„Musimy przerwać milczenie wokół nadużyć”. Ponad połowa dzieci doświadcza nadużyć seksualnych w Internecie. Jak temu zapobiec?

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
#ToNieJestNormalne to nowa kampania, której celem jest przełamanie ciszy wokół uwodzenia online i wykorzystywania seksualnego dzieci w następstwie Pandora Gate.
#ToNieJestNormalne to nowa kampania, której celem jest przełamanie ciszy wokół uwodzenia online i wykorzystywania seksualnego dzieci w następstwie Pandora Gate. freepik.com
Statystyki są przerażające. Okazuje się, że 6 na 10 dzieci w Polsce doświadczyło wykorzystywania seksualnego w Internecie, tak wynika z badania przeprowadzonego wśród 2 tys. młodych Polaków w wieku 18-35 lat w ramach kampanii #ToNieJestNormalne, wspieraną przez aktywistkę Maję Staśko. Jak możemy temu zapobiegać?

Spis treści

Dorośli bez wyobraźni?

Ankieta online została przeprowadzona w dniach 12-17 kwietnia br. na 2 000 respondentów, których średnia wieku wyniosła 25 lat. Są to zatem osoby, które w przeszłości doświadczały niewłaściwych zachowań w Internecie.

Badanie wykazało, że wśród respondentów:

  • 57 proc. stwierdziło, że doświadczyło nieodpowiednich komentarzy o charakterze seksualnym, zdjęć, filmów lub kontaktu online ze strony osoby dorosłej, będąc niepełnoletnim. Wśród kobiet w wieku 18-25 lat odsetek ten wzrósł do 76 proc.
  • Najczęstszymi incydentami było wysyłanie przez dorosłych treści o charakterze seksualnym (11 proc.), kierowanie rozmów w kierunku seksualnym (10 proc.) i komentowanie ciała dziecka w celach seksualnych (7 proc.).
  • Najczęściej miało to miejsce na platformach komunikacyjnych Snapchat, Messenger, Gadu-Gadu i Instagram.
  • 17 proc. ankietowanych stwierdziło, że osoba dorosła namawiała ich do utrzymywania związku w tajemnicy, 13 proc. oferowano prezenty, które wydawały się nieodpowiednie, a 8 proc. uważało, że osoba dorosła próbowała odizolować ich od przyjaciół/rodziny.

Niestety, takie sytuacje wciąż się powtarzają, doskonale widać to w kontekście niedawnego skandalu „Pandora Gate”, w którym pojawiły się zarzuty wobec znanych YouTuberów.

Przeczytaj również: Co Polacy myślą o udostępnianiu wizerunku dzieci w internecie? Zdania są podzielone

#ToNieJestNormalne

Kampania #ToNieJestNormalne została zainicjowana w maju, w celu walki z wykorzystywaniem seksualnym dzieci w Internecie. Strona internetowa projektu zachęca młodych ludzi do dzielenia się anonimowymi doświadczeniami związanymi z wykorzystywaniem. Do tej pory strona otrzymała ponad 800 zgłoszeń.

– Wykorzystywanie online zostało znormalizowane – stało się wręcz powszednie – ale to nie jest normalne i musi się skończyć – mówi Maja Staśko, twarz kampanii i aktywistka społeczna. – Jako osoba, która doświadczyła tego typu zachowań, chcę pilnie podjąć działania w celu ochrony prawa każdego dziecka do bezpieczeństwa w Internecie. Musimy przerwać milczenie wokół nadużyć.

Kampania #ToNieJestNormalne ma na celu przerwanie ciszy wokół kwestii nadużyć seksualnych online i umożliwić młodym osobom, które doświadczyły tego typu zachowań, zabranie głosu. Dzieląc się historiami anonimowo, możemy pokazać skalę problemu i wywrzeć wpływ na rządzących w celu wprowadzenia zmian – podkreśla Staśko.

Kampania #ToNieJestNormalne wspiera cel ustanowienia jasnych ram prawnych UE w celu ochrony dzieci w Internecie, przy jednoczesnym zapewnieniu przestrzegania praw do prywatności.

– Istnieje wyraźne zapotrzebowanie społeczne, aby liderzy polityczni zajęli się tym kryzysem – zwraca uwagę Staśko. – Wzywamy do wprowadzenia silniejszych przepisów, które wymagałyby od firm z branży mediów społecznościowych szybkiego usuwania obraźliwych treści i użytkowników. Każdy dzień zwłoki naraża więcej dzieci na niebezpieczeństwo – niezbędnym jest, by kandydaci do PE opowiedzieli się jednoznacznie za taką dyrektywą.

Jak można chronić swoje dzieci?

Przede wszystkim świadomość i czujność rodziców i nauczycieli może uchronić dzieci przed niebezpieczeństwami w Internecie.

- Przedszkole i pierwsze klasy szkoły podstawowej to właściwy moment na wprowadzenie dzieci w świat internetu i technologii cyfrowych. Obecnie stają się one głównym narzędziem nauki, nawiązywania kontaktu i budowania relacji z rówieśnikami i nauczycielami. Warto świadomie wprowadzać uczniów i uczennice w świat internetu, jak uczyć rozsądku, uważności, siły, życzliwości i odwagi zarówno online, jak i offline oraz jak budować z młodymi ludźmi dobre relacje oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu, otwartej rozmowie i szczerości - tłumaczy w Strefie Edukacji Agata Łuczynska z Fundacji Szkoła z Klasą.

O tym, jak rodzice chronią swoje dzieci w sieci pisaliśmy już w Strefie Edukacji:

Około 43 proc. ankietowanych uważa, że zawsze dba o prywatność ich dzieci online. Z kolei 48 proc. stara się robić to jak najczęściej. Jedynie 7 proc. respondentów nie robi tego, ponieważ nie wiedzą, jak mieliby to zrobić, a 1 proc. uważa, że kwestia ta nie ma znaczenia - czytamy w tekście Barbary Wesołej.

Jak rodzice starają się zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w sieci?

  • śledzą aktywność internetową dziecka (49 proc.),
  • nie publikują zdjęć swoich dzieci w Internecie (41 proc.),
  • instalują programy do kontroli rodzicielskiej (34 proc.),
  • zakazują dzieciom publikacji własnych zdjęć i filmów w sieci (31 proc.),
  • instalują programy antywirusowe (29 proc.).

Edukacja w zakresie korzystania z Internetu powinna się zacząć wtedy, gdy dziecko ma pierwszy kontakt z globalną siecią. Czyli już w wieku kilku lat.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

źródło: informacja prasowa kampanii #ToNieJestNormalne

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji