„Lekcje z twórcą ludowym” - program dla szkół Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Trzeba szybko składać wnioski!

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Nowy program dla szkół z obszarów wiejskich. Trzeba szybko wkładać wnioski!
Nowy program dla szkół z obszarów wiejskich. Trzeba szybko wkładać wnioski! GettyImages
Nowe lekcje dla wybranych i chętnych szkół! MEiN zaprasza do odkrywania magicznych sekretów polskiego dziedzictwa kulturowego. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi przygotował program „Lekcje z Twórcą Ludowym”, który łączy w sobie pasję i tradycję. To wyjątkowa szansa dla szkół z obszarów wiejskich i polskich twórców ludowych np. rzemieślników, mistrzów, czeladników, aby dzielić się wiedzą i twórczym dziedzictwem z młodszym pokoleniem. Wnioski trzeba złożyć jeszcze we wrześniu. Jak zgłosić szkołę do programu? Wyjaśniamy.

Spis treści

Wyjątkowe lekcje w szkołach, ale nie dla wszystkich

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłosił nowy program „Lekcje z Twórcą Ludowym”, który skierowany jest do szkół z obszarów wiejskich (podstawowych i ponadpodstawowych) oraz polskich twórców ludowych – mistrzów wyróżniających się dorobkiem artystycznym i chcących dzielić się swoją wiedzą oraz umiejętnościami z młodym pokoleniem.

Jak czytamy w komunikacie MEiN, głównym zadaniem programu jest pielęgnowanie lokalnego dziedzictwa i tradycji. Ważnym celem inicjatywy jest także zapewnienie ciągłości autentycznej twórczości ludowej kultywowanej przez twórców ludowych z terenu całej Polski, wszystkich regionów i grup etnograficznych oraz kulturowych, możliwie wszystkich dziedzin i specjalności, mniejszości narodowych i etnicznych.

Lekcje z Twórcą Ludowym. Jak zgłosić się do programu?

Zgłoszenia podpisane przez dyrektora szkoły oraz twórcę lub twórców ludowych należy wysłać do 24 września br. i można to zrobić na dwa sposoby:

 • za pomocą poczty tradycyjnej na adres: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, ul. Krakowskie Przedmieście 66, 00-322 Warszawa,
 • lub podpisany i zeskanowany formularz zgłoszenia wysłać (w jednym pliku) droga elektroniczną: [email protected]. Termin nadsyłania zgłoszeń do programu mija 24 września br.

Projekty do realizacji w ramach programu zostaną wybrane w terminie do 24 października br., a ich lista zostanie ogłoszona na stronie internetowej Instytutu.

Najważniejsze informacje znajdują się w Regulaminie programu „Lekcje z Twórca Ludowym” na stronie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Dofinansowanie na przeprowadzenie „Lekcji z twórcą ludowym”

W ramach danej edycji twórca ludowy może uzyskać dofinansowanie w postaci honorarium w kwocie do 2500,00 zł brutto, natomiast kwota honorarium dla więcej niż jednego twórcy, o którą wnioskuje szkoła nie może przekroczyć 5000,00 zł brutto.

Co ważne, honorarium twórcy ludowego obejmuje ewentualne koszty realizacji projektu natomiast koszty materiałowe pokrywa wnioskująca szkoła.

Najważniejsze cele programu

Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Edukacji i Nauki, który zachęca placówki do udziału w programie, cele tej inicjatywy to:

 • wzrost zaangażowania placówek oświatowych na obszarach wiejskich, twórców ludowych, nauczycieli i uczniów w proces międzypokoleniowego przekazu tradycji wewnątrz wspólnoty lokalnej,
 • wzrost świadomości społecznej w zakresie wartości kultury lokalnej, tradycji i twórczości ludowej przez działania upowszechniające wiedzę na ich temat,
 • wzmocnienie wiodącej roli twórcy ludowego w przekazie tradycyjnej wiedzy i umiejętności wewnątrz własnej społeczności lokalnej,
 • wzmocnienie procesu międzypokoleniowego przekazu tradycji wewnątrz wspólnoty lokalnej,
 • wzmocnienie przekazu bezpośredniego tradycyjnych umiejętności artystycznych, rzemieślniczych i rękodzielniczych,
 • wzmocnienie i ratowanie lokalnego dziedzictwa i tradycji ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności zagrożonych zanikiem,
 • stworzenie warunków do zapewnienia ciągłości tradycyjnej twórczości ludowej w środowisku lokalnym,
 • wzrost świadomości i wiedzy młodego pokolenia na temat wartości kultury tradycyjnej,
 • zwiększenie poczucia dumy młodego pokolenia z własnego lokalnego dziedzictwa kultury tradycyjnej.

Kto może wziąć udział w programie „Lekcje z Twórcą Ludowym”?

Program jest dedykowany wyłącznie szkołom podstawowym i ponadpodstawowym znajdującym się na obszarach wiejskich (zarówno placówkom publicznym, jak i niepublicznym).

Regulamin programu precyzuje także, kim jest twórca, który może brać udział w projekcje. Musi to być osoba fizyczna, która ma skończone 18 lat i łącznie następujące warunki:

 • wykonuje dzieła sztuki ludowej;
 • działa w co najmniej jednej dziedzinie sztuki ludowej, a mianowicie jako artysta – wykonuje dzieła sztuki ludowej, np. rzeźbiarz, malarz, pisarz ludowy, gawędziarz, muzyk instrumentalista, śpiewak, tancerz lub rzemieślnik – wykonuje przedmioty o charakterze użytkowym; np. bednarz, kowal, stolarz, budowniczy instrumentów ludowych, plecionkarz, garncarz, tokarz, snycerz, meblarz, kuśnierz, łyżkarz, tkacz, sitarz, krawiec, rusznikarz itd., albo tez rękodzielnik – wykonuje przedmioty o charakterze zdobniczym i obrzędowym, np. hafciarka, koronkarka, wycinankarz, piernikarz, twórca plastyki obrzędowej (np. pisanek, palm, szopek), twórca plastyki zdobniczej (np. kwiatów z bibuły, wycinanek, firanek) itp.;
 • kompetencje zdobyła od mistrza z regionu swego pochodzenia lub z tej samej grupy etnograficznej, etnicznej itp. (w łonie
 • rodziny, społeczności lokalnej danej miejscowości lub regionu);
 • dzieło prezentuje wysoki poziom mistrzostwa warsztatowego;
 • dzieło jest zgodne z tradycyjnymi kanonami charakterystycznymi dla regionu etnograficznego, kulturowego lub dla grupy etnograficznej, etnicznej lub regionalnej, z którą twórca utożsamia się przede wszystkim przez swoje pochodzenie.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji