Czy łatwiej jest znaleźć pracę po studiach?

Materiał informacyjny GoWork.pl
Od najmłodszych lat wpajano nam do głowy, że wyższe wykształcenie będzie stanowić dla nas przepustkę do stabilnej, dobrze płatnej pracy. Jednak czy rzeczywistość odpowiada tym zapewnieniom? Czy łatwiej jest znaleźć pracę po studiach?

Na co przede wszystkim zwracają uwagę rekruterzy w trakcie naboru? Jak duże jest bezrobocie wśród studentów? Jakie kierunki studiów wydają się najbardziej perspektywiczne? Gdzie najlepiej szukać pracy po studiach? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Rynek pracy a wykształcenie – jak wyglądają dane statystyczne?

Ogólnodostępne dane dotyczące poziomu bezrobocia względem poziomu wykształcenia, stanowczo nie napawają optymizmem osób, które swoją przyszłą karierę zawodową wiążą z uniwersyteckim światem. Jeszcze w roku 2002, liczba osób bezrobotnych o wyższym wykształceniu wynosiła jedynie 2,6% - w roku 2018 liczba ta wzrosła aż do 14,1%. Niestety nic nie zapowiada zmian na lepsze, a w przypadku niektórych kierunków bezrobocie sięga dziś nawet 30%.

Naturalnie, rzecz ta nie dotyczy wszystkich kierunków na jakie wybierają się studenci. Osoby kształcące się na kierunkach ścisłych, związanych z technologią czy informatyką, zasadniczo nie uświadczą dziś na rynku pracy żadnych trudności. Problemy pojawiają się przede wszystkim w przypadku kierunków humanistycznych, gdzie popyt rynkowy na określonych specjalistów jest niszowy. Jako przykłady można wymienić takie kierunki jak socjologia, filozofia czy kulturoznawstwo.

Nie oznacza to oczywiście, że wyższe wykształcenie jest niepotrzebne, lub niewiele znaczące. Z całą pewnością może ono nawet przechylić szalę zwycięstwa w rekrutacji na naszą korzyść, o ile tylko będziemy pamiętać o spełnieniu innych wymagań.

Na co przede wszystkim zwracają dziś uwagę rekruterzy?

Oczywistym jest, że rynek pracy nie jest jednorodny. W niektórych zawodach, wykształcenie wyższe będzie stanowiło absolutny fundament względem wymagań wobec kandydatów – dotyczy to przede wszystkim stanowisk kierowniczych, powiązanych ściśle z prawem, ekonomią, czy sektorem IT. W innych przypadkach jednak, będzie to wyłącznie dodatek, dzięki któremu będziemy mieli szansę na zarobienie kilku dodatkowych punktów w oczach rekrutera.

Jak pokazuje praktyka ostatnich lat, pracodawcy dużo większą wagę przykładają do umiejętności praktycznych kandydata, aniżeli do poziomu jego formalnego wykształcenia. Kluczową rolę w rekrutacji odgrywać zatem będzie doświadczenie zawodowe osoby poszukującej zatrudnienia oraz przebyte kursy.

Coraz istotniejsze stają się również kompetencje miękkie kandydata. Dają one pracodawcy cenne informacje na temat potencjalnej efektywności pracy przyszłego pracobiorcy, a także jego zdolności do nabywania nowej wiedzy i realnego wsparcia firmy w przyszłości – przedsiębiorcy, podobnie jak kandydaci, chcą wiązać się z pracownikiem na dłuższy czas, oferując mu szerokie możliwości awansu. Do najważniejszych kompetencji miękkich kandydata zaliczymy komunikatywność, odporność na stres, umiejętność pracy w grupie i pod presją czasu, a nawet poczucie humoru i motywacja do pracy.

Czy zatem łatwiej jest zdobyć pracę po studiach? Niestety nie sposób odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, bo wszystko zależy od kierunku studiów. W przypadku kierunków ścisłych – zdecydowanie łatwiej. Jednak niektóre rodzaje studiów humanistycznych, zajmujące się kształceniem w profesjach niszowych, mogą w późniejszym czasie stanowić dla nas jedynie powód frustracji.

Gdzie najlepiej szukać pracy po studiach?

Trzeba jednak przyznać, że nawet najlepsze referencje nie pozwolą nam na zdobycie stabilnego zatrudnienia, jeżeli nie będziemy mieli pojęcia gdzie go szukać. Zdecydowanie najbardziej efektywnym sposobem na znalezienie dobrze płatnej pracy będzie skorzystanie z rozmaitych serwisów internetowych – najlepsze oferty zatrudnienia znajdziesz na GoWork.pl, dając sobie możliwość znalezienia pracy nawet w ciągu jednego dnia i to bez względu na formalny poziom wykształcenia. Aplikuj szybko i przekonaj się osobiście!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji