Gwiazdka w PRL-u i przed wojną. Zobacz, jak wyglądały zabawy dla dzieci pracowników

OPRAC.:
Redakcja Strona Kobiet
Redakcja Strona Kobiet
Choinkowa zabawa dla dzieci w Biurze Gastronomii Warszawskiej Spółdzielni Spożywców Społem w Warszawie, 1974 r.Przypominamy, jak wyglądały bożonarodzeniowe bale.
Choinkowa zabawa dla dzieci w Biurze Gastronomii Warszawskiej Spółdzielni Spożywców Społem w Warszawie, 1974 r.Przypominamy, jak wyglądały bożonarodzeniowe bale. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Boże Narodzenie to wyjątkowy czas. Szczególnie lubią go najmłodsi. Dzieci szukają upominków pod choinką, chodzą na przyjęcia z okazji Gwiazdki i ze smakiem zjadają świąteczne pyszności. Jak wyglądała Gwiazdka w PRL-u i przed wojną? Zobacz, kto wręczał prezenty oraz jak wyglądały wigilijne spotkania dla maluchów. Poczuj świąteczną atmosferę dzięki starym fotografiom.

Spis treści

Gwiazdka w PRL-u – co można było dostać na święta?

Gwiazdka w PRL-u miała wyjątkowy charakter. Zakłady pracy szykowały świąteczne paczki dla dzieci swoich pracowników. W torbie od firmy można było znaleźć produkty, których zdobycie było bardzo trudne: czekoladę, pomarańcze czy banany.

Niektórzy z nas do dziś wspominają Gwiazdkę w PRL-u. Pod choinką na najmłodszych czekały zestawy słodyczy, owoce i orzechy włoskie.

Zobacz, jak obchodzono Gwiazdkę z okazji Świąt Bożego Narodzenia:

Pracodawcy urządzali także przyjęcia dla najmłodszych. Z okazji Gwiazdki i Nowego Roku w wielu firmach organizowano specjalne zabawy dla dzieci pracowników. Niejednokrotnie najmłodsi uczestniczyli w tych wydarzeniach w strojach ludowych. Tradycja noszenia regionalnych ubrań ma swoje korzenie w czasach przedwojennych.

Kto rozdawał prezenty na Święta w PRL-u?

Dużą atrakcję stanowiły spotkania ze św. Mikołajem. Ta kojarząca się z Bożym Narodzeniem postać nie zawsze wyglądała tak jak obecnie. W PRL-u prezenty często przynosił Dziadek Mróz z wielką białą czapką, czyli Gwiazdor.

Popularny dziś wizerunek Świętego Mikołaja w czerwonym płaszczu i z białą brodą nie zawsze był powszechny. O Świętym Mikołaju była mowa już w wierszu Clementa Moore'a z 1823 roku, pt. „Wizyta Świętego Mikołaja” (ang. „A Visit from St. Nicholas”). W utworze tym Św. Mikołaj przyjmuje postać elfa podróżującego na saniach zaprzężonych w renifery. Jednak wizerunek Św. Mikołaja w czerwonym stroju i z siwą brodą w formie, jaką znamy obecnie, został wykreowany dopiero w 1931 roku dla koncernu Coca-Coli. Pomogły go spopularyzować reklamy tego napoju. W Polsce staruszek w wersji amerykańskiej przyjął się znacznie później, m.in. ze względu na ustrój polityczny.

Jak długo pielęgnujemy tradycje związane z Gwiazdką?

Niektóre zwyczaje związane z Gwiazdką są pielęgnowane od wielu dekad. Przykładowo idea ubierania drzewka na Boże Narodzenie przywędrowała na polskie ziemie na przełomie XVIII i XIX wieku. Natomiast barszcz z uszkami lądował na polskich stołach już w latach 30. ubiegłego wieku.

Jak było, zanim Polska odzyskała niepodległość, a jak obchodzono Gwiazdkę w PRL-u? Czy najmłodsi mieli okazję spotkać Św. Mikołaja? Czy ubierało się na święta choinkę? Przedstawiamy fotografie z Narodowego Archiwum Cyfrowego, ilustrujące wigilijne spotkania dla najmłodszych.

Choinkowa zabawa dla dzieci w Biurze Gastronomii Warszawskiej Spółdzielni Spożywców Społem w Warszawie, 1974 r.Przypominamy, jak wyglądały bożonarodzeniowe bale.

Gwiazdka w PRL-u i przed wojną. Zobacz, jak wyglądały zabawy...

Sukienki w okazyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

77. urodziny króla sucharów!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Gwiazdka w PRL-u i przed wojną. Zobacz, jak wyglądały zabawy dla dzieci pracowników - Strona Kobiet

Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji