OC bez prawa jazdy - czy jest to możliwe?

Materiał informacyjny ubezpieczamy-auto.pl
Czy możliwe jest wykupienie polisy OC bez prawa jazdy? - to pytanie, które pojawia się bardzo często w wyszukiwarce internetowej. Ty również pragniesz poznać na nie odpowiedź? W takim razie zajrzyj do poniższego tekstu, ponieważ może okazać się dla Ciebie źródłem przydatnych informacji!

Po co nam ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, to rodzaj polisy obowiązkowej dla samochodów osobowych. Do jej wykupienia zobowiązuje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Sama polisa dotyczy nie tylko osób, które regularnie korzystają ze swoich pojazdów, ale również tych, którzy przez większą część roku garażują swoje samochody.

Wyjątek od reguły stanowią tylko samochody zabytkowe i historyczne, ponieważ ich przechowywanie w garażu nie wymaga polisy OC. Trzeba ją tylko wykupić, gdy zamierzamy się poruszać tego typu pojazdami po drogach publicznych, choć nie musi to być stała polisa. Równie dobrze możemy ją wykupić na krótszy okres. Tylko po co właściwie jesteśmy zmuszani do wykupienia tego typu polisy? Skąd taki wymóg? Jeśli skierujemy się na ubezpieczamy-auto.pl, to dowiemy się, że wprowadzenie obowiązkowego OC dla samochodów osobowych jest podyktowane chęcią ochrony wszystkich uczestników ruchu drogowego przed skutkami kolizji i wypadków drogowych.

Głównie mowa tutaj o skutkach finansowych, które bywają bardzo wysokie. Posiadanie odpowiedniej polisy sprawia, że wszystkie koszty zostają przerzucone na towarzystwo ubezpieczeniowe, więc sprawca kolizji/wypadku nie musi obawiać się o swoje finanse, zaś poszkodowany nie musi zastanawiać się, jak wyegzekwować należne mu środki.

Możliwe, czy nie?

Na pierwszy rzut oka można uznać, że skoro kierować samochodem mogą wyłącznie osoby posiadające prawo jazdy kategorii B, to również wykupienie polisy OC będzie możliwe po okazaniu stosownych uprawnień. Jednak wystarczy zajrzeć na https://ubezpieczamy-auto.pl/czy-mozliwe-jest-ubezpieczenie-samochodu-bez-prawa-jazdy/, ta dowiemy się, że byliśmy w błędzie. Jak się okazuje, od formalnej strony nie ma żadnych przeciwwskazań.

Tym samym nawet osoby, które nie posiadają prawa jazdy, mogą śmiało kupować samochody i wybierać stosowne ubezpieczenie OC. Co więcej, ubezpieczenie OC bez prawa jazdy pojawia się w ofercie wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych na rynku, więc wystarczy zapoznać się z nimi, a na pewno szybko uda nam się wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

Ubezpieczenie OC bez prawa jazdy – z tym to się wiąże?

Choć każdy, kto kupi samochód, ma prawo do wykupienia ubezpieczenia OC bez prawa jazdy, to wcale nie oznacza, że może liczyć na takie same oferty, jak uprawnieni kierowcy. Towarzystwa ubezpieczeniowe nagradzają za staż, czy za bezszkodową jazdę. Zasada ta obowiązuje w większości towarzystw ubezpieczeniowych i za każdy rok bezszkodowej jazdy ubezpieczyciel daje zwykle dziesięć procent zniżki. Oczywiście trudno będzie je wyrobić, gdy nie dysponuje się prawem jazdy. Mimo wszystko jest kilka sposobów na to, by obniżyć składkę ubezpieczenia OC.

Na pewno warto pomyśleć o wskazaniu doświadczonego kierowcy jako głównego użytkownika pojazdy. Jeśli przykładowo będzie to osoba, która ma prawo jazdy od 20 lat i dotychczas wypracowała sześćdziesiąt procent zniżki za bezszkodową jazdę, to można liczyć na naprawdę dobrą ofertę. Innym, ale również skutecznym sposobem na obniżenie składki na ubezpieczenie OC może okazać się dopisanie do samochodu współwłaściciela. W tym przypadku wybór również powinien paść na doświadczonego kierowcę, ponieważ to właśnie on zapewni nam dostęp do zniżek.

Jak i gdzie wykupić ubezpieczenie?

Całe szczęście istnieje wiele możliwości na to, by wykupić OC bez prawa jazdy. Jeśli stawiamy na tradycyjne rozwiązania, to możemy zgłosić się osobiście do oddziału jednego z towarzystw ubezpieczeniowych i tam dopełnić formalności. Z kolei jeśli stawiamy na wygodniejsze rozwiązania, to już możemy skierować się do sieci, zwłaszcza że wiele towarzystw ubezpieczeniowych prowadzi też własne strony www.

Oczywiście jeśli chcemy, by zakup ubezpieczenia OC bez prawa jazdy był udany, zawsze powinniśmy skupiać się na ofercie najlepszych towarzystw ubezpieczeniowych. Poznamy je po doświadczeniu w branży, czy po wykwalifikowanym personelu, który jest w stanie nie tylko udzielić szczegółowych informacji o ofercie, ale także przy wyborze stosownej polisy.

Co więcej, najlepsze towarzystwa ubezpieczeniowe cieszą się też nieposzlakowaną opinią wśród klientów. Dlatego, jeśli nie będziemy pewni swojego wyboru, to zawsze możemy zebrać trochę dodatkowych informacji i na pewno pomocny okaże się Internet, zwłaszcza miejsca, na których klienci chętnie dzielą się opiniami. Do takich miejsc możemy zaliczyć już samą wyszukiwarkę internetową, czy serwisy branżowe. Cennych informacji mogą dostarczyć na także tematyczne fora internetowe, czy media społecznościowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji