Edukacja domowa coraz bardziej rozpowszechniona? Oto mapa uczniów w nauczaniu domowym i aktualne statystyki

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
od 16 lat
Edukacja domowa to potoczna nazwa realizowania obowiązku szkolnego poza szkołą. Okazuje się, że przybywa uczniów, którzy uczą się w ten sposób. Analizując ostatnie trzy lata, można dostrzec tendencję wzrostową. Sprawdźcie, jak wygląda mapa uczniów na edukacji domowej i zapoznajcie się z najnowszym raportem na ten temat.

Spis treści

Więcej dzieci uczy się w ramach edukacji domowej

Realizowanie obowiązku szkolnego poza szkołą to uregulowane prawnie (art. 37 w ustawie Prawo oświatowe) rozwiązanie, z której mogą skorzystać rodzice i uczniowie. Dziecko przebywające na edukacji domowej podstawę programową realizuje np. w miejscu zamieszkania czy ucząc się w podróży. Jego wiedza weryfikowana jest przez coroczne egzaminy klasyfikacyjne.

Dziewczynka liczy na liczydle.
Ile osób realizuje obowiązek szkolny poza szkołą? Freepik/ gpointstudio

Jak wynika z raportu Fundacji Edukacji Domowej „Nowa jakość czy patologia? Edukacja domowa w Polsce”, który został zrealizowany na podstawie statystyk MEiN, z roku na rok jest coraz więcej uczniów w nauczaniu domowym:

  • w 2021 roku było ich 19 947:
  • w 2022 roku już 31 770;
  • w 2023 roku liczba ta wzrosła do 42 329.
Grafika raport o edukacji domowej.
W ciągu ostatnich trzech lat obserwujemy tendencję wzrostową. Coraz więcej osób realizuje obowiązek szkolny poza szkołą. raport „Nowa jakość czy patologia? Edukacja domowa w Polsce” Fundacji Edukacji Domowej

Jak zaznaczają autorzy badania, jest to wzrost o ponad 112 proc. w analizowanym okresie. Szczególne zainteresowanie edukacją domową można było zauważyć na początku pandemii. W raporcie podano, że na przestrzeni czerwca i września 2020 r. liczba ta wzrosła o 73 procent. Z kolei po zniesieniu obostrzeń związanych z epidemią wciąż mogliśmy obserwować tendencję wzrostową, choć mniejszą – o 33 procent (luty 2022 – maj 2023).

Uczniowie na edukacji domowej w szkołach podstawowych i średnich

Liczba uczniów w nauczaniu domowych zwiększyła się zarówno w szkołach podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Dzieci realizujących obowiązek szkolny poza szkołą było w szkołach podstawowych:

  • 15 844 (2021 r.);
  • 20 159 (2022 r.);
  • 23 097 (2023 r.).

Z kolei w szkołach ponadpodstawowych liczby te przedstawiały się następująco:

  • 4 103 (2021 r.),
  • 11 611 (2022 r.),
  • 19 232 (2023 r.).
Grafika raport o edukacji domowej.
Podział na szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. raport „Nowa jakość czy patologia? Edukacja domowa w Polsce” Fundacji Edukacji Domowej

Analizując podział uczniów ze względu na etap kształcenia, można dostrzec, że historycznie w społeczności edukacji domowej dominowali uczniowie szkoły podstawowej, jednakże trend ten się zmienia. Udział procentowy uczniów w szkołach ponadpodstawowych w stosunku do całości w 2021 roku mieścił się w granicach 20,6 proc., natomiast w 2023 było to już 45,4 proc. – czytamy w raporcie.

Grafika raport o edukacji domowej.
Jak to wyglądało w szkołach podstawowych, a jak w szkołach ponadpodstawowych? raport „Nowa jakość czy patologia? Edukacja domowa w Polsce” Fundacji Edukacji Domowej

Gdzie jest najwięcej uczniów na edukacji domowej?

Mapa uczniów na edukacji domowej w 2023 r. zawarta w raporcie pokazuje, że najwięcej osób zapisanych było do szkół w woj. mazowieckim (21 687), a następnie wielkopolskim (4 828) i śląskim (4 721). Z kolei najmniej uczniów realizujących obowiązek szkolny poza szkołą było w woj. opolskim (197), lubuskim (154) i świętokrzyskim (84).

Patrząc na lata 2021-2023 największy wzrost uczniów na edukacji domowej zaobserwowano także w woj. mazowieckim (16 296), wielkopolskim (3 030) i śląskim (2 337). Z kolei największą tendencję spadkową można zauważyć w woj. świętokrzyskim (899), łódzkim (352) i lubelskim (242).

Grafika raport o edukacji domowej.
Wiemy, w jakim województwie najwięcej uczniów jest zapisanych na edukację domową. raport „Nowa jakość czy patologia? Edukacja domowa w Polsce” Fundacji Edukacji Domowej

W raporcie znalazły się także dokładne dane dotyczące tego, ile osób, w jakich województwach i typach szkół uczy się w ramach edukacji domowej oraz wnioski.

Edukacja domowa powinna być dostępna dla każdego, jednak warto podkreślić, iż wiąże się ona z przeniesieniem odpowiedzialności za realizację podstawy programowej ze szkoły na rodziców. Rolą szkoły jest wspieranie uczniów i rodziców w trakcie nauki, pokazanie możliwych ścieżek rozwoju, zaś jej nadrzędny obowiązek stanowi przeprowadzenia rzetelnych i uczciwych egzaminów klasyfikacyjnych – podkreślili autorzy badania.

Obecnie rodziców w nauczaniu domowym wspierają szkoły przyjazne takiej formie edukacji, a także platformy, które pomagają w realizacji podstawy programowej. Warto wymienić chociażby Centrum Nauczania Domowego, Szkoły Benedykata, Montessori Mountain Schools czy Szkołę w Chmurze.

Grafika raport o edukacji domowej.
Lata 2021 vs. 2023 (wszystkie województwa). raport „Nowa jakość czy patologia? Edukacja domowa w Polsce” Fundacji Edukacji Domowej

Pełen raport „Nowa jakość czy patologia? Edukacja domowa w Polsce” znajduje się na stronie Fundacji Edukacji Domowej>>

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji