Spis treści
„Mikołajek” lektura dla dużych i małych
„Mikołajek” to seria książek napisana przez René Goscinnego i zilustrowany przez Jean-Jacques'a Sempégo. Seria skupia się na przygodach kolegów z jednej klasy: Mikołajka, Alcesta, Gotfryda, Kleofasa, Euzebiusza, którzy razem psocą i mają coraz to nowe pomysły. W książce opisano zabawne sytuacje szkolne (i nie tylko), jakie spotykają bohaterów. Prowadzą czytelnika przez ich codzienność, a Mikołajek, który czasem wpada w tarapaty, jest postacią, której nie da się nie lubić.
Seria cieszy się dużą popularnością, jest pełna humoru i odniesień do życia codziennego. Cechuje ją lekkość, humorystyczne podejście do tematów szkolnych oraz niezwykle sympatyczne postaci. We Francji „Mikołajek” to klasyka literatury dziecięcej, w Polsce również cieszy się popularnością.
„Mikołajek” streszczenie lektury
Trudno streścić którąkolwiek z opowieści o Mikołajku, ponieważ każda książka składa się z krótkich, niezależnych od siebie, opowiadań. Możemy czytać je jedno po drugim lub nie przejmować się kolejnością, bo choć wydarzenia mają łączą się ze sobą, spokojnie można wybrać tylko niektóre historie.
Seria o przygodach Mikołajka składa się z książeczek takich jak:
- „Mikołajek”,
- „Mikołajek ma kłopoty”,
- „Mikołajek nie nudzi się w szkole”,
- „Wakacje Mikołajka”,
- „Mikołajek i inne chłopaki”.
Rozdziały są na tyle krótkie i ciekawe, że skupią uwagę nawet najszybciej rozpraszających się dzieci.
Pomysły na lekcje z Mikołajkiem
Bez względu na to, którą książkę o Mikołajku wybierzecie, jest duże prawdopodobieństwo, że uczniowie ją przeczytają, polubią i sięgną po kolejne części. Dlatego, z mojej perspektywy, ważne jest, by nie zniechęcić dzieciaków poprzez nudne przedstawienie tej książki. Kartkówka z treści może nie być tu dobrym rozwiązaniem, ponieważ wtedy przy czytaniu pozbawiamy się nieco zabawy, a bardziej skupiamy się na tym, by zapamiętać, jak najwięcej szczegółów. W tym przypadku świetnym rozwiązaniem będzie quiz, który wciągnie naszych uczniów, da im szansę sprawdzenia się, ale pozostanie bez oceny i nie będzie stresujący, ale przyjemny.
Wielu nauczycieli decyduje się również na zrobienie lapbooków z tej lektury. Lapbook to ciekawa forma zaprezentowania swojej wiedzy, zwykle tworzony jest na dużej kartce a3, a2 - złożony do mniejszych rozmiarów tak, by kształtem przypominał teczkę lub okienko, które możemy otworzyć, by dowiedzieć się więcej. W lapbooku możemy umieścić wszystko:
- bohaterów,
- najważniejsze wydarzenia,
- krzyżówkę,
- zagadki,
- cytaty,
- opis postaci.
Tak naprawdę możemy ująć w nim wszystko, co przyjdzie nam, a raczej naszym uczniom, do głowy. Instrukcja tworzenia lapbooka.
Jeśli obawiacie się, że nic kreatywnego nie przyjdzie wam do głowy, warto posilić się materiałami przygotowanymi przez wydawnictwo Znak. To scenariusze lekcji i zadania, które można wykonać na podstawie lektury „Mikołajek”. Z pewnością będą źródłem dobrej zabawy.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?