Coraz więcej obcokrajowców wśród absolwentów polskich uczelni. Jakie kierunki cieszą się wśród nich największą popularnością?

Magdalena Konczal
Opracowanie:
Zgodnie z raportem OPI coraz więcej obcokrajowców decyduje się studiować na polskich uczelniach
Zgodnie z raportem OPI coraz więcej obcokrajowców decyduje się studiować na polskich uczelniach unsplash/ javier trueba
W Polsce rośnie liczba absolwentów szkół wyższych, pochodzących z zagranicy. W 2017 roku było ich 11,4 tys., w 2019 już ok. 14,7 tys., a w 2021 roku – blisko 16 tysięcy. To najnowsze dane Ośrodka Przetwarzania Informacji. Zgodnie z nimi po studiach na pozostanie w naszym kraju często decydują się teolodzy, a medycy już niekoniecznie.

Spis treści

Studenci zagraniczni coraz chętniej uczą się w Polsce

Z danych opublikowanych w raporcie „Studenci zagraniczni w Polsce 2022” wynika, że w poprzednim roku akademickim studiowało w Polsce blisko 89,5 tys. studentów zagranicznych ze 180 krajów, czyli o ponad 4,7 tys. więcej, niż rok wcześniej. Studenci stanowią obecnie ponad 7,3 proc. ogółu pobierających naukę w naszym kraju. PAP dotarła do najnowszych danych na temat tego, ilu studentów z zagranicy kończy w Polsce studia.

Działania podejmowane przez polskie uczelnie na rzecz umiędzynarodowienia, skutkują wzrostem liczby cudzoziemców kończących studia w Polsce – czytamy w raporcie Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI).

W 2021 r. wśród absolwentów szkół wyższych w Polsce było blisko 16 tys. osób. Liczba ta wzrosła w ostatnich latach. Jak podaje OPI, największą grupę, zarówno pod względem liczby absolwentów-cudzoziemców, stanowią absolwenci studiów I stopnia (8 227). Trochę mniej cudzoziemców kończy studia II stopnia (6 111), a ich liczba w 2021 r. zmalała. Rośnie natomiast liczba absolwentów z zagranicy wśród osób kończących studia jednolite magisterskie (1 636).

Co najchętniej studiują studenci zagraniczni?

Z danych z systemu ELA, czyli ogólnopolskiego system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych zaprojektowanego przez OPI, wynika również, że liczba cudzoziemców jest mocno zróżnicowana w zależności od dziedziny studiów oraz rodzaju studiów (studia I lub II stopnia, studia jednolite magisterskie). Na przykład wśród absolwentów studiów I i II stopnia największy udział absolwentów-cudzoziemców był odnotowany na kierunkach z dziedziny sztuki oraz z dziedziny nauk społecznych, jednak w przypadku żadnej z tych dziedzin odsetek absolwentów nie przekroczył 10 proc. Natomiast, wśród absolwentów studiów jednolitych magisterskich obserwowane jest dość duże zróżnicowanie.

Cudzoziemcy stanowią największą grupę w przypadku absolwentów studiów medycznych. Studia medyczne w Polsce często kończą absolwenci pochodzący z USA, Norwegii czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, dla których studia w Polsce są znacznie bardziej atrakcyjne cenowo – wskazano w raporcie.

Te kierunki opłaca się studiować. Wykonujący te zawody mogą liczyć na najlepsze zarobki i nie będą musieli szukać długo pracy >>

Te zawody gwarantują pracę i pieniądze. Co studiować, żeby d...

Z danych systemu ELA wynika, że w 2021 r. już ponad 17 proc. absolwentów studiów medycznych (przyszłych lekarzy oraz stomatologów) stanowili cudzoziemcy. Z kolei w grupie absolwentów studiów jednolitych magisterskich najniższy jest udział studentów w dziedzinie nauk społecznych, obejmujących prawo oraz psychologię.

Są to jednak kierunki, w których istotna jest specyfika danego kraju, w tym przede wszystkim specyficzny krajowy system prawny w przypadku absolwentów prawa, a także obowiązujące regulacje krajowe dotyczące wykonywania zawodu psychologa – czytamy w komentarzu do raportu.

Obcokrajowcy po studiach

OPI przekazało też informacje dotyczące dalszych losów absolwentów-obcokrajowców. Wynika z nich, że w grupie absolwentów studiów jednolitych największy odsetek cudzoziemców kontynuujących pracę w Polsce obserwowany jest wśród absolwentów nauk teologicznych. Trochę mniejszy jest udział pracujących zagranicznych absolwentów naukach społecznych oraz w dziedzinie sztuki.

Z analizy wynika również, że mniej niż 1 proc. absolwentów-cudzoziemców z dziedziny nauk medycznych i nauk o zdrowiu i nieco ponad 1,5 proc. kończących studia z dziedziny nauk rolniczych, podejmuje dalsze zatrudnienie w Polsce. Z kolei wśród absolwentów studiów II stopnia największy procent pracujących absolwentów w naszym kraju odnotowano w przypadku dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych oraz nauk humanistycznych.

Od lat najliczniejszą grupą studentów zagranicznych w Polsce są Ukraińcy. Jednak ich liczba zaczęła się obniżać od roku akademickiego 2018/19, kiedy osiągnęła maksimum – 39,2 tys. osób.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji