Teologia – po tym kierunku możesz być nie tylko księdzem. Jak wyglądają studia teologiczne i które uczelnie je oferują?

Magdalena Konczal
Najważniejsze informacje o studiach teologicznych.
Najważniejsze informacje o studiach teologicznych. unsplash/ Fa Barboza
Teologia nie jest obecnie popularnym kierunkiem na polskich uczelniach. Wiele osób patrzy na tę dziedzinę głównie przez pryzmat bycia księdzem lub katechetą. To jednak nie wszystkie możliwe drogi. W ramach studiów teologicznych zgłębia się tajniki wiedzy z zakresu prawa kanonicznego, teologii moralnej, dogmatycznej, biblijnej i nie tylko. Co można robić po teologii i jak wyglądają te studia? W dniu święta kapłanów, czyli w Wielki Czwartek, przedstawiamy pigułkę wiedzy na temat studiów teologicznych.

Spis treści

Teologia – czy warto ją studiować?

Teologia jest jedną z najstarszych dziedzin uniwersyteckich. Z języka greckiego oznacza naukę o Bogu. W przeciwieństwie do religioznawstwa i filozofii religii dziedzina ta opiera się na wierze. Studenci zdobywają wiedzę na temat tajników Pisma Świętego, Tradycji, prawd wiary czy kwestii moralnych.

Zgodnie z badaniami platformy e-learningowej Preply teolog i katecheta to kwalifikacje, które nie cieszą się dużym zainteresowaniem. Po tych studiach można jednak zaangażować się w wiele nieoczywistych profesji. Ponadto dzięki studiowaniu tego kierunku ma się szansę uzyskać wiedzę nie tylko z zakresu nauki o Bogu, ale także filozofii czy etyki. Teologia jest więc ciekawą dziedziną, która może poszerzyć horyzonty.

Gdzie w Polsce można studiować teologię?

Teologię można studiować na katolickich uczelniach w kraju, ale nie tylko. Całkiem sporo szkół wyższych oferuje te studia. Są to m.in.:

  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie,
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II,
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie,
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach,
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
  • Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie,
  • Uniwersytet Opolski,
  • Uniwersytet Szczeciński,
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Kto może studiować teologię? Co jest brane pod uwagę w procesie rekrutacji?

Utarło się, że teologię studiują głównie księża i oczywiście jest to prawda, ale tak naprawdę kierunek ten może studiować każda osoba, która jest zainteresowana filozofią, historią Kościoła i wszelkimi odnogami teologii. Na studia te decydują się więc wszyscy ci, którzy chcą rozwijać swoją wiarę lub lepiej poznać zagadnienia związane z duchowością.

Kto może studiować teologię? Tak naprawdę każdy, kto zda maturę, a także spełni wymagania określone przez konkretną uczelnię. Na niektórych szkołach wyższych przy rekrutacji liczą się tzw. rozszerzenia. Wśród przedmiotów egzaminacyjnych często znaczenie mają wyniki z języka polskiego, matematyki, geografii, historii, WOS-u, języka łacińskiego i kultury antycznej czy filozofii. W przypadku części szkół obowiązuje także egzamin wstępny.

Studia teologiczne, ale jakie? Te specjalności można wybrać

Chcąc odbyć studia teologiczne musimy mieć świadomość, że odbywają się one w trybie jednolitych studiów magisterskich. Mamy też co prawda tytuł licencjata, ale w przypadku uczelni działających na prawie papieskim jest on częścią tzw. rzymskiego systemu stopni naukowych (to tzw. licencjat kanoniczny, wyższy niż stopień magistra).

Poszczególne uczelnie oferują różnego rodzaju specjalizacje na studiach teologicznych. Są to m.in.:

  • Specjalność kapłańska (przeznaczona dla przyszłych księży);
  • Specjalność katechetyczno-pastoralna;
  • Specjalność nauczycielska;
  • Specjalność teologia ogólna;
  • Nauki o rodzinie;
  • Misjologia;
  • Kultura chrześcijańska.

Jak wygląda studiowanie teologii?

Studia teologiczne będą różnić się od siebie w zależności od programu konkretnej uczelni. Maturzyści, którzy rozważają studiowanie tego kierunku, powinni wiedzieć, że w trakcie studiów będą mieli okazję zgłębić wiedzę m.in. z następujących dziedzin:

  • Dogmatyka – dział teologii zajmujący się dogmatami wiary;
  • Chrystologia – dział teologii zajmujący się refleksją nad osobą Jezusa Chrystusa w chrześcijaństwie;
  • Biblistyka (w tym m.in. egzegeza biblijna) – grupa dziedzin zajmują się badaniami nad Biblią;
  • Etyka – dział filozofii zajmujący się badaniem moralności;
  • Prawo kanoniczne – nauka o prawach i obowiązkach osób, będących członkami Kościoła;
  • Historia Kościoła – nauka o losach Kościoła na przestrzeni wieków.

Co można robić po teologii?

Najbardziej oczywistą ścieżką, na którą można się zdecydować po studiowaniu teologii, jest oczywiście zostanie katechetą, a więc praca w szkole. Studia teologiczne dają jednak wiele innych możliwości, zdobyta na nich wiedza humanistyczno-społeczna pozwala na zostanie dziennikarzem, doradcą małżeńskim, kontynuowanie kariery naukowej czy pracowanie na rzecz Kościoła.

Nie ma tu jednak reguły, bo dziś studia nie są jedynym wyznacznikiem dalszej drogi zawodowej. Jeśli więc interesuje nas teologia i chcemy zgłębiać zagadnienia filozoficzno-religijne, można ukończyć te studia i w przyszłości dzielić się swoją wiedzą, np. dzięki mediom społecznościowym. W internecie nie brakuje osób, które wybrały właśnie taką drogę, np. twórcy takich kanałów na YouTube jak Dobra Nowina czy Prawie Morały.

- Teologia to kierunek studiów, często wybierany bardziej z powodów duchowych niż praktycznych. Przychodzą liderzy wspólnot, osoby szukające zrozumienia dla swojej wiary; po nawróceniu, ludzie z pytaniami egzystencjalnymi czy studenci, pragnący pogłębić swoją więź z Bogiem i Kościołem. To nauka, która pomaga odkryć prawdę i sens. Są to studia humanistyczne, korzystające z metod naukowych znanych w tej dziedzinie. W ofercie edukacyjnej można spotkać różne specjalizacje, które pomagają aplikować teologię także w potrzeby rynku pracy – mówi nam dr teologii Agata Rujner, autorka kanału Prawie Morały.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
ksiundz
Magister z opowiadania bajek.
M
Mexx Emigrantka
Reklama studiow ktore zabiera ci 4lata zycia I daja prace klechom I wykladowca co czytaja msze z ksiazek

Nue polecam
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji