Spis treści
Czym jest program Erasmus?
Termin „Erasmus” jest akronimem pełnej nazwy programu, czyli: European Community Action Scheme for the Mobility of University Students (tłum. Europejski Program Działań Społecznościowych na rzecz Mobilności Studentów Uniwersyteckich).
Program od 2014 roku nazywa się w pełni Erasmus+ lub Erasmus Plus, po tym, jak UE doinwestowała budżet programu oraz rozwinęła jego możliwości m.in. o wspieranie sportu.
Cele programu Erasmus Plus
Szczegółowe cele znanego programu to:
- promowanie mobilności edukacyjnej osób i grup, jak również współpracy, włączenia społecznego i równego dostępu, doskonałości, kreatywności i innowacji na szczeblu organizacji i polityki w dziedzinie kształcenia i szkolenia;
- promowanie poza formalnej i nieformalnej mobilności edukacyjnej i aktywnego uczestnictwa wśród osób młodych, jak również współpracy, jakości, włączenia, kreatywności i innowacji na szczeblu organizacji i polityki w dziedzinie młodzieży;
- promowanie mobilności edukacyjnej pracowników sportowych, jak również współpracy, jakości, włączenia społecznego, kreatywności i innowacji na szczeblu organizacji sportowych i polityki w zakresie sportu.
- Według praktyków udział w Erasmusie to bezcenne doświadczenie. Studenci Nie tylko mogą korzystać z edukacyjnych i społecznych walorów wymiany kulturowej, zdobywać międzynarodowe kontakty, szlifować języki obce i zawierać przyjaźnie, ale także starać się o praktyki zawodowe w przedsiębiorstwach w całej Unii Europejskiej.
Wśród priorytetów programu Erasmus+ w najbliższych latach jest m.in.
- wspieranie różnorodności (np. pokonywanie barier ekonomicznych, kulturowych czy związanych z niepełnosprawnością), transformacji cyfrowej,
- ochrony środowiska i działaniach dotyczących zmiana klimatu.
Erasmus Plus: nie tylko dla studentów
Erasmus jest najbardziej znany ze względu na dużą jego popularność wśród studentów. Często uczelnie aktywnie składają wnioski i pomagają swoich studentom uczestniczyć w wymianach studenckich. Jednak w ramach programu można także wziąć udział w zagranicznej mobilności zawodowej lub realizować inne projekty edukacyjne: szkolenia dla nauczycieli, inicjatywy dla młodzieży w wieku szkolnym.
Oto 7 obszarów, jakie, obejmuje program:
- edukacja szkolna (dla nauczycieli, szkół, organizacji zajmujących się edukacją),
- kształcenie i szkolenia zawodowe,
- szkolnictwo wyższe,
- edukacja dorosłych (wspieranie organizacją zajmujących się niezawodowym szkoleniem dorosłych),
- młodzież (wspieranie kompetencji społecznych i zawodowych młodzieży w ramach organizacji formalnych i nieformalnych),
- sport (dla organizacji szerzących aktywność sportową zawodową i amatorką),
- Jean Monnet (inicjatywy polityczne).
Co można zrealizować w ramach Erasmus? Przykłady
Od 2021 roku w Polsce przeznaczono 554 mln euro na dofinansowanie projektów. Wśród inspirujących inicjatyw sa m.in. takie działania:
- Doskonalenie kadry przedszkolnej,
- Kulturowa edukacja regionalna („Uniwersytet Ludowy a społeczeństwo obywatelskie - przez edukację kulturalną do podniesienia poziomu umiejętności podstawowych”),
- Jesteś tym, co jesz („Siedem uczelni europejskich bada, jakie cechy musi mieć ich przyszły absolwent, aby zawalczyły o niego firmy produkujące ekologiczną żywność i opracowuje program kształcenia dla swoich studentów”),
- Edukacja językowa inaczej („Angielski w trakcie lekcji wf? I to już w szkole podstawowej? Da się! Sprawdzili to na własnej skórze nauczyciele z warszawskiej podstawówki”).
Po więcej inspiracji i opisów projektów zajrzyj do sekcji najlepszych przykładów projektów realizowanych w ramach Erasmus+.
Gdzie szukać informacji o inicjatywach Jak wziąć udział w programie?
Do programu można składać wniosku zazwyczaj dwa razy w roku. Rekrutacja w Erasmus Plus jest czasochłonna, więc warto już śledzić aktualności i czekać na terminy, które pozwala starać się o dofinansowanie w ramach Erasmus + w 2024 roku.
W 2023 roku obowiązywały dwie tury naborów: od lutego do czerwca oraz w październiku. Szczegółowe informacje i aktualności uzyskamy na oficjalnej stronie programu.