przygotowano 624 rodzaje arkuszy egzaminacyjnych do 24 przedmiotów w Formule 2023 i w Formule 2015;
- przygotowano 127 różnego rodzaju nagrań na płytach CD dla zdających egzaminy z języków obcych nowożytnych, historii muzyki i informatyki;
- do sprawdzania arkuszu powołano 26 022 egzaminatorów, którzy pracowali w 1513 zespołach;
- przebieg egzaminu maturalnego monitorowało 1 593 obserwatorów (pracowników kuratoriów oświaty, organów prowadzących, szkół wyższych, ośrodków doskonalenia nauczycieli, jednostek samorządów terytorialnych, poradni pedagogiczno-psychologicznych, OKE i CKE.
Zobacz, jak maturzyści 2023 wypadli w liczbach i na wykresach.
Źródło: Sprawozdanie z matury 2023 - Formuła 2023; Sprawozdanie z matury 2023 - Formuła 2015.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?