Imię, które stało się znane dzięki „Chłopom” Reymonta. To zdrobnienie popularnego imienia Ile razy nadano je w 2023 roku?

Magdalena Ignaciuk
Imiona bohaterów lektury „Chłopi” były i wciąż są chętnie wybierane przez Polaków.
Imiona bohaterów lektury „Chłopi” były i wciąż są chętnie wybierane przez Polaków. materiały prasowe związane z produkcją filmu „Chłopi”
„Chłopi” Władysława Stanisława Reymonta to lektura szkolna, którą omawia się w szkole średniej. Jej adaptacja filmowa, która we wszystkich kategoriach została wybrana jako polski kandydat do Oscara 2024. Imiona bohaterów nie pozostają bez znaczenia, a ponieważ wciąż cieszą się popularnością w Polsce, postanowiliśmy przyjrzeć im się i sprawdzić, co oznaczają. Jedno z nich stało się popularne za sprawą Reymonta. Które imię dla dziewczynki spodobało się rodzicom po lekturze „Chłopów”?

Spis treści

Literackie imiona chętnie nadawane Polakom

Imiona to nieodłączny atrybut każdego człowieka. To właśnie imię nas definiuje, towarzyszy nam przez całe życie i zwykle, w przeciwieństwie do nazwiska, nie zmienia się. Młodzi rodzice często długo debatują nad tym, jakim imieniem powinni nazwać swoją pociechę. Atrakcyjność bohaterów literackich tworzy modę na ich imiona. W ten sposób, dzięki Mickiewiczowi, popularne stało się imię Grażyna. Reymont nie wymyślał sam imion bohaterów swoich książek, ale również miał wpływ na imiona nadawane dzieciom po lekturze „Chłopów”.

Maciej to imię głównego bohatera

Maciej Boryna to jedna z najważniejszych postaci powieści. To hebrajskie imię ma wspólne znaczenie z imieniem Mateusz i jego pierwotne znaczenie to „dar od Boga”. Macieja uznaje się za osobę pewną siebie i skrupulatną, która podejmuje stanowcze decyzje, by osiągnąć swój cel. Reymont doskonale dopasował charakter bohatera „Chłopów” do książkowej charakterystyki tego imienia.

Antek znaczy „wspaniały”

To syn Macieja Boryny. Imię Antoni pochodzi od nazwy starorzymskiego roku Antonii. Nazwa tego rodu wywodzi się prawdopodobnie z greckiego słowa anthos, które oznacza „bezcenny” lub „kwiat”. W Grecji uznawano, że imię pochodzi od syna Herkulesa - Antona i tłumaczono je jako „wspaniały”, „doskonały”, „wybitny”.

Antoni uznawany jest za osobę odpowiedzialną i sumienną oraz posiadającą talenty organizatorskie.

Hanna wciąż popularna w Polsce

To żona Antka Boryny. Hanna to imię pochodzenia hebrajskiego i ma dokładnie takie samo znaczenie, jak Anna. Wywodzi się z hebrajskiego słowa hannah oznaczającego „łaskę”. Pierwotnie oznaczało „pełna wdzięku, łaski”. Hannę charakteryzuje się jako osobę ambitną, zorganizowaną i zdyscyplinowaną.

To imię zostało docenione w 2016 roku, nadano je wtedy 8272 razy. W I połowie 2023 roku również nie było zapomniane, 2389 dziewczynek otrzymało to imię.

To imię stało się popularne dzięki Reymontowi

To imię zyskało popularność właśnie dzięki „Chłopom” Reymonta. Czytelnikom spodobało się imię nieco naiwnej i impulsywnej żony Macieja Boryny. Imię Jagna jest prawdopodobnie zdrobnieniem imion: Agnieszka lub Jadwiga. Jagna to osoba kreatywna i zaradna, a także niezwykle silna, odważna i potrafiąca walczyć o swoje marzenia.

Czy po niezwykle udanej premierze filmu możemy spodziewać się mody na to imię?

Imię Jakub na szczytach list popularności

Kuba Socha był zatrudniony w gospodarstwie Macieja Boryny. W powieści przedstawione są powstańcze losy prostego chłopa. To imię również pochodzi z języka hebrajskiego i początkowo oznaczało „niech (Bóg) strzeże”. Jakuba wyróżnia pewność siebie, spostrzegawczość i umiejętność szybkiego podejmowania decyzji.

Nieustannie plasuje się na samych szczytach list popularności imion. 2366 razy nadano to imię w pierwszej połowie 2023 roku.

Imiona bohaterów lektury „Chłopi” były i wciąż są chętnie wybierane przez Polaków.

Imię, które stało się znane dzięki „Chłopom” Reymonta. To z...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji