Glottodydaktyka – co to? Gdzie się zapisać na ten kierunek studiów podyplomowych?

Materiał informacyjny Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego
Pierwszy raz słyszysz o glottodydaktyce i nie wiesz, co to takiego? To jedna z wielu dyscyplin akademickich. Jej twórcą jest Bronisław Rocławski, znany polski językoznawca, po którym glottodydaktyka przejęła też nazwę – w świecie edukacji jest znana również jako metoda Rocławskiego. W przypadku studiów podyplomowych słuchacze poznają tajniki glottodydaktyki polonistycznej, czyli nauczania języka polskiego jako języka obcego. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym kierunku.

Co warto wiedzieć o glottodydaktyce? Informacje o studiach podyplomowych

Wiesz już, czym tak właściwie jest glottodydaktyka. Studia podyplomowe na tym kierunku są polecane wszystkim osobom, zwłaszcza po polonistyce lub pedagogice, które chciałyby uczyć cudzoziemców języka polskiego. Program został opracowany w taki sposób, aby absolwenci glottodydaktyki byli w stanie nauczać języka na wszystkich poziomach zaawansowania: od A1 do C2. Słuchacze mogą znaleźć zatrudnienie w szkołach polskich i zagranicznych, polonijnych placówkach kultury, ośrodkach dla uchodźców czy szkołach językowych. Mogą również zdecydować się na prowadzenie własnej działalności i udzielanie lekcji indywidualnych.

Studia podyplomowe z zakresu glottodydaktyki:

  • wymagają wykształcenia wyższego,
  • trwają 3 semestry,
  • obejmują teorię i praktykę,
  • mogą mieć charakter kwalifikacyjny (ścieżka nauczycielska dla słuchaczy z przygotowaniem pedagogicznym) albo doskonalący (ścieżka lektorska),
  • są polecane również cudzoziemcom ze znajomością języka polskiego na poziomie B2/C1 (potwierdzoną odpowiednią dokumentacją, np. certyfikatem).

Glottodydaktyka – program studiów podyplomowych

Czego nauczysz się na studiach podyplomowych? Glottodydaktyka to jeden z kierunków, które trwają aż 3 semestry. W tym czasie słuchacze uczą się podstaw języka polskiego, funkcjonowania polskiego szkolnictwa za granicą, wybranych zagadnień z leksykologii i leksykografii, gatunków wypowiedzi w aspekcie glottodydaktycznym, pracy z dzieckiem z doświadczeniem migracyjnym czy planowania pracy lektora języka polskiego jako języka obcego.

Gdzie zapisać się na glottodydaktykę? Rozważ studia podyplomowe online

Zachęciliśmy cię do zapisania się na glottodydaktykę? Wybierz studia podyplomowe online prowadzone między innymi przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. To nowoczesna forma edukacji, dzięki której możesz cieszyć się wygodą i elastycznością, ucząc się w dowolnym miejscu i czasie. Możesz też zaoszczędzić pieniądze i czas, które trzeba byłoby poświęcić na regularne dojazdy na uczelnię, nocleg czy zakup materiałów edukacyjnych, np. podręczników.

Co więcej, nawet kierunek prowadzony z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość nie ogranicza się wyłącznie do teorii. Do ukończenia podyplomówki z zakresu nauczania języka polskiego jako języka obcego niezbędne jest zrealizowanie praktyk w wymiarze 90 godzin. Dzięki temu poznajesz nie tylko teorię, ale także możesz przekonać się, jak wygląda praca glottodydaktyka od kuchni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji