Spis treści
Uroczystość Wszystkich Świętych, czyli 1 listopada to dzień wolny
Warto przypomnieć, że 1 listopada, a więc Uroczystość Wszystkich Świętych jest dniem ustawowo wolnym od pracy i szkoły. W 2023 roku to święto wypadało w środę. Osoby, które chciały mieć więcej wolnego, mogły wziąć dwa dni urlopu (np. 30 i 31 października lub 2 i 3 listopada) i cieszyć się pięcioma dniami bez pracy. A co z uczniami? Czy 2 i 3 listopada są wolne w szkole?
Czy 2 i 3 listopada to dni wolne?
W 2023 roku 2 i 3 listopada przypadają odpowiednio we czwartek i w piątek. Nauczyciele, uczniowie i rodzice zastanawiają się, czy są to dni wolne od szkoły. Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy od placówki. Dyrektorzy mają do dyspozycji tzw. dni dyrektorskie (8 dni w przypadku szkoły podstawowej i 10 dni w przypadku szkoły średniej).
W rozporządzeniu w sprawie organizacji roku szkolnego, dyrektor do dyspozycji ma określoną liczbę wolnych dni, które może wykorzystać:
- w przypadku świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, określone w przepisach o stosunku państwa do poszczególnych kościołów lub związków wyznaniowych;
- w inne dni, jeżeli jest to uzasadnione organizacją pracy szkoły lub placówki lub potrzebami społeczności lokalnej.
Oznacza to, że dyrektor konkretnej placówki mógł podjąć decyzję, by 2 i 3 listopada były dniami wolnym od szkoły. Nie ma jednak takiego obowiązku.
Dyrektor szkoły lub placówki, w terminie do dnia 30 września, informuje nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców o ustalonych w danym roku szkolnym dodatkowych dniach wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych – czytamy w dokumencie.
Jeżeli więc szukamy informacji, czy 2 i 3 listopada są dniami wolnymi w szkole, warto zapytać o to w konkretnej placówce, do której uczęszcza dziecko. Na stronach niektórych szkół już można znaleźć informacje, że we czwartek i w piątek po Dniu Wszystkich Świętych, nie odbywają się zajęcia dydaktyczne. Niektórzy dyrektorzy zadecydowali, że uczniowie mają wolne 31 października.
Uroczystość Wszystkich Świętych i Zaduszki. Historia święta
Początek listopada to czas, kiedy przypominamy sobie bliskich zmarłych i pochylamy się nad tematem śmierci. W Kościele Katolickim 1 listopada wspomina się wszystkie osoby, które zgodnie z wierzeniami, przebywają już w niebie. Z kolei 2 listopada, a więc w Zaduszki modli się za osoby, które zmarły, by dostąpiły zbawienia.
Warto wiedzieć, że chrześcijańskie wierzenia zbiegają się w czasie z pogańskimi obrzędami ku czci zmarłych. Słowianie właśnie w tej porze roku odprawiali dziady, dobrze znane nam dzięki utworowi Adama Mickiewicza. Wierzono, że na początku listopada dusze zmarłych wracają na ziemię. Palono więc świece, by mogły się ogrzać oraz pozostawiano im jedzenie.
Czy 11 listopada to wolny dzień w szkole?
Zazwyczaj uczniowie i nauczyciele mogli liczyć także na kolejny wolny w tym miesiącu dzień w związku z tym, że 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Jednak w roku 2023 przypada ono niefortunnie, bo w sobotę. Warto jednak dowiedzieć się, czy w związku z ustanowionymi dniami dyrektorskimi zajęcia dydaktyczne nie są odwołane lub skrócone 10 listopada, a więc w piątek.
Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?