Dzieci z Ukrainy nie mogą liczyć na specjalne traktowanie w polskich szkołach. Minister edukacji i nauki o sytuacji uchodźców

Magdalena Ignaciuk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
W poniedziałek rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024. Tego dnia do polskich szkół uda się około 180 tysięcy uczniów z Ukrainy – według danych UNICEF-u – połowa z dzieci, które w wyniku wojny przybyły do Polski, nie jest zapisana do krajowego systemu edukacji. Dziś w Radiu Lublin rozmawiano o tym z ministrem edukacji i nauki, Przemysławem Czarnkiem. Poruszono również kwestię dziesiątek tysięcy podań o wgląd do prac maturalnych, a także temat braków kadrowych w szkołach. Jak będzie wyglądał nadchodzący rok szkolny?

Spis treści

W polskich szkołach uczy się ponad 180 tys. dzieci z Ukrainy

Już 4 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2023/2024.
Już 4 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2023/2024. freepik.com

Za chwilę rozpocznie się kolejny rok szkolny, w którym polskie szkoły będą oczekiwały na dzieci uchodźców z Ukrainy. Szef MEiN rozmawiał dziś w Radiu Lublin na temat obecności dzieci uchodźców z Ukrainy w polskim systemie oświaty w kontekście tego, że – według danych UNICEF-u – połowa z nich nie jest zapisana do krajowego systemu edukacji.

– W polskiej szkole uczy się ok. 180 tys. dzieci ukraińskich. Świetnie się tam znajdują – opowiadał minister Czarnek.

Minister opowiedział również o tym, że uczniowie z Ukrainy nie będą specjalnie traktowani: nie będą zwolnieni z nauki żadnego materiału, będą również uczęszczać na lekcje języka polskiego.

Ponad 40 tys. wniosków maturzystów o wgląd do prac

W tym roku ponad 40 tys. maturzystów zdecydowało się poprosić o wgląd do swoich prac. Szef MEiN odniósł się do tej informacji. Został również zapytany o ewentualne zmiany dotyczące możliwości dochodzenia odszkodowania od komisji za kłopoty uczniów z dostaniem się przez to na studia.

– Dobrze, że jest możliwość odwoływania się, dobrze, że komisja ewentualnie przyznaje racje w konkretnych sytuacjach (…) Nie ma przypadków, poza pojedynczymi oczywiście, które rzeczywiście wskazywałyby na rażące naruszenia (…). Nie zmieniałbym tego systemu dlatego, że ten system działa kilkanaście lat (…). Każdy ma swoje wady i zalety. Wydaje mi się, że ten, który jest, się naprawdę sprawdza – stwierdził Czarnek.

Braki kadrowe w polskich szkołach?

Przez ostatnie miesiące mogliśmy zaobserwować, że strony kuratoriów oświaty z ofertami pracy dla nauczycieli pękają w szwach. Rodzice i nauczyciele niepokoją się, że w nowym roku szkolnym będzie brakowało nauczycieli różnych przedmiotów. Tę kwestię również poruszono z ministrem Czarnkiem. Zapytany o skalę niedoboru nauczycieli w Polsce wyjaśnił, że były to ruchy kadrowe. Podał, że w ostatnich dniach było około 5,5 tys. ofert pracy na pełny etat na 701 tys. nauczycieli w Polsce.

Uczniowie rozpoczną naukę już 4 września.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji