Nowe uniwersytety niepubliczne w Polsce? Te uczelnie spełniły kryteria. Sprawdź, które Wyższe Szkoły Bankowe zmieniły nazwy i co to oznacza

Barbara Wesoła
Kilka niepublicznych szkół zmieniło status na uniwersytecki. Wyższe Szkoły Bankowe działają w kilkunastu miastach Polski.
Kilka niepublicznych szkół zmieniło status na uniwersytecki. Wyższe Szkoły Bankowe działają w kilkunastu miastach Polski. Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu
Dolnośląska Szkoła Wyższa zmienia się w Uniwersytet Dolnośląski DSW. Obecna na mapie Wrocławia od ponad 25 lat oraz od 17 lat zasiliła listę uczelni uniwersyteckich. Miano Uniwersytetu otrzymały także inne uczelnie WSB: w Gdańsku, Poznaniu i Toruniu. Te niepubliczne uczenie cieszą się dużym uznaniem wśród studentów. Aby zmienić status i nazwę, uczelnie musiały spełnić określone kryteria. Co to zmienia dla studentów WSB? Jak będą nazywały się uczelnie? Wyjaśniamy.

Spis treści

5 nowych uniwersytetów w Polsce

3 kwietnia 2023 roku uniwersytetami zostały Wyższe Szkoły Bankowe w:

  • Gdańsku,
  • Poznaniu,
  • Toruniu,
  • Wrocławiu
  • oraz Dolnośląska Szkoła Wyższa.

Od teraz uczelnie, tworzące największą grupę niepublicznych szkół wyższych w Polsce, funkcjonują jako Uniwersytety WSB Merito i Uniwersytet Dolnośląski DSW.

Federacja Naukowa WSB-DSW pozytywnie przeszła ewaluację

Zmiana nazwy i kategorii – ze szkół wyższych na uniwersytety – nastąpiła w wyniku spełnienia przez uczelnie warunków formalnych wynikających z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz dzięki zgodzie Ministra Edukacji i Nauki na użycie w nazwie uczelni wyrazu „uniwersytet”.

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce mówi, że wyrazu „uniwersytet” w nazwie może użyć uczelnia, która posiada co najmniej kategorię B+ w minimum 6 dyscyplinach należących do 3 dziedzin nauki lub sztuki oraz uzyska zgodę Ministra Edukacji i Nauki.

Wyższe Szkoły Bankowe i Dolnośląska Szkoła Wyższa od lat należały do wąskiego grona uczelni niepublicznych, które posiadały uprawnienia akademickie (w pięciu dyscyplinach). Uczelnie poddawały się ewaluacji w ramach Federacji Naukowej WSB-DSW i uzyskały aż 8 kategorii naukowych:

  • 5 kategorii A (w dyscyplinach, w których już wcześniej posiadały uprawnienia),
  • 3 kategorie B+.

Tym samym wszystkie uczelnie należące do Federacji zyskały prawo do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w 8 dyscyplinach naukowych oraz spełniły formalne warunki do tego, by stać się uniwersytetami.

– Celem Federacji Naukowej WSB-DSW od momentu jej powstania była synergia potencjału naukowego uczelni – jednostek uczestniczących. Ewaluacja działalności naukowej za lata 2017-2021 w ramach federacji potwierdziła, że realizowane wspólnie działania naukowe wpływają pozytywnie na jakość prowadzonych projektów badawczych – mówi dr hab. Marcin Kalinowski, prof. UWSB Merito, prezydent Federacji Naukowej WSB-DSW.

W przypadku utworzenia federacji ewaluację jakości działalności naukowej przeprowadza się wyłącznie dla federacji, a nie dla uczelni ją tworzących. Uczelnia jako jednostka tworząca federację jest podmiotem uprawnień związanych z posiadaniem przez federację kategorii naukowej min. w zakresie:

  • nazwy uczelni,
  • uprawnień związanych z tworzeniem studiów,
  • potwierdzaniem efektów uczenia się.

Uniwersytet Dolnośląski DSW

Obecna na mapie Dolnego Śląska od ponad dwóch dekad uczelnia stawia przede wszystkim na stwarzanie przyjaznego środowiska, sprzyjającego łączeniu nauki z rozwojem zawodowym. Kluczowym aspektem jest też umożliwianie dostępu do szerokiej oferty dydaktycznej i praktyczne przekazywanie wiedzy – do grona wykładowców zapraszani są także specjaliści, aktywnie pracujący w zawodzie.

– (...) Rozwijamy się, otwieramy nowe kierunki studiów, podejmujemy coraz to ambitniejsze wyzwania badawcze i organizacyjne. Zmiana kategorii ze szkoły wyższej na uniwersytet stanowi efekt wieloletnich działań zmierzających do spełnienia kryteriów uczelni uniwersyteckiej oraz inwestowania w rozwój działalności naukowej, doświadczoną kadrę akademicką i rozbudowę infrastruktury. Nadal pozostajemy jednak tą samą praktyczną i przyjazną uczelnią – mówi dr hab. Sławomir Krzychała, prof. Uniwersytetu DSW, rektor Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW.

W ofercie uczelni znajdują się obecnie 23 kierunki i 93 specjalności w ramach studiów licencjackich, magisterskich oraz inżynierskich – a także ponad 100 kierunków studiów podyplomowych. Uczelnia dysponuje trzema budynkami, a główna siedziba zlokalizowana jest przy ul. Strzegomskiej 55.

Uczelnia WSB Merito w Warszawie

Zmiany nie ominą także dawnej Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, która zmienia nazwę na Uczelnia WSB Merito w Warszawie.

Najmłodsza szkoła w grupie dopiero przygotowuje się do uzyskania statusu akademickiego. W pierwszych latach istnienia skupiła się na organizacji procesu dydaktycznego i funkcjonowania uczelni. Dziś na studiach licencjackich jest najchętniej wybieraną uczelnią niepubliczną w stolicy.

Założycielem Uniwersytetów WSB Merito, Uczelni WSB Merito w Warszawie oraz Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW pozostaje Centrum Rozwoju Szkół Wyższych TEB Akademia, które już wkrótce zmieni nazwę na Centrum Rozwoju Szkół Wyższych Merito.

Uczelnie Merito. Nowa nazwa dla wszystkich WSB

Uczelnie Merito są największą grupą uczelni niepublicznych w Polsce. Działają w 11 miastach:

  • Bydgoszczy,
  • Chorzowie,
  • Gdańsku,
  • Gdyni,
  • Łodzi,
  • Opolu,
  • Poznaniu,
  • Szczecinie,
  • Toruniu,
  • Warszawie,
  • Wrocławiu.

– Przyjmujemy nową nazwę, która odzwierciedli uniwersalną ofertę naszych kierunków. Nazwa Wyższe Szkoły Bankowe sprawiała, że byliśmy postrzegani jako uczelnia stricte biznesowa, a przecież od lat proponujemy studentom znacznie więcej: informatykę, prawo, turystykę, pedagogikę czy psychologię – wyjaśnia Piotr Lisiecki, odpowiedzialny za proces rebrandingu wiceprezes zarządu założyciela uczelni Centrum Rozwoju Szkół Wyższych TEB Akademia.

Od 3 kwietnia w skład grupy wchodzi 5 uniwersytetów:

  • 4 Uniwersytety WSB Merito,
  • Uniwersytet Dolnośląski DSW,
  • Uczelnia WSB Merito w Warszawie,
  • Federacja Naukowa WSB-DSW.

Uczelnie oferują studia I i II stopnia, podyplomowe oraz MBA i kształcą dziś ponad 100 tys. studentów.

Co się zmieni dla studentów?

Uniwersytety WSB Merito i Uniwersytet Dolnośląski DSW nadal będą przyjaznym miejscem studiowania dla osób łączących naukę z pracą.

– Podstawy naszego funkcjonowania pozostaną niezmienne. Od lat stawiamy na wykładowców-praktyków, razem z pracodawcami tworzymy programy studiów tak, by przygotować młodych ludzi na aktualne wyzwania rynku pracy – mówi Paweł Zygarłowski, prezes zarządu założyciela uczelni.

W oparciu o zbudowane przez lata silne relacje z biznesem, Uniwersytety WSB Merito i Uniwersytet Dolnośląski DSW będą uniwersytetami przedsiębiorczymi, czyli takimi, które stawiają na współpracę z otoczeniem oraz praktyczność przekazywanej wiedzy i umiejętności, a w centrum ich zainteresowania pozostają studenci i ich potrzeby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji