Matura próbna z polskiego 2023/2024 z wydawnictwem Operon. Co było w arkuszu? Takie tematy pojawiły się na maturze w listopadzie

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Zobacz najważniejsze informacje na temat matury próbnej z polskiego z Operonem, która odbyła się 21 listopada.
Zobacz najważniejsze informacje na temat matury próbnej z polskiego z Operonem, która odbyła się 21 listopada. Jakub Steinborn/ Polska Press
Matura próbna z polskiego (poziom podstawowy i rozszerzony) z wydawnictwem Operon odbyła się 21 listopada 2023 roku. Jakie zadania pojawiły się w arkuszu egzaminacyjnym? Uczniowie podali tematy wypracowań, z którymi musieli zmierzyć się na maturze próbnej. Egzamin rozpoczął się o godz. 9.00, a zakończył się o godz. 13.00. Z kolei w godz. 14.00-16.30 miała miejsce matura próbna z polskiego na poziomie rozszerzonym. Znamy tematy, które pojawiły się na rozszerzeniu.

Spis treści

Matura próbna z polskiego 2024: Operon – arkusz, odpowiedzi i wyniki

Uczniowie po napisaniu próbnego egzaminu zastanawiają się, gdzie znaleźć arkusz egzaminacyjny matury próbnej z polskiego z Operonem 2023/2024 oraz przykładowe odpowiedzi. Okazuje się, że wydawnictwo z uwagi na prośby rodziców i nauczycieli zdecydowało się nie publikować arkusza. Podobnie było w zeszłym roku.

– Uwzględniając prośby nauczycieli i ich potrzeby zdecydowaliśmy o tym, by nie publikować arkuszy i kluczy odpowiedzi na stronie internetowej Operonu ani w innych serwisach – przekazano.

Uczniowie poprawne odpowiedzi i wyniki prac poznają więc dopiero gdy nauczyciel sprawdzi ich egzamin.

Trwa głosowanie...

Jak ci poszła matura próbna z polskiego z Operonem?

Co było na maturze próbnej z polskiego z Operonem?

Dzięki relacjom uczniów wiemy już, co pojawiło się na maturze próbnej z polskiego z Operonem w roku szkolnym 2023/2024. Okazuje się, że uczniowie w pierwszej części egzaminu (Język polski w użyciu) musieli zapoznać się z tekstami dotyczącymi automatyzacji i odpowiedzieć na poszczególne pytania. Z lektur (w części test historycznoliteracki) pojawiły się m.in.: „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall, „Dziady” cz. III Mickiewicza i „Potop” Sienkiewicza.

Wśród zadań znalazło się też takie, gdzie trzeba było przeanalizować plakat, nawiązujący do„Zbrodni i kara” Dostojewskiego

Tematy wypracowań na egzaminie próbnym z języka polskiego

Wiemy też, jakie tematy wypracowań były na maturze próbnej z polskiego, która odbyła się 21 listopada. Z informacji przekazanych przez uczniów wynika, że brzmiały one tak:

 1. Przeżycia czytelnicze jako doświadczenie kształtujące człowieka.
 2. Rodzice i dzieci – pokoleniowe konflikty i ich konsekwencje (z uwzględnieniem „Antygony” Sofoklesa).

Komentarze uczniów na temat matury próbnej z polskiego

Tegoroczni maturzyści chętnie dzielą się w mediach społecznościowych spostrzeżeniami na temat tego, czy matura próbna z polskiego była trudna i jak im poszły poszczególne zadania. Większość uczniów zaznacza, że egzamin nie należał do najtrudniejszych, zdarzają się jednak wyjątki:

 • Jak nie popełniłam jakiegoś kardynała to będzie dobrze xD
 • Ta matura jakby specjalnie dla mnie ułożona, bardzo przyjemna
 • Co to była za próbna?
 • Było dobrze nawet
 • To było essa

Uczniowie zdradzają jakie lektury i konteksty przywołali w swoich pracach: – Odwołałam się do Antygony bo trzeba było do „Przedwiośnia” i „Zwariowanego piątku” – pisze jedna z maturzystek.

Uczniowie zdradzali też, które zadania były dla nich najłatwiejsze: – Język polski w użyciu mi dobrze poszedł, reszty wolę nie komentować – wyznał jeden z internautów.

Zobacz, jak wyglądała matura w maju 2023:

Egzamin maturalny z języka polskiego 2023 za nami. Opublikowaliśmy arkusz CKE oraz odpowiedzi do zadań.

Matura 2023: Język polski – poziom podstawowy. Oto arkusz CK...

Matura próbna z polskiego – poziom rozszerzony

Również we wtorek, 21 listopada o godz. 14.00 rozpoczęła się próbna matura z polskiego na poziomie rozszerzonym. Egzamin trwał 150 minut, zakończył się ok. godz. 16.30. Przypominamy, że matura rozszerzona w 2024 roku składa się z jednego zadania – napisania wypracowania na co najmniej 500 wyrazów. Zdający będzie mógł otrzymać maksymalnie 35 punktów na tym egzaminie.

Jak przekazują uczniowie w mediach społecznościowych tematy na maturze rozszerzonej z Operonem brzmiały:

 • Dialog z romantyzmem. Rozważ sposoby i funkcje nawiązywania do tradycji romantycznej w utworach późniejszych epok. W pracy odwołaj się do: „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa, utworów literackich z dwóch różnych epok i wybranego kontekstu.
 • Rozważ, jakie funkcje pełniła i jakie chciała pełnić literatura polska czasu zaborów. Punktem wyjścia do rozważań uczyń fragment tekstu Stanisława Przybyszewskiego. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej, utworów literackich z dwóch różnych epok, wybranego kontekstu.

Kiedy matury próbne 2024 od CKE?

Ten tydzień mija uczniom pod znakiem matur próbnych z Operonem. Przypominamy, że przystępują do nich tylko szkoły, które wcześniej zgłosiły taką chęć. Jutro (22 listopada) maturzyści zmierzą się z próbnym egzaminem z matematyki. Na czwartek zaplanowano test diagnostyczny z języka angielskiego lub niemieckiego, a na piątek – wybrane przedmioty rozszerzone (m.in. biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, informatyka i WOS).

Wiemy już też, kiedy będą matury próbne z CKE. Harmonogram przedstawia się następująco:

 • 6 grudnia 2023 (środa), godz. 9:00 – język polski na poziomie podstawowym (240 minut);
 • 7 grudnia 2023 (czwartek), godz. 9:00 – matematyka na poziomie podstawowym (180 minut);
 • 8 grudnia 2023 (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne na poziomie podstawowym, tj. język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski (120 minut).

Z kolei w terminie 4-11 stycznia 2024 roku chętne szkoły przystąpią do testów diagnostycznych z wydawnictwem Nowa Era. Matura 2024 we właściwym terminie została zaplanowana na dni 7-25 maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji