Spis treści
Misja programu Erasmus
Program Erasmus to inicjatywa Unii Europejskiej, która zapewnia studentom z UE mobilność lub możliwość studiowania za granicą na uczelniach partnerskich w całej Europie. Program ma określone cele szczegółowe:
- promowanie mobilności edukacyjnej osób i grup, jak również współpracy, włączenia społecznego i równego dostępu, doskonałości, kreatywności i innowacji na szczeblu organizacji i polityki w dziedzinie kształcenia i szkolenia;
- promowanie poza formalnej i nieformalnej mobilności edukacyjnej i aktywnego uczestnictwa wśród osób młodych, jak również współpracy, jakości, włączenia, kreatywności i innowacji na szczeblu organizacji i polityki w dziedzinie młodzieży;
- promowanie mobilności edukacyjnej pracowników sportowych, jak również współpracy, jakości, włączenia społecznego, kreatywności i innowacji na szczeblu organizacji sportowych i polityki w zakresie sportu.
Według praktyków udział w Erasmusie to bezcenne doświadczenie. Studenci Nie tylko mogą korzystać z edukacyjnych i społecznych walorów wymiany kulturowej, zdobywać międzynarodowe kontakty, szlifować języki obce i zawierać przyjaźnie, ale także starać się o praktyki zawodowe w przedsiębiorstwach w całej Unii Europejskiej.
Wśród priorytetów programu Erasmus+ w najbliższych latach jest m.in.
- wspieranie różnorodności (np. pokonywanie barier ekonomicznych, kulturowych czy związanych z niepełnosprawnością), transformacji cyfrowej,
- ochrony środowiska i działaniach dotyczących zmiana klimatu.
Co oznacza nazwa Erasmus?
Termin „Erasmus” jest akronimem pełnej nazwy programu, czyli: European Community Action Scheme for the Mobility of University Students (tłum. Europejski Program Działań Społecznościowych na rzecz Mobilności Studentów Uniwersyteckich).
Program od 2014 roku nazywa się w pełni Erasmus+ lub Erasmus Plus, po tym, jak UE doinwestowała budżet programu oraz rozwinęła jego możliwości m.in. o wspieranie sportu.
Nazwa „Erasmus” wiąże się również ze słynnym filozofem renesansowym Erasmusem z Rotterdamu. Był utalentowanym pedagogiem i opowiadał się za zmianami w edukacji, idącymi w kierunku zagrzewania dzieci i młodzieży do nauki poprzez radość i pasję, a nie karanie i przymus. Jego jest też słynne stwierdzenie, że „człowiek z natury jest dobry, zło zaś pochodzi z niewiedzy”.
Za co studenci kochają program Erasmus?
Udział w programie pozwala studentom na zdobycie doświadczenia, na które sami nie mogliby sobie pozwolić. Uczestnik programu otrzymuje dofinansowanie w wysokości kilkuset euro miesięcznie na wsparcie w pokryciu kosztów życia w kraju, gdzie znajduje się wybrana przez niego partnerska uczelnia. Ponadto studenci Erasmusa nie płacą czesnego. Ich nauka na uczelni zagranicznej jest bezpłatna.
Dodatkowo studenci często podejmują pracę w wolnym czasie. Praca za granicą to pierwszorzędna szansa na poznanie i doświadczenie dorosłego życia na wielu aspektach. Przede wszystkim zarobione pieniądze można zaoszczędzić lub wydać na eksplorowanie nowego miejsca, szkolenia czy wakacje.
- Jest to niezapomniane doświadczenie. Nie da się czegoś takiego przeżyć, nawet jadąc w Polsce na inną uczelnię. Tam poznajemy ludzi nie tylko z kraju, do którego jedziemy, ale również innych Erasmusów z całej Europy. W przypadku Hiszpanii są jeszcze wymiany z Ameryką Południową, więc naprawdę można poznać ludzi z całego świata — wspomina Violetta Słomianowska, studentka piątego roku finansów i rachunkowości na UMCS i dwukrotna uczestniczka programu Erasmus.
W programie mogą brać udział studenci wszystkich kierunków studiów. Nie ma tu ograniczeń.
Erasmus+ 2023: Jak się dostać? Zasady i terminy
Komisja Europejska wystosowała zaproszenie do składania wniosków na kolejny rok programu. W nim przypomina, że w programie w pełni uczestniczy:
- 27 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz kraje i terytoria zamorskie,
- państwa trzecie stowarzyszone z programem,
- państwa EFTA/EOG: Islandia, Liechtenstein i Norwegia,
- kraje kandydujące do UE: Turcja, Macedonia Północna i Serbia.
W przewodniku dostępnym także w języku polskim znajduje się prawie 500 stron szczegółowych informacji o programie, w tym m.in. informacje o wysokości dofinansowania, a także procedury składania wniosków.
Co ważne, obowiązują dwie tury naborów: od lutego do czerwca oraz w październiku. Należy podkreślić, że chociaż z programu najliczniej korzystają studenci, możliwości Erasmus+ są znacznie szersze. Uczestnikami mogą być także nauczyciele, pracownicy akademiccy, młodzież od 13. roku życia, a także specjaliści i wolontariusze w obszarze sportu.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?