Dodatek stażowy dla nauczyciela 2024. Sprawdź, kiedy przysługuje i co wlicza się do dodatku za wysługę lat dla nauczycieli w 2024 roku

Dodatek za wysługę lat to finansowy dodatek przysługujący również nauczycielom. Kryteria, które muszą spełnić to udokumentowanie co najmniej trzech lat pracy. Prawa do dodatku reguluje kilka aktów prawnych, większość z nich pozwala ocenić, czy dany okres można zaliczyć do stażu pracy.
Dodatek za wysługę lat to finansowy dodatek przysługujący również nauczycielom. Kryteria, które muszą spełnić to udokumentowanie co najmniej trzech lat pracy. Prawa do dodatku reguluje kilka aktów prawnych, większość z nich pozwala ocenić, czy dany okres można zaliczyć do stażu pracy. freepik.com
Dodatek za wysługę lat lub inaczej dodatek stażowy to jeden z dodatków finansowych podnoszących pensję nauczyciela. Wszystkie dodatki, które mogą przysługiwać nauczycielom, są sprecyzowane w Karcie nauczyciela. Jakie są kryteria przyznawania dodatku za wysługę lat w 2024? Ile wynosi i kiedy jest wypłacany? Wyjaśniamy.

Spis treści

Dodatek za wysługę lat 2024 i inne dodatki przysługujące nauczycielom

Dodatki, na które może liczyć nauczyciel w ciągu swojej kariery, są różne i zależą od pełnionej funkcji, umowy o pracę oraz placówki. Oto lista dodatków uwzględnionych w
Karcie nauczyciela:

 • dodatek funkcyjny (np. za wychowawstwo),
 • dodatek funkcyjny za pełnienie roli dyrektora lub wicedyrektora,
 • dodatek motywacyjny,
 • dodatek wiejski (socjalny) – przyznaje się go nauczycielom, którzy pracują w miejscowościach, gdzie liczna mieszkańców nie przekracza pięciu tysięcy,
 • dodatek za warunki pracy (trudne lub/oraz uciążliwe) – otrzymują go nauczyciele, którzy np. pracują z trudną młodzieżą.
 • dodatek za wysługę lat.

Komu przysługuje dodatek za wysługę lat?

Dodatek za wysługę lat przysługuje nauczycielom od 4. roku ich pracy.

Nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat [...] wypłacany w okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy […] – czytamy w art. 33 Karty nauczyciela

Jest szereg wytycznych co do tego, kiedy dodatek się należy. Okazuje się, że nie chodzi wyłącznie o pracę w zawodzie, a nawet w jednej szkole. Do dodatku stażowego wlicza się wszystkie okresy zatrudnienia. Z drugiej strony komplikacje powoduje sytuacja, gdy nauczyciel pracuje w kilku szkołach jednocześnie. Wątpliwości budzi też pytanie, czy do stażu pracy wlicza się każde zatrudnienie, czy na przykład tylko stosunek pracy w pełnym wymiarze.

Po kolei wyjaśniamy powyższe kwestie. Zacznijmy od podstawy prawnej. Podstawowymi aktami prawnymi regulującymi zasady przyznawania dodatku za wysługę lat nauczycielom są:

 • Karta nauczyciela;
 • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy;
 • Rozporządzenie ministra edukacji i nauki z dnia 24 sierpnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

Co wlicza się do dodatku za wysługę lat?

Co ważne, nauczyciel musi prawidłowo udokumentować okresy, które wliczają się do zatrudnienia. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat można wliczyć różne okresy zatrudnienia oraz tzw. okresy równorzędne (takie, w przypadku których istnieje konkretny przepis prawa przewidujący możliwość zaliczenia danego okresu do ogólnego stażu pracy), co sprawia, że lista poszczególnych okresów jest długa i zróżnicowana.

Ujmując ogólnie do dodatku za wysługę lat wliczają się:

 • okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy (także poza oświatą),
 • w niektórych przypadkach okresy pozostawania bez pracy (np. kiedy za ten czas przysługiwało wynagrodzenie zasadnicze lub odszkodowanie),
 • w niektórych przypadkach za okres edukacji.

Oprócz przepisów oświatowych ważnymi aktami prawnymi, które określają jak wyliczać dodatek stażowy dla nauczycieli oraz komu przysługuje, są też te zawarte w Kodeksie pracy m.in.

 • Art. 36. KP – Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub określony,
 • Art. 177. KP – Ochrona pracownicza w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego.

A także w innych przepisach m.in.:

 • Art. 86. Zaliczanie do okresów pracy w RP okresów zatrudnienia za granicą u pracodawcy zagranicznego,
 • Art. 32 Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą,
 • Art. 208 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
 • Ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy.

Co się nie wlicza do dodatku za wysługę lat?

Dużo krótsza jest lista okresów, które nie wliczają się do dodatku stażowego. Do dodatku nie będzie brany pod uwagę:

 • okresu urlopu bezpłatnego,
 • okresu prowadzenia działalności gospodarczej,
 • okresu zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych np. o dzieło.

Ile wynosi dodatek za wysługę lat 2024 i kiedy jest wypłacany?

Dodatek za wysługę lat dla nauczyciela wynosi 1 proc. wynagrodzenia zasadniczego za jego każdy rok pracy (poczynając od czwartego roku pracy) i nie może przekroczyć 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek powinien być wypłacany z góry, pierwszego dnia miesiąca wraz z wynagrodzeniem.

Jak wyliczany jest dodatek dla nauczyciela zatrudnionego w kilku szkołach?

Jeżeli nauczyciel pracuje w więcej niż jednej szkole, ale w żadnej z nich nie pracuje w pełnym wymiarze czasu pracy, ma prawo do dodatku w każdej z tych szkół.

Jeżeli natomiast nauczyciel pracuje w kilku szkołach w wymiarze przekraczającym pełny etat, to ma prawo do dodatku na podstawie wszystkich okresów zatrudnienia i okresów równorzędnych tylko w podstawowym miejscu pracy. A prawo do dodatku w dodatkowych miejscach pracy taki nauczyciel nabywa dopiero od czwartego roku pracy w tych miejscach.

O tym, które miejsce jest podstawowym miejscem pracy, decyduje nauczyciel w stosownym oświadczeniu.

Czy nauczycielom należy się dodatek stażowy za pracę w niepełnym wymiarze?

Poprzednia regulacja zawierała ograniczenie: do stażu pracy można było zaliczyć tylko okresy pracy wykonywanej w wymiarze nie mniejszym niż połowa obowiązującego wymiaru czasu pracy. Obecnie jednak wszystkie okresy zatrudnienia wliczają się do dodatku za wysługę lat, niezależnie od liczby przepracowanych godzin i wymiaru pracy określonego w umowie o pracę.

Nauczyciele mogą zwiększyć swoje zarobki m.in. dzięki dodatkom, dedykowanym tej grupie zawodowej.

Dodatki dla nauczycieli podnoszą pensję. Jakie są dodatki i ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji