Spis treści
Matura próbna z polskiego 2023/2024 – arkusz CKE i odpowiedzi
W tym artykule 6 grudnia 2023 roku po godz. 9.00 zamieściliśmy arkusz egzaminacyjny CKE oraz proponowane odpowiedzi do zadań.
Tu pojawi się majowy arkusz matury z polskiego 2024.
Zobacz arkusz CKE:
(Odpowiedzi znajdują się pod arkuszem w galerii. Są to oficjalne proponowane odpowiedzi od CKE).
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała zasady oceniania rozwiązań zadań matury próbnej z polskiego wraz z przykładowymi odpowiedziami 11 grudnia ok. godz. 15.00.
Opinie uczniów po maturze próbnej z polskiego
Poznaliśmy opinie uczniów na temat matury z polskiego. Przypominamy, że choć maturzyści mieli na napisanie egzaminu cztery godziny, mogli skończyć wcześniej. Próbna matura oficjalnie zakończyła się 6 grudnia o godz. 13.00.
Komentarze uczniów są zróżnicowane: „dobra, proste to było”, „mogło być gorzej”, „rozprawka do kosza” – piszą maturzyści.
Tak wygląda próbna matura z polskiego 2024. Zasady
Matura próbna z polskiego w roku szkolnym 2023/2024 wygląda podobnie, jak ta, z którą uczniowie zmierzą się w maju. Większość maturzystów przystąpi do egzaminu w formule 2023, który podzielony jest na trzy części:
- Język polski w użyciu – w tej części znajdują się dwa teksty nieliterackie oraz zadania, które trzeba rozwiązać na ich podstawie (w tym napisanie notatki syntetyzującej);
- Test historycznoliteracki – podane są fragmenty tekstów z różnych epok, a uczeń musi na ich podstawie rozwiązać zadania, wykazując się wiedzą na temat lektur i zagadnień z historii literatury;
- Wypowiedź argumentacyjna (tzw. rozprawka) – uczeń tworzy wypracowanie na jeden z dwóch podanych tematów. Wypowiedź musi liczyć przynajmniej 300 słów.
Przed maturą próbną warto było zapoznać się z wymaganiami egzaminacyjnymi z polskiego oraz najważniejszymi typami zadań, pamiętając jednocześnie, że cały materiał nie został jeszcze przerobiony na lekcjach, więc w arkuszu mogą pojawić się zadania nawiązujące, np. do lektur, które nie były dotychczas omawiane.
Terminy matur próbnych z CKE
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała harmonogram próbnych matur. Są one przeprowadzane w terminie 6-8 grudnia i obejmują jedynie egzaminy na poziomie podstawowym:
- 6 grudnia 2023 (środa), godz. 9:00 – język polski na poziomie podstawowym (240 minut);
- 7 grudnia 2023 (czwartek), godz. 9:00 – matematyka na poziomie podstawowym (180 minut);
- 8 grudnia 2023 (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne na poziomie podstawowym, tj. język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski (120 minut).
Udział maturach próbnych jest dobrowolny. Jak przekazuje CKE, test diagnostyczny ma dwa cele: informacyjny (umożliwia uczniom pracę z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostyczny (zidentyfikowanie wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz takich, które wymagają jeszcze doskonalenia). Jednocześnie CKE za nieuzasadnione uznaje wystawianie oceny za maturę próbną.
Kiedy wyniki matury próbnej z polskiego w grudniu 2023?
Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna, zasady oceniania rozwiązań w pierwszej wersji będą przekazane dyrektorom szkół za pośrednictwem systemu SIOEO, a także zamieszczone na stronie internetowej CKE:
- w przypadku testu diagnostycznego z języka polskiego – 11 grudnia br. (poniedziałek), ok. godz. 12:00;
- w przypadku testu diagnostycznego z matematyki – 12 grudnia br. (wtorek), ok. godz. 12:00;
- w przypadku testu diagnostycznego z języków obcych nowożytnych – 13 grudnia br. (środa), ok. godz. 12:00.
W przypadku zmian zasad oceniania uzgodnionych przez ekspertów oraz egzaminatorów sprawdzających i oceniających próbę prac egzaminacyjnych, na ww. stronach internetowych zostaną opublikowane zasady w drugiej wersji, nie później niż do 19 grudnia br. – można przeczytać w komunikacie CKE.
Tak wyglądał egzamin maturalny w maju 2023:
Matury próbne sprawdzane są przez nauczycieli w poszczególnych placówkach, a więc termin ostatecznego przekazania wyników egzaminu może się od siebie różnić w zależności od szkoły.
Najważniejsze informacje na temat próbnej matury organizowanej przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Sprawdź, kiedy są egzaminy, ile trwają i czy próbna matura jest obowiązkowa.
Kiedy jest próbna matura z CKE?
Próbna matura odbędzie się w następujących dniach:
- 6 grudnia 2023 (środa), godz. 9:00 – język polski na poziomie podstawowym;
- 7 grudnia 2023 (czwartek), godz. 9:00 – matematyka na poziomie podstawowym;
- 8 grudnia 2023 (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne na poziomie podstawowym, a więc język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski.
Ile trwa próbna matura?
Matura próbna w roku szkolnym 2023/2024 trwa w zależności od przedmiotu:
- 240 minut – w przypadku egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym;
- 180 minut – jeżeli chodzi o egzamin z matematyki na poziomie podstawowym;
- 120 minut – w przypadku egzaminu z języka angielskiego (lub innego języka obcego nowożytnego) na poziomie podstawowym.
Kiedy pojawią się arkusze CKE testów diagnostycznych?
Arkusze CKE matury próbnej pojawią się w momencie, gdy uczniowie zaczną pisać egzamin. CKE podjęło taką decyzję, by umożliwić wszystkim maturzystom (także tym, którzy z różnych powodów nie przystępują do testów diagnostycznych w szkole) sprawdzenie się na egzaminie.
Arkusze egzaminacyjne będą więc dostępne w zależności od egzaminu:
- w środę (6 grudnia ok. godz. 9.00) – arkusz z języka polskiego;
- we czwartek (7 grudnia ok. godz. 9.00) – arkusz z matematyki;
- w piątek (8 grudnia ok. godz. 9.00) – arkusz z języka angielskiego.
Czy można wystawiać oceny z egzaminu próbnego?
Jak przekazało CKE w komunikacie: Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen wyrażonych liczbą lub literą (w ramach oceniania bieżącego) na podstawie wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów uzyskanych przez danego ucznia.
Kto sprawdza matury próbne?
Arkusze egzaminacyjne z próbnej matury sprawdzają nauczyciele ze szkoły, w której odbywa się egzamin. Prace są sprawdzane według klucza opracowanego przez CKE. Na maturze właściwej arkusze oceniać będą nauczyciele z uprawnieniami egzaminatora, a dane uczniów będą zakodowane.
Kiedy pojawią się zasady oceniania zadań na maturze próbnej?
Jak przekazano zasady oceniania rozwiązań zadań w pierwszej wersji zostaną opublikowane na stronach CKE i poszczególnych OKE odpowiednio:
- 11 grudnia 2023 ok. godz. 12.00 – w przypadku matury próbnej z języka polskiego;
- 12 grudnia 2023 ok. godz. 12.00 – w przypadku matury próbnej z matematyki;
- 13 grudnia 2023 ok. godz. 12.00 – w przypadku matury próbnej z języka obcego.
Czy próbna matura jest obowiązkowa?
Do próbnej matury przystępują chętne szkoły. Testowy egzamin, na podstawie materiałów CKE (arkusze egzaminacyjne) organizuje dyrekcja placówki. Uczestnictwo w próbnej maturze nie jest obowiązkowe, ale pozwala sprawdzić poziom wiedzy przed właściwym egzaminem dojrzałości.