Erasmus dla studentów i nie tylko. Jakie projekty można zrealizować? To warto wiedzieć o międzynarodowym programie

Barbara Wesoła
25 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Erasmusa
25 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Erasmusa Eliott Reyna/Unsplash
Program Erasmus to znana inicjatywa Unii Europejskiej, która zapewnia studentom z krajów członkowskich mobilność lub możliwość studiowania za granicą na uczelniach partnerskich w całej Europie. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Erasmusa, który w 2023 roku wypada 25 listopada przypominamy najważniejsze informacje o programie. Przez lata program rozrósł się, tak, że oferuje możliwość wymiany doświadczeń zawodowych i edukacyjnych nie tylko studentom. Czym jest dzisiaj Erasmus? Kto i jak może skorzystać z programu?

Spis treści

Czym jest program Erasmus?

Termin „Erasmus” jest akronimem pełnej nazwy programu, czyli: European Community Action Scheme for the Mobility of University Students (tłum. Europejski Program Działań Społecznościowych na rzecz Mobilności Studentów Uniwersyteckich).

Program od 2014 roku nazywa się w pełni Erasmus+ lub Erasmus Plus, po tym, jak UE doinwestowała budżet programu oraz rozwinęła jego możliwości m.in. o wspieranie sportu.

Cele programu Erasmus Plus

Szczegółowe cele znanego programu to:

  • promowanie mobilności edukacyjnej osób i grup, jak również współpracy, włączenia społecznego i równego dostępu, doskonałości, kreatywności i innowacji na szczeblu organizacji i polityki w dziedzinie kształcenia i szkolenia;
  • promowanie poza formalnej i nieformalnej mobilności edukacyjnej i aktywnego uczestnictwa wśród osób młodych, jak również współpracy, jakości, włączenia, kreatywności i innowacji na szczeblu organizacji i polityki w dziedzinie młodzieży;
  • promowanie mobilności edukacyjnej pracowników sportowych, jak również współpracy, jakości, włączenia społecznego, kreatywności i innowacji na szczeblu organizacji sportowych i polityki w zakresie sportu.
  • Według praktyków udział w Erasmusie to bezcenne doświadczenie. Studenci Nie tylko mogą korzystać z edukacyjnych i społecznych walorów wymiany kulturowej, zdobywać międzynarodowe kontakty, szlifować języki obce i zawierać przyjaźnie, ale także starać się o praktyki zawodowe w przedsiębiorstwach w całej Unii Europejskiej.

Wśród priorytetów programu Erasmus+ w najbliższych latach jest m.in.

  • wspieranie różnorodności (np. pokonywanie barier ekonomicznych, kulturowych czy związanych z niepełnosprawnością), transformacji cyfrowej,
  • ochrony środowiska i działaniach dotyczących zmiana klimatu.

Erasmus Plus: nie tylko dla studentów

Erasmus jest najbardziej znany ze względu na dużą jego popularność wśród studentów. Często uczelnie aktywnie składają wnioski i pomagają swoich studentom uczestniczyć w wymianach studenckich. Jednak w ramach programu można także wziąć udział w zagranicznej mobilności zawodowej lub realizować inne projekty edukacyjne: szkolenia dla nauczycieli, inicjatywy dla młodzieży w wieku szkolnym.

Oto 7 obszarów, jakie, obejmuje program:

  • edukacja szkolna (dla nauczycieli, szkół, organizacji zajmujących się edukacją),
  • kształcenie i szkolenia zawodowe,
  • szkolnictwo wyższe,
  • edukacja dorosłych (wspieranie organizacją zajmujących się niezawodowym szkoleniem dorosłych),
  • młodzież (wspieranie kompetencji społecznych i zawodowych młodzieży w ramach organizacji formalnych i nieformalnych),
  • sport (dla organizacji szerzących aktywność sportową zawodową i amatorką),
  • Jean Monnet (inicjatywy polityczne).

Co można zrealizować w ramach Erasmus? Przykłady

Od 2021 roku w Polsce przeznaczono 554 mln euro na dofinansowanie projektów. Wśród inspirujących inicjatyw sa m.in. takie działania:

  • Doskonalenie kadry przedszkolnej,
  • Kulturowa edukacja regionalna („Uniwersytet Ludowy a społeczeństwo obywatelskie - przez edukację kulturalną do podniesienia poziomu umiejętności podstawowych”),
  • Jesteś tym, co jesz („Siedem uczelni europejskich bada, jakie cechy musi mieć ich przyszły absolwent, aby zawalczyły o niego firmy produkujące ekologiczną żywność i opracowuje program kształcenia dla swoich studentów”),
  • Edukacja językowa inaczej („Angielski w trakcie lekcji wf? I to już w szkole podstawowej? Da się! Sprawdzili to na własnej skórze nauczyciele z warszawskiej podstawówki”).

Po więcej inspiracji i opisów projektów zajrzyj do sekcji najlepszych przykładów projektów realizowanych w ramach Erasmus+.

Gdzie szukać informacji o inicjatywach Jak wziąć udział w programie?

Do programu można składać wniosku zazwyczaj dwa razy w roku. Rekrutacja w Erasmus Plus jest czasochłonna, więc warto już śledzić aktualności i czekać na terminy, które pozwala starać się o dofinansowanie w ramach Erasmus + w 2024 roku.

W 2023 roku obowiązywały dwie tury naborów: od lutego do czerwca oraz w październiku. Szczegółowe informacje i aktualności uzyskamy na oficjalnej stronie programu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji