Coraz mniej prawników, którzy podchodzą do egzaminów na aplikacje. Utrzymuje się tendencja spadkowa?

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Utrzymuje się tendencja spadkowa.
Utrzymuje się tendencja spadkowa. unsplash/ Scott Graham
Już pod koniec września przeprowadzane będą państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze. Tymczasem zasadniczo z roku na rok zmniejsza się odsetek absolwentów wydziału prawa przystępujących do tych egzaminów. Na przestrzeni lat 2021-2022 można zaobserwować tendencję niewielką tendencję wzrostową.

Spis treści

Maleje liczba prawników, którzy podchodzą do egzaminów

Kandydaci na radców prawnych, adwokatów, komorników i notariuszy już 30 września 2023 roku przystąpią do ministerialnych testów. Chętnych jest jednak coraz mniej. „Niewielki wzrost w tym roku nie odwraca ogólnego trendu” – zauważa „Rzeczpospolita”.

Choć w tym roku liczba kandydatów nieznacznie się zwiększyła w porównaniu z rokiem poprzednim, to jednak na przestrzeni 15 lat (od 2008 r.) widać, że zainteresowanie tą drogą kariery spada – czytamy. Dodaje, że nie tylko zmniejsza się liczba absolwentów prawa, ale też coraz mniejsza część z nich przystępuje do egzaminów na aplikację w roku uzyskania dyplomu.

Według gazety częściowo wiąże się to z nasycaniem rynku i wzrostem konkurencji: liczba notariuszy podwoiła się, samorządy radców i adwokatów przeżyły jeszcze dynamiczniejszy wzrost, a kancelarii komorniczych jest niemal cztery razy więcej niż 15 lat temu.

Prezes Krajowej Rady Komorniczej Sławomir Szynalik przyznaje, że spadek zainteresowania aplikacją komorniczą jest zauważalny i pogłębia się od kilku lat – pisze dziennik.

Zauważa, że samorządy prawnicze starają się przyciągnąć młodych, zmieniając programy swoich aplikacji. „Zarówno radcy, jak i adwokaci stawiają na większą elastyczność, zwiększają rolę edukacji zdalnej, dbają też o bardziej atrakcyjne przygotowanie materiałów dla aplikantów. Oferują również możliwość odbycia próbnych egzaminów zawodowych” – stwierdza gazeta. Dodaje, że adwokatura kusi dodatkowo programami zniżkowymi oraz mLegitymacją.

W gorszej sytuacji są notariusze i komornicy, u których przebieg szkolenia jest uregulowany w przepisach powszechnie obowiązujących – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Liczba absolwentów prawa a egzaminy na aplikacje prawnicze

Jak podaje dziennik, odsetek absolwentów prawa przystępujących do egzaminów wstępnych zmniejszył się w ciągu ostatnich piętnastu lat z 62,22 w 2008 roku do 44,16 w 2022 roku.

W poszczególnych latach odsetek ten wynosił:

  • 62,22 (2008 r.),
  • 56,45 (2009 r.),
  • 58,51 (2010 r.),
  • 44,26 (2011 r.),
  • 57,65 (2012 r.),
  • 60,84 (2013 r.),
  • 57,12 (2014 r.),
  • 50,43 (2015 r.),
  • 44,18 (2016 r.),
  • 42,68 (2017 r.),
  • 40,96 (2018 r.),
  • 42,09 (2019 r.),
  • 42,36 (2020 r.),
  • 41,01 (2021 r.),
  • 44,16 (2022 r.).

– Nie widziałem takiej konieczności – mówi Strefie Edukacji absolwent prawa, który nie zdecydował się na przystąpienie do egzaminów na aplikację prawniczą. – Jak wynika z mojego doświadczenia, większość klientów, szukających wsparcia prawnika nie oczekuje, że będzie on posiadał uprawnienia zawodowe. Ważniejsze będzie tu raczej doświadczenie i nabyte umiejętności. Aplikacja wiąże się z poświęceniem czasu na udział w zajęciach i przygotowywanie się do kolejnych, po ukończonych studiach, egzaminów i poniesieniem kosztów samej aplikacji. Doszedłem do wniosku, że uprawnienia adwokata czy radcy prawnego nie są tego warte, szczególnie, że nie byłem nigdy zainteresowaniem występowaniem przed sądem.

Źródło:

Wsparcie edukacji: Dzieci z Gietrzwałdu otrzymują bezpłatne laptopy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji
Dodaj ogłoszenie