Kontrowersyjne treści w podręczniku do HiT-u. Dyskusja o in vitro
W czerwcu 2022 roku nakładem Wydawnictwa „Biały Kruk” ukazał się podręcznik do historii i teraźniejszości autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Od samego początku był on mocno krytykowany za nadmierne eksponowanie poglądów autora. Podręcznik ten został zatwierdzony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, nauczyciele będą więc mogli z niego korzystać już od września 2022 roku.
Tymczasem kolejny już raz rozgorzała dyskusja na temat treści zawartych w „Historii i teraźniejszości 1945-1979”. Chodzi o nawiązanie do metody in vitro i skrytykowanie takiej formy poczęcia dziecka.
– Wraz z postępem medycznym i ofensywą ideologii gender wiek XXI przyniósł dalszy rozkład instytucji rodziny. Lansowany obecnie inkluzywny model rodziny zakłada tworzenie dowolnych grup ludzi czasem o tej samej płci, którzy będą przywodzić dzieci na świat w oderwaniu od naturalnego związku mężczyzny i kobiety, najchętniej w laboratorium. Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju "produkcję"?" Miłość rodzicielska była i pozostanie podstawą tożsamości każdego człowieka, a jej brak jest przyczyną wszystkich prawie wynaturzeń natury ludzkiej – brzmi fragment podręcznika.
Wzbudził on sporo kontrowersji w przestrzeni publicznej. Głos zaczęły zabierać osoby, które z metody in vitro korzystały, podkreślając jednocześnie, że niemoralne jest, by takie treści zawarte były w podręczniku dla młodzieży.
Petycja w sprawie wycofania z użytku podręcznika do HiT-u
W związku z powyższym Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian” wystosowało petycję o wycofanie podręcznika z użytku szkolnego.
– Mając na uwadze skalę niepłodności w Polsce oraz ilość przeprowadzanych w każdym roku zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego można przypuszczać, że w każdej szkole, a w niektórych ze szkół w każdej klasie znajdują się dzieci, które zostały poczęte dzięki in vitro. Jak poczują się te właśnie dzieci wobec tezy, że nie przyszły na świat z miłości a w wyniku produkcji? – można przeczytać w petycji skierowanej do ministra edukacji.
Twórcy petycji podkreślają, że autor krytykuje nie tylko dzieci poczęte metodą in vitro, ale także te, które wychowują się w ośrodkach adopcyjnych.
– Autor stawia tezę, że brak miłości rodzicielskiej “jest przyczyną wszystkich prawie wynaturzeń natury ludzkiej”. […] Zdecydowanie sprzeciwiamy się narażaniu dzieci wychowywanych bez rodziców, w pieczy zastępczej czy placówkach opiekuńczo-wychowawczych na zderzenie z tak absurdalną, stygmatuzującą i krzywdzącą tezą – argumentują.
Apel do szefa resortu edukacji podpisało już ponad 12 tys. osób.
Lekarze, celebryci i ludzie oświaty ostro krytykują podręcznik do HiT-u
Treści zawarte w podręczniku do historii i teraźniejszości są ostro krytykowane nie tylko przez osoby, związane z edukacją, ale także lekarzy, celebrytów czy osoby, których dzieci zostały poczęte metodą in vitro.
– Cytowany szeroko w mediach fragment podręcznika autorstwa prof. Roszkowskiego do HiT-u dotyczący płodności i planowania rodziny poraża mnie na każdym poziomie: głupoty, niewiedzy, nienawiści i uprzedzenia. W głowie nie mieści mi się to, że osoby czy instytucje kształtujące ramy współczesności i kierunkujące myślenie przyszłych pokoleń pozwalają sobie na taką perfidię – napisał prof. Rafał Kurzawa zajmujący się leczeniem niepłodności.
Na pytanie zadane przez prof. Roszkowskiego („Kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?”) postanowiła odpowiedzieć także celebrytka Małgorzata Rozenek-Majdan: „Ja”. Nie szczędząc ostrych słów, zaznaczyła, że treść podręcznika krzywdzi i poniża dzieci oraz ich rodziców.
Powstała także akcja „Szkoła Wolna od (s)HiT-u”, która zachęca do tego, by bojkotować podręcznik prof. Roszkowskiego: nie kupować go i nie używać na lekcjach. W zamian za to proponowane jest wykorzystywanie materiałów, które mają powstać w ramach inicjatywy Cyfrowy HiT – tworzonego właśnie e-podręcznika.
Kolejny podręcznik do HiT-u wydany przez WSiP ma zostać dopuszczony do użytku 29 sierpnia 2022 roku, jak podkreślił minister edukacji.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?