Spis treści
Ile czasu zajmuje nauka do egzaminu na prawo jazdy?
Kurs na prawo jazdy kategorii B (najczęściej zdawanym w Polsce) obejmuje 30 godzin lekcji teoretycznych i 30 godzin lekcji praktycznych. Naukę teorii można dostosować do własnych potrzeb. W szkołach nauki jazdy odbywa się wymagane lekcje w ciągu kilkunastu spotkań. Kursanci mogą jednak zdecydować się na naukę samodzielną, z pomocą materiałów online udostępnionych przez szkołę.
W ciągu ostatnich lat nastąpiła rewolucja, jeśli chodzi o formy nauki. Dziś każdy, po wyrobieniu PK (Profilu Kierowcy), może nauczyć się do teorii, zapisać na egzamin w wybranym oddziale WORD (Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego) i dopiero po zdaniu teorii pójść na lekcje praktyczne do szkoły nauki jazdy. Tak forma pozwala dostosować czasu na naukę do indywidualnych potrzeb przyszłego kierowcy.
Jak skutecznie nauczyć się na egzamin z prawka?
Planując swoją naukę, pamiętaj o kilku zasadach, które ułatwią efektywną zapamiętywanie, a także rozumienie przepisów, które trzeba opanować przed egzaminem. Oto one:
- Rozłóż naukę w czasie: zaplanuj naukę na kilka tygodni, zostawiając przestrzeń na powtórki. Wówczas skup się na rozwiązywaniu testów egzaminacyjnych, aby oswoić się z formą egzaminu.
- Pilnuj regularności: systematyczność jest kluczem do sukcesu. Codzienne poświęcenie pół godziny na przyswajanie materiału przyniesie lepsze efekty niż nauka raz czy dwa w tygodniu w dłuższych blokach czasowych.
- Ucz się przez uważność: obserwuj zachowanie innych kierowców, jako pasażer lub pieszy. To pozwoli lepiej zrozumieć, jak funkcjonuje ruch drogowy. Przypominaj sobie znaczenia znaków pionowych i poziomych na drodze za każdym razem, kiedy je mijasz.
- Materiały ze szkół jazdy uzupełnij o inne źródła: oprócz podręczników, korzystaj z aplikacji mobilnych i rozwiązuj testy egzaminacyjne online. Dzięki różnorodnym źródłom informacji nie znudzisz się tematyką, a wiedza ma szansę zostać w pamięci na dłużej.
- Pytaj praktyków: poproś znajomego kierowcę, aby wyjaśnił, o czym informują kontrolki na pulpicie samochodu, pokazał, co kryje się pod maską.
- Nie bagatelizuj trudniejszych pytań: jeśli pewnych zagadnień nie rozumiesz i odpowiedzi na pytania udzielasz źle, koniecznie postaraj się je zrozumieć. Szukaj ich uzasadnień, a także korzystaj z różnych technik zapamiętywania np. przez skojarzenia.
- Ucz się z innymi: nawzajem przepytuj się z inną osobą, która uczy się do testów. Proś bliskich, aby cię testowali, szczególnie gdy jedziesz z nimi jako pasażer poprzez pytania, jak np. „Kto ma teraz pierwszeństwo?”, Dlaczego musiałem tu ustąpić?, Co oznacza ten znak?
Na co zwrócić uwagę podczas nauki do testów na prawo jazdy?
Oto 3 najważniejsze zasady:
- Uważne czytanie pytań podczas próbnych testów (na egzaminie także). Uważne czytanie pytań jednym z kluczowych aspektów egzaminu teoretycznego. Niektóre z pytań są tak podobne, że możemy łatwo się pomylić, jeśli będziemy się spieszyć. Ważne jest zrozumienie, o co dokładnie pytanie pytają w teście (przykładowe definicje, które w pośpiechu można pomylić to: wymijanie i wyprzedzanie, pobocze i chodnik, droga szybkiego ruchu i autostrada).
- Sprawdzanie uzasadnienia. Odpowiedziałeś błędnie? Nie rozumiesz polecenia? Sprawdź uzasadnienie! To pomoże zrozumieć, dlaczego pewne przepisy i zasady funkcjonują w ruchu drogowym, a co za tym idzie – zapamiętać prawidłową odpowiedź.
- Poznanie całej bazy pytań i rozwiązywanie testów. Niekórzy skupiaja się wyłącznie na testach, pomijając niestety bazę pytań przygotowaną przez Ministerstwo Infrastruktury. Podręczniki i aplikacje, z których korzystają szkoły nauki jazdy, porządkują te pytania na konkretne działy np. znaki drogowe, pierwsza pomoc, mechanika pojazdów. Warto przerobić wszystkie pytania, uczyć się działami i po każdym wykonywać próbne testy.
Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?
Po zakończeniu kursu teoretycznego i przyswojeniu wiedzy możesz przystąpić do egzaminu teoretycznego. Po zdaniu części teoretycznej możesz kontynuować naukę praktyczną na tzw. jazdach na kursie prawa jazdy.
Chociaż na egzaminie musimy odpowiedzieć na 32 pytania (20 z wiedzy podstawowej i 12 z wiedzy specjalistycznej), to baza pytań, które udostępnia Ministerstwo Infrastruktury, i z którą musimy się zapoznać, ma ich aż 3599.
Egzamin teoretyczny trwa 25 minut. A każde z pytań jest punktowane według znaczenia: wysokie – 3 pkt, średnie – 2 pkt i niskie 1 pkt). Suma możliwych do uzyskania punktów wynosi 74. Aby zdać, trzeba zdobyć co najmniej 68 punktów.