Tak będzie wyglądało wsparcie uczniów z Ukrainy w roku szkolnym 2023/2024. MEiN i UNICEF kontynuują współpracę na rzecz ukraińskich dzieci

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
MEiN i UNICEF opracowały plan na kolejny rok.
MEiN i UNICEF opracowały plan na kolejny rok. PAP/Darek Delmanowicz
W roku szkolnym 2023/2024 znów pojawi się wyzwanie, jakim jest zapewnienie edukacji dzieciom z Ukrainy, które znalazły się w Polsce w wyniku agresji rosyjskiej. MEiN i UNICEF kontynuują i poszerzają swoją współpracę w zakresie wsparcia młodych uchodźców. Opracowano plan pracy na rok 2023.

Spis treści

Wsparcie uczniów z Ukrainy. Porozumienie podpisane

We wtorek (18 lipca) uroczyście podpisano plan pracy w zakresie wsparcia uczniów z Ukrainy. Ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki podpis pod dokumentem złożył wiceminister Tomasz Rzymkowski, ze strony UNICEF-u Rashed Mustafa Sarwar, koordynator krajowy ds. uchodźców w Polsce. Podpisanie dokumentu odbyło się w obecności nowej dyrektor UNICEF-u Regionu Europy i Azji Centralnej Reginy De Dominicis, która jest koordynatorem ds. uchodźców i migrantów w Europie.

Mówiąc o podpisanym dokumencie, Rzymkowski wskazał, że „kontynuujemy to, co od wielu lat wspólnie tworzymy w Polsce”.

– Ta współpraca w bardzo trudnych chwilach konfliktu zbrojnego okazała się niezwykle ważna. Dzięki pomocy UNICEF-u państwo polskie jeszcze pełniej może nieść pomoc dzieciom i młodzieży z Ukrainy, które znalazły miejsce w polskich placówkach oświatowych i w polskich uczelniach wyższych – powiedział.

Zaznaczył, że głównym celem wspólnych działań jest przede wszystkim wsparcie procesu kształcenia ukraińskich dzieci, a także zapewnienie im równego dostępu do wysokiej jakości edukacji w Polsce.

– Ta współpraca nie ogranicza się tylko do tych tragicznych sytuacji związanych z wojną w Ukrainie, ale również do kwestii podnoszenia kwalifikacji, wznowienia przerwanego cyklu kształcenia, wspierania procesu zdobywania kwalifikacji cyfrowych, wsparcia integracji niepełnosprawnych w ramach środowiska szkolnego czy też we współpracy z samorządem terytorialnym w organizacji wspólnych warsztatów dla młodzieży – dodał wiceminister.

Głos zabrał także Rashed Mustafa Sarwar:

– O tym, jak ważnym partnerem dla UNICEF-u w odpowiedzi na kryzys uchodźczy jest Polska, świadczy to, że nowa dyrektor UNICEF-u Regionu Europy i Azji Centralnej wybrała właśnie Polskę za cel swojej pierwszej wizyty po objęciu stanowiska – mówił.

Podkreślił, że edukacja jest jednym z najważniejszych dla UNICEF-u tematów.

– Edukacja (...) będzie przesądzała o przyszłości i myślimy tutaj nie tylko o dzieciach z Ukrainy, myślimy również o dzieciach z Polski, które będą mogły na naszych wspólnych przedsięwzięciach skorzystać" – powiedział. Jak mówił, Polska i UNICEF od wielu lat realizują i będą realizowały wiele wspólnych przedsięwzięć.

Dodał też, że istotnym tematem, który był podnoszony w rozmowach, jest temat odbudowy.

– Jego integralną częścią jest temat edukacji. I ta odbudowa będzie zaczynała się o wiele wcześniej niż skończy się wojna. To jest również rzecz, o której też będziemy rozmawiać – dodał.

Plan na wsparcie uczniów z Ukrainy w roku szkolnym 2023/2024. Co zakłada?

Dziedziny współpracy ujęte w planie pracy MEiN-u i UNICEF-u na rok 2023 obejmują m.in. wspólny projekt MEiN-u, UNICEF-u i Instytutu Badań Edukacyjnych we współpracy z uczelniami wyższymi oraz organizacjami pozarządowymi pn. „Szkoła dostępna dla wszystkich”, który ma na celu rozwijanie kompetencji nauczycieli specjalistów w zakresie zapewniania dostępności procesu kształcenia z uwzględnieniem zróżnicowania potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dzieci i młodzieży.

W planie zapisano też:

  • wzmacnianie transformacji cyfrowej i zwiększanie kompetencji cyfrowych uczniów;
  • wspieranie zdrowia psychicznego oraz psychospołecznego;
  • kampanię na rzecz kontynuowania edukacji do uzyskania pełnego wykształcenia;
  • analizę polskiej i ukraińskiej podstawy programowej;
  • przygotowanie nauczycieli, pedagogów i psychologów do wsparcia ukraińskich dzieci i młodzieży w ich integracji i dalszej nauce w Polsce;
  • organizację letniego wypoczynku i zajęć integracyjnych połączoną z nauką języka polskiego;
  • kontynuowanie współpracy w zakresie kształcenia zawodowego i szkolenia zorientowanej w 2023 r. na doradztwo merytoryczne i kierunkowe MEiN przy wdrażaniu zaplanowanych projektów.

Jak informuje resort edukacji, plan ten jest efektem podjętej w czerwcu ubiegłego roku współpracy w zakresie przeciwdziałania wykluczeniu edukacyjnemu dzieci i młodzieży z Ukrainy.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji