E–dziennik w szkołach. Czy jest obowiązkowy? O tym, jak szkoły mogą korzystać z cyfrowych udogodnień

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Nauczyciele w większości szkół wystawiają oceny w dziennikach elektronicznych.
Nauczyciele w większości szkół wystawiają oceny w dziennikach elektronicznych. 123rf.com
Dziennik elektroniczny wydaje się już czymś powszechnym w polskich szkołach. Chociaż wiele placówek korzysta z e-dzienników, wciąż są szkoły, które prowadzą wyłącznie tradycyjne dzienniki szkolne. Chodzi głównie o przedszkola oraz bardzo małe szkoły, w których funkcjonuje zaledwie kilka klas. Czy e-dziennik jest więc obowiązkowy? Jakie są zalety korzystania przez szkoły z tego rozwiązania, a na co należy zwrócić szczególną uwagę? Wyjaśniamy.

Spis treści

E-dziennik nie we wszystkich polskich szkołach. Czy jest obowiązkowy?

E-dziennik nie jest obowiązkowy. Jego wdrożenie w szkole, jako alternatywy dla tradycyjnych dzienników jest jednak możliwe i regulowane dzięki Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji.

Jak wyjaśnia Maciej Szymański, kierownik działu rynku w VULCAN, w ostatnich latach cyfryzacja w oświacie nabrała szybkiego tempa. Większość szkół już wdrożyła i używa dziennika elektronicznego. W tych placówkach jest to często główny kanał komunikacji pomiędzy rodzicami i szkołą.

Placówki, które korzystają z tradycyjnego (papierowego) dziennika, są to głównie niewielkie szkoły funkcjonujące w małych gminach wiejskich. Nawet takie, które liczą zaledwie kilkunastu lub kilkudziesięciu uczniów stacjonarnych np. małe szkoły stowarzyszeniowe.

Nawet dla tych placówek, wdrożenie cyfrowych rozwiązań dla szkół, w tym e-dziennika może być korzystne, ponieważ często łączą w sobie funkcje dziennika oraz platformy edukacyjnej z wysokiej jakości materiałami dydaktycznymi. Ułatwia to naukę uczniów podczas nauki zdalnej, kiedy szkoły są zamknięte, jak i w przestrzeni klasowej.

Cyfryzacja szkoły to więcej niż e-dziennik

Cyfryzacja szkoły, to nie tylko e-dziennik. W szkole, oprócz wielu procesów skupiających się wokół ucznia (e-dziennik, świadectwa, sekretariat i aplikacja mobilna służąca do komunikacji z rodzicami, biblioteka, wyżywienie) obecne są także procesy administracyjne związane z zarządzaniem finansami, płacami, kadrami i wiele innych. Jednocześnie szkoła potrzebuje współpracować i komunikować się z samorządem. – mówi Maciej Szymański

Jeden z najbardziej popularnych e-dzienników w Polsce VULCAN UONET jest właśnie częścią takiej platformy (VULCAN Integrated Platform), która automatyzuje pracę całej szkoły (a nawet samorządu) w zakresie zarządzania wynagrodzeniami nauczycieli, finansami, rekrutacjami, stołówką szkolną, opłatami, wyposażeniem czy biblioteką. System umożliwia inteligentną i efektywną integrację procesów zarządzania szkołą z procesami zarządzania oświatą w samorządzie oraz procesami centrum usług wspólnych.

Podobne zalety oferuje konkurencyjny Librus Synergia. Korzystanie z cyfrowej platformy, która jest dedykowana szkołom poprawia komunikację z rodzicami i z kadrą, ogranicza biurokrację, wspiera procesy uczenia się i nauczania.

Zalety dziennika elektronicznego

Maciej Szymański wyjaśnia, że dziennik elektroniczny może być elementem zintegrowanego systemu dla szkoły, który łączy świat administracji ze światem dydaktyki.

Obok niewątpliwych zalet cyfrowego systemu do prowadzenia dokumentacji, sprawdzania obecności, wpisania tematów lekcji i ocen, czy komunikowania się z rodzicami, ważne aspekty to także:

 • ekologia (ograniczenie biurokracji, prowadzenie placówki w duchu „paper less”)
 • oszczędność miejsca (brak konieczności archiwizacji dzienników i innych dokumentów)
 • bezpieczeństwo danych (brak ryzyka przed zniszczeniem np. zalaniem, czy kradzieżą fizycznego dziennika)
 • ograniczenie możliwości oszustw przez uczniów (np. podrabianie usprawiedliwień)
 • lepsza komunikacja z rodzicem (rodzic ma wgląd o każdej porze do ocen, planowanych zajęć, sprawdzianów, odbytych lekcji oraz ma możliwość szybkiego skontaktowania się indywidualnie nie tylko z wychowawcą, ale też z nauczycielami konkretnych przedmiotów)

Czy korzystanie z e-dziennika nie ma wad? Na to szkoły muszą zwrócić uwagę

Niestety są obszary, na które trzeba zwrócić zdecydowanie większą uwagę, kiedy wdrażamy w placówce cyfrowe rozwiązania, służące m.in. do przechowywania danych osobowych. Cyfryzacja szkół wprowadza szereg udogodnień i oszczędność czasu, jednocześnie placówki mogą stać się celem cyberataków.

- Szkoły dysponują poufnymi danymi znajdującymi się w orbicie zainteresowań przestępców. Z tego względu cyberbezpieczeństwo pozostaje dla administratorów szkół jednym z głównych wyzwań. Dyrektor sprawujący nadzór nad działalnością placówki powinien mieć świadomość, że każda szkoła narażona jest na ryzyko, a zagrożenia, które musi brać pod uwagę, występują w różnych formach – zwraca uwagę Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa IT w ESET

Firmy oferujące rozwiązania cyfrowe dla szkół aktywnie uczestniczą w edukacji społeczeństwa, samorządów oraz nauczycieli i uczniów w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego poprzez programy typu „Cyfrowy powiat” lub webinary dotyczące bezpieczeństwa danych.

Programy, w tym także e-dzienniki oferowane przez firmy wspierające rozwój cyfryzacji oświaty w Polsce, posiadają wielopoziomowe i najnowsze, a także uaktualniane zabezpieczenia. Warto pamiętać, że zagrożenie cyberatakami w szkołach nie wynika z faktu posiadania elektronicznego dziennika lub korzystania z cyfrowej administracji.

Zaufane programy posiadają odpowiednie zabezpieczenie, jednak oprócz tego szkoły mogą dbać o bezpieczeństwo danych m.in. poprzez:

 • Edukację kadry
 • Cyberbezpieczeństwo w programie nauczania
 • wdrożenie dwuskładnikowego uwierzytelniania
 • Wprowadzenie łatwej, ale bezpiecznej polityki korzystania z urządzeń cyfrowych
 • opiekę IT

Dziennik Elektroniczny. Ile kosztuje i kto za niego płaci?

Koszty wdrożenia i korzystania z dziennika elektronicznego ponosi szkoła, ale nie rodzice, ani uczniowie. Dostęp jest także bezpłatny dla nauczycieli. W zależności od oferty przygotowanej przez daną firmę i pakietu, z jakiego korzysta placówka, cena może być różna.

Szkoły mają do wyboru sam e-dziennik i tutaj o cenie może decydować liczba uczniów placówki. W skali roku dla przedszkoli i szkół małych (do 150 uczniów) to koszt 1 651 zł, a dla tych największych (ponad 1200 uczniów) 4 397 zł.

Trudno o znalezienie cennika dla szkół, który podaje dokładne koszty w przypadku korzystania z innych form cyfrowych udogodnień (np. e-świadectwa, kadry i płace, e-plan lekcji, sekretariat) ceny są ustalone indywidualnie, po konsultacji.

Najpopularniejsze dzienniki elektroniczne używane w szkołach

Firmy oferujące e-dzienniki zajmują się także szerokim wsparciem dla kadry, dyrektorów i uczniów oraz rodziców poprzez pomoc we wdrożeniu cyfrowych rozwiązań w szkole, szkolenia dla nauczycieli, webinary i szkolenia dla uczniów, platformy edukacyjne, publikacje dla rodziców. Najbardziej znane e-dzienniki to:

 • Vulcan UONET+ – korzysta z niego blisko 9000 szkół. UONET+ to system obejmujący e-dziennik, sekretariat szkolny, świadectwa, zastępstwa oraz witrynę rodziców i uczniów.
 • Librus – ponad 8000 szkół dokumentuje przebieg nauczania za pomocą systemów Librus. W ofercie dostęp do aplikacji mobilnej.
 • mobiDziennik – obsługuje ponad 1200 placówek, posiada intuicyjny i rozbudowany dziennik elektroniczny, zapewnia wdrożenie zdalne e-dziennika oraz możliwość prezentacji działania dziennika na miejscu, w szkole. 4 moduły: dla dyrektora, dla nauczycieli, dla rodziców, dla uczniów.
od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji