1. ,,Cukierku, ty łobuzie!"
Pierwsze miejsce zajmuje tytuł autorstwa Waldemara Cichonia, rozpoczynający serię książek dla dzieci. Warto zaznaczyć, że ,,Cukierku, ty łobuzie!" figuruje od 2017 jako lektura szkolna dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej.
Audiobook przedstawia losy tytułowego Cukierka, który jest pręgowanym kotem. Potrafi jednak o wiele więcej niż zwykły dachowiec. Książka to przede wszystkim bogaty, ale zrozumiały język oraz doskonały humor. Autor jednocześnie przekazuje tradycyjne wartości, przez co to bardzo dobry wybór dla najmłodszych. ,,Cukierku, ty łobuzie!" czyta Janusz Zadura.
2. ,,Jak to wyjaśnić? W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, które pozornie nie mają odpowiedzi"
Kacper Pitala, postać znana w większości ze swojej działalności w internecie, w swojej książce próbuje znaleźć odpowiedzi na pytania związane m.in. z fizyką, kosmosem, biologią, chemią czy psychologią. Autor zabiera swoich odbiorców w zaskakującą podróż po tajemnicach otaczającego nas wszechświata, korzystając z najnowszych odkryć i wyników badań naukowych. Obowiązkowa pozycja dla fanów audiobooków popularnonaukowych.
3. ,,Kwantechizm 2.0, czyli klatka na ludzi"
Trzecie miejsce w zestawieniu to kolejny audiobook o tematyce popularnonaukowej. Andrzej Dragan (profesor fizyki teoretycznej i laureat kilkudziesięciu nagród w obszarach nauki, filmu, muzyki i fotografii) w prosty i zrozumiały dla odbiorców sposób wyjaśnia prawa mechaniki kwantowej czy porusza kwestie związane z przełomowymi teoriami Alberta Einsteina. Jednocześnie przedstawia własne, nowatorskie i rewolucyjne podejście do tej problematyki. Czyta Maciej Kowalik.
4. ,,Plac Senacki 6PM"
Mistrz powieści szpiegowskiej, Vincent V. Severski, w tym tytule przedstawia historię narodzin imperium Władimira Putina. To pełen napięcia thriller polityczny ukazujący upadek ZSRR i przemiany polityczne w Rosji lat dziewięćdziesiątych. ,,Plac Senacki 6PM" dodatkowo zyskuje na autentyczności ze względu na wywiadowcze doświadczenie pisarza, który odkrywa tajniki pracy służb specjalnych.
Dzieło Severskiego najbardziej przypadnie do gustu miłośnikom ,,Polowania na Czerwony Październik". Jednak warto dać szansę mu szansę, jeśli wcześniej nie byliśmy zainteresowani taką tematyką, przede wszystkim ze względu na obecną sytuację polityczną na świecie.
5. ,,Reguły na czas chaosu"
Kolejny audiobook to idealny tytuł na niepewne i pełne lęku czasu. Tomasz Stawiszyński, filozof i eseista oraz autor m.in. popularnej ,,Ucieczki od bezradności" udziela odpowiedzi na pytania dotyczące poszukiwania sensu, zaufania i równowagi. Autor, czerpiąc z literatury i tekstów kultury wyjaśnia, że podstawowym czynnikiem dla odzyskania stabilności w obecnych czasach jest zrozumienie. Stawiszyński przedstawia m.in. sposoby na to, jak nie dać się zmanipulować. Jednocześnie podkreśla znaczenie tego, że warto (dla dobra własnego i innych) spojrzeć na świat z większą dozą wrażliwości oraz dystansu.
6. ,,Koniec pieniądza papierowego"
Roland Baader przedstawia najważniejsze kwestie związane z gospodarką oraz jej podstawowymi mechanikami. Autor wyjaśnia także problematykę dotyczącą funkcjonowania współczesnego państwa. W ,,Końcu pieniądza papierowego" autor zwraca uwagę na ekonomiczne, finansowe i gospodarcze przemiany wynikające z procesu stopniowego zanikania pieniędzy w formie fizycznej. Baader w analityczny sposób rozkłada współczesny system finansowy na czynniki pierwsze i przewiduje następstwa trwającej ewolucji.
Popularne audiobooki dotyczące ekonomii
7. ,,Shogun"
Wielowątkowa powieść Jamesa Clavella, która doczekała się swojej ekranizacji. ,,Shogun" to historia o zderzeniu kultur, honorze oraz niebezpiecznej mieszanki uczuć, gdzie poświęcenie i nienawiść idą w parze z miłością. Bohaterem Shoguna jest John Blackthorne - angielski żeglarz, który na przełomie XVI i XVII trafia do Japonii. Na miejscu próbuje odnaleźć się we wschodnim systemie powiązań oraz spisków panujących na cesarskim dworze. Celem głównego bohatera jest powrót do Europy – jak się jednak okaże, droga nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać.
8. ,,Mitologia"
Najpopularniejszy tytuł autorstwa Jana Parandowskiego, znany już przez kilka pokoleń. Pomimo tego, że ,,Mitologia" została napisana już dawno, to nie straciła na swojej wartości. Nadal lubimy poznawać historie związane ze starożytnymi kulturami. Parandowski, jak podpowiada sam tytuł, ukazuje najpopularniejsze greckie mity w przystępny dla każdego sposób. Na popularność tego audiobooka wpłynął także lektor, ponieważ po świecie herosów i bogów oprowadza nas sam Wiktor Zborowski.
9. ,,Nigdy"
Powieść Kena Folleta to historie zwyczajnych ludzi, które przeplatają się z wielką polityką. Autor połączył najlepsze cechy swoich dotychczasowych dzieł – stworzył mieszankę zawrotnego tempa akcji charakterystycznego dla thrillerów szpiegowskich oraz narracji typowej dla powieści historycznej.
Bohaterowie ,,Nigdy" (m.in. amerykańska prezydent, szef chińskiego wywiadu czy agenci CIA) dokonują poświęceń w imię lepszego i bezpieczniejszego świata. Jednak w obliczu kryzysu i społecznej polaryzacji nawet największy upór i wiara we własne działania mogą nie wystarczyć…
10. ,,Człowiek w poszukiwaniu sensu. Głos nadziei z otchłani Holokaustu"
Ostatnią pozycją w zestawieniu jest jeden z najbardziej uznanych oraz wpływowych tytułów społeczno-obyczajowych i psychiatrycznych. Dzieło Viktora E. Frankla jest swego rodzaju polemiką z freudowskim podejściem do natury człowieka. Autor prezentuje przeciwny Freudowi pogląd, gdzie człowiekiem rządzą nie popęd seksualny i pokusy, ale poszukiwanie sensu, celu i autentyczności.
Książka i audiobook podzielone są na dwie części. W pierwszej z nich Frankl zawarł pełen osobistych przeżyć esej o pięcioletnim pobycie autora w Auschwitz oraz innych obozach koncentracyjnych i zmaganiach z odnalezieniem powodów do życia i sensu w swoim cierpieniu. W drugiej z kolei przedstawiono metody psychoterapeutyczne, opracowane na podstawie obozowych doświadczeń. Viktor Frankl stworzył i zawarł w książce system nazwany logoterapią, opierający się na umożliwieniu danej jednostce doświadczenia procesu poznania, akceptacji siebie oraz własnego znaczenia jako części całości.