Liczba lekcji religii zostanie ograniczona. Prace nad rozporządzeniem trwają. Nowacka podaje datę wprowadzenia zmian

Magdalena Ignaciuk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
To nie koniec zmian w polskiej edukacji. Szykują się kolejne reformy związane z nauczaniem religii. Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka zapowiedziała zmniejszenie liczby lekcji religii do jednej godziny w tygodniu, bo „szkoła jest od kształcenia, a nie od formacji religijnej”. Prace nad rozporządzeniem wprowadzającym zmiany w nauczaniu religii trwają. Kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać?

Spis treści

Jedna lekcja religii już od 1 września

Od 1 września 2025 r. w zmniejszy się liczba lekcji religii. Nowacka poinformowała, że MEN rozpoczęło pracę nad redukcją liczy godzin lekcji religii w szkole do jednej godziny tygodniowo.

Liczba lekcji religii zostanie ograniczona. Barbara Nowacka zapowiada zmiany.
Liczba lekcji religii zostanie ograniczona. Barbara Nowacka zapowiada zmiany. freepik.com

– Zleciłam prace nad przygotowaniem rozporządzenia, które wprowadzi jedną godzinę lekcji religii w szkołach od 1 września 2025 r. – poinformowała we wtorek, 18 czerwca, w TVN24 ministra edukacji Barbara Nowacka.

Nowacka przyznała, że widzi wartość „edukacji w obszarze religii”.

– W Europie Kościół Rzymskokatolicki jest podwaliną i religia chrześcijańska jest podwaliną pod naszą kulturę. Nie zrozumiemy literatury, historii bez zrozumienia roli Kościoła, która jest historycznie bardzo istotna – oceniła. – Rozumiem również potrzeby sfery duchowej, chociaż nie jestem osobiście przekonana, że ta sfera duchowa w szkole sprawdza się lepiej niż sfera duchowa w kościele – mówiła.

Dodała, że słyszy głosy rodziców, którzy chcą obecności lekcji religii w szkole.

– Ale naprawdę, jedna godzina religii jest tym, co szkoła może dawać, natomiast jeżeli ktoś ma większe potrzeby, to naprawdę kościoły mają przez tysiąc lat wyrobione możliwości integrowania, mają zasoby, mają potencjał i nie rozumiem ich strachu, naprawdę nie rozumiem strachu części Episkopatu, że im wierni odpłyną, jak będą mieli jedną godzinę religii w szkołach – mówiła.

Przeczytaj również: „Przygotowujemy społeczeństwo nieobowiązkowe”. Nauczyciele o dwóch miesiącach bez prac domowych. Likwidacja prac domowych nie pomogła?

Zmiany w organizacji lekcji religii

Barbara Nowacka poinformowała również, że niedługo pojawi się rozporządzenie ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, które umożliwi organizowanie lekcji religii w grupie międzyklasowej.

– Jeżeli w klasie 6a jest 10 osób, (które chodzą na religię), a w klasie 6b jest osób 8, to mogą być połączeni do jednej grupy – wyjaśniła.

Zaznaczyła, że „w wyniku dialogu” resort zgodził się na korektę w rozporządzeniu, zgodnie z którą pierwotne założenie, żeby łączyć w grupy w ramach klas: 1-3, 4-8 w szkole podstawowej, zostało zamienione na łączenie w ramach klas: 1-3, 4-6 i 7-8.

Zmiany w nauczaniu religii

Minister Barbara Nowacka, w rozmowie z TVP Info, wyraziła swoje przekonanie o konieczności zmniejszenia roli edukacji religijnej w szkołach. Jej zdaniem, szkoła powinna skupiać się przede wszystkim na kształceniu, a nie na formacji religijnej.

Minister Nowacka zapewniła, że jest przywiązana do idei zmniejszenia liczby lekcji religii do jednej godziny w tygodniu, bo szkoła jest od kształcenia, a nie od formacji religijnej.

Nowe przepisy, które mają zostać wprowadzone w kolejnym roku szkolnym, przewidują, że oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej ocen ucznia. Dodatkowo będzie możliwość łączenia mniejszych grup na lekcje religii i etyki, co ma ułatwić organizację planów zajęć i przyczynić się do zmniejszenia dwuzmianowości w szkołach.

Ułatwi to tworzenie planów zajęć i pozwoli nam walczyć z dwuzmianowością – podkreśliła minister.

Dialog z koalicją rządową i społeczeństwem

Barbara Nowacka przyznała, że temat ograniczenia lekcji religii jest przedmiotem rozmów w koalicji rządowej oraz z innymi zainteresowanymi stronami. Minister zadeklarowała, że jej celem jest przekonanie koalicjantów do tego, że zmniejszenie liczby godzin poświęconych na edukację religijną jest rozwiązaniem korzystnym dla wszystkich stron.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pol
Za komuny religia była w salkach przy Kościele i nie daliście rady, teraz też nic wam to nie da stare komuchy!!!
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji