Kto otrzymał Nagrodę Nobla 2023 w dziedzinie chemii? Nazwiska laureatów są już znane

Magdalena Ignaciuk
Znamy laureatów Nagrody Nobla 2023 w dziedzinie chemii
Znamy laureatów Nagrody Nobla 2023 w dziedzinie chemii Claudio Bresciani/PAP/EPA
Trwa Tydzień Noblowski. Dzisiaj, 4 października, ogłoszono, laureatów Nagrody Nobla 2023 w dziedzinie chemii. Nagrodę otrzymali: Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus i Alexei I. Ekimov. Kim są ci naukowcy i za co otrzymali tak prestiżowe wyróżnienie? Oto wszystkie informacje na ten temat.

Spis treści

Nagroda Nobla 2023 z chemii

W poniedziałek, 2 października, rozpoczął się tydzień noblowski.

Pierwszego dnia ogłoszono laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny - Katalin Karikó i Drew Weissman. Wczoraj natomiast, 3 października, w dziedzinie fizyki Nagrodę Nobla 2023 otrzymali Pierre Agostini, Ferenc Karusz i Anne L'Huillier

Dziś, 4 października poznaliśmy zdobywców Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. To Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus i Alexei I. Ekimov - naukowcy pracujący w USA. Nagrodzeni zostali za odkrycie i syntezę kropek kwantowych, najmniejszych cząstek w nanotechnologii.

BREAKING NEWSThe Royal Swedish Academy of Sciences has decided to award the 2023 #NobelPrize in Chemistry to Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus and Alexei

Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus i Alexei I. Ekimov to zdobywcy Nagrody Nobla 2023 z chemii. Za co zostali nagrodzeni?

Jak podaje PAP, prace tegorocznych noblistów w dziedzinie chemii pozwoliły stworzyć m.in. ekrany telewizorów i komputerów, które lepiej oddają kolory i są jaśniejsze. Dlatego Komitet Noblowski napisał, że laureaci „dodali koloru do nanotechnologii”.

W uzasadnieniu Komitet Noblowski rozwinął, że badania Moungi G. Bawendiego z Massachusetts Institute of Technology, Louisa E. Brusa z Columbia University oraz Alexei’a I. Ekimova z Nanocrystals Technology przynoszą „największe korzyści ludzkości”.

Kropki kwantowe rozświetlają obecnie ekrany komputerów i telewizorów opartych na technologii QLED. Biochemicy i lekarze wykorzystują je w mapowaniu tkanek biologicznych.

Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości mogą one przyczynić się do rozwoju tzw. giętkiej (elastycznej) elektroniki, maleńkich czujników, cieńszych ogniw solarnych oraz kryptologii kwantowej.

Dopiero zaczęliśmy badać potencjał tych małych cząstek – ocenili członkowie Komitetu Noblowskiego.

Na te nagrody jeszcze czekamy

W ciągu najbliższych dni ogłoszeni zostaną kolejni laureaci Nagrody Nobla w dziedzinach:

  • 5 października (czwartek) - literatura,
  • 6 października (piątek) – pokojowa Nagroda Nobla
  • 9 października (poniedziałek) – nauki ekonomiczne.

Fundacja Noblowska zdecydowała we wrześniu o podwyższeniu wartości nagrody z 10 mln koron do 11 mln koron z powodu dobrej kondycji finansowej funduszu, z którego wypłacane są pieniądze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Johny
Czemu tam nie ma Pinokia dajcie mu Nobla za największego kłamce w historii.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji