Co było na maturze z polskiego 2023? Mamy arkusz CKE i tematy wypracowań. Na rozszerzeniu m.in. „Mała apokalipsa” i Kochanowski

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Matura rozszerzona z języka polskiego w formułach 2023 i 2015 rozpoczęła się 17 maja o godz. 9.00. Co pojawiło się na egzaminach?
Matura rozszerzona z języka polskiego w formułach 2023 i 2015 rozpoczęła się 17 maja o godz. 9.00. Co pojawiło się na egzaminach? Fot. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Matura rozszerzona z polskiego już za nami. Maturzyści musieli wykonać tylko jedno zadanie: napisać dłuższą wypowiedź pisemną. Jakie były tematy wypracowań na maturze rozszerzonej z polskiego w 2023? Realizm i fantastyka oraz sposoby nawiązywania do tradycji biblijnej i antycznej w „Małej apokalipsie” – z takimi zagadnieniami musieli zmierzyć się maturzyści w formule 2023. Z kolei w formule 2015 pojawił się fragment tekstu Adama Kulawika oraz utwory Hartwig i Kochanowskiego.

Spis treści

Matura rozszerzona z polskiego. Arkusze CKE

Arkusze CKE zostały opublikowane po godzinie 14. W zależności od formuły matury, odpowiednie arkusze znajdziesz poniżej:

Matura 2023: język polski na poziomie rozszerzonym. Arkusz CKE

Matura z języka polskiego w formule 2015, poziom rozszerzony – arkusz CKE

Jakie były tematy wypracowań maturalnych z rozszerzonego polskiego 2023?

Język polski jest jednym z chętniej wybieranych rozszerzeń na maturze. W tym roku przystąpiło do niego niespełna 43 tys. osób zdających egzamin w formule 2023 i ponad 13 tys. osób w formule 2015. Egzamin rozpoczął się o godz. 9.00 i trwał do godz. 12.00 (formuła 2015) lub 12.30 (formuła 2023). Uczniowie podzielili się już swoimi spostrzeżeniami na temat tego egzaminu.

Co znalazło się w arkuszu CKE na maturze rozszerzonej z polskiego 2023? Zobacz>>

Matura rozszerzona polski 2023. Arkusze CKE już jest. Wiemy,...

Jakie były tematy na polskim rozszerzonym w 2023? Uczniowie zdradzają, co było na maturze rozszerzonej z polskiego. Tematy różniły się od siebie w zależności od formuły egzaminu. Osoby piszące egzamin w formule 2015 wspominają, że w pierwszym temacie pojawił się tekst Adama Kulawika. Tekst dotyczył „istotności bohaterów w tekstach literackich i ich powiązań między sobą, jako wzorzec tradycji literackiej związany z postacią literacką” – jak podaje jedna z maturzystek. Z relacji zdających wynika, że w interpretacji porównawczej znalazł się m.in. wiersz Julii Hartwig. Tak rzeczywiście było.

Tematy w arkuszu dla formuły 2015:

  • Określ, jaki problem podejmuje Adam Kulawik w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów.
  • Dokonaj interpretacji porównawczej podanych utworów. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów. (wiersze „Drzewo to dom” Julii Hartwig i „Na lipę” Jana Kochanowskiego).
Trwa głosowanie...

Jak ci poszła matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym?

Z kolei z relacji uczniów wynika, że w tzw. nowej formule w arkuszu znalazły się następuję tematy.

Formuła 2023:

  1. Realizm i fantastyka. Rozważ, jaką funkcję pełni przenikanie się konwencji realistycznej i konwencji fantastycznej w tym samym utworze literackim.
  2. Rozważ sposoby nawiązywania do tradycji antycznej i biblijnej w literaturze oraz funkcje tych nawiązań. Punktem wyjścia do rozważań uczyń fragment tekstu Marii Wichowej (trzeba się było odwołać m.in. do „Małej apokalipsy”

Uczniowie dzielą się też opiniami na temat poziomu trudności tegorocznej matury z polskiego. Według większości z nich tematy były raczej przystępne i sprzyjały odwoływaniu się do rozmaitych lektur z poziomu podstawowego i rozszerzonego, a także kontekstów:

Essa z tym rozszerzeniem!

Im się chyba podstawa z rozszerzeniem pomyliła. Temat 1 kocham cię

Bardzo przyjemne to było. Odwołałam się do Dziadów cz. 2 i 3, Hamleta i Okrutnego księcia + konteksty miałam do założeń epoki romantyzmu i dramatu szekspirowskiego.

Kiedy wyniki matury 2023?

Arkusze egzaminacyjne matur, które rozpoczęły się o godz. 9.00 publikowane są po godz. 14.00. Na ostateczne wyniki matur maturzyści będą musieli jednak poczekać do 7 lipca 2023 roku, kiedy to ocenione rezultaty ich prac pojawią się na indywidualnych kontach uczniów. Uczniowie, którzy nie zdadzą jednego obowiązkowego przedmiotu na maturze, mogą przystąpić do egzaminu poprawkowego.

Harmonogram matur 2023. Kiedy kolejne egzaminy?

Większość matur rozszerzonych już za nami. W czwartek uczniowie zmierzą się z historią, a w piątek – z fizyką. Sprawdźcie dalszy harmonogram matur:

18 maja 2023 (czwartek):

19 maja 2023 (piątek):

  • godz. 9.00 – fizyka (poziom rozszerzony),
  • godz. 14.00 – historia sztuki (poziom rozszerzony).
Najważniejsze informacje o maturze rozszerzonej z polskiego w formule 2015 i arkusz CKE.

Matura 2023 – polski rozszerzony w formule 2015. Zobacz arku...

22 maja 2023 (poniedziałek):

  • godz. 9.00 – informatyka (poziom rozszerzony),
  • godz. 14.00 – język kaszubski, język łemkowski, język łaciński i kultura antyczna (poziom rozszerzony).

Przypominamy, że w terminie 10-23 maja trwają matury ustne. W tym roku są one obowiązkowe.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji