Opinie uczniów po maturze z historii 2023. Zobacz arkusz i komentarze po zakończonym egzaminie: „Nie było najgorzej”, „tematy masakra”

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Jak uczniowie oceniają egzamin maturalny z historii? Czy matura była trudna? Zobacz tematy i komentarze maturzystów
Jak uczniowie oceniają egzamin maturalny z historii? Czy matura była trudna? Zobacz tematy i komentarze maturzystów Joanna Urbaniec / Polska Press
Maturzyści, którzy już opuścili sale egzaminacyjne po maturze z historii, opowiadają, czy była wymagająca. Jak zdający oceniają arkusz? Opinie są podzielone, tym bardziej że matura w tym roku odbywała się w dwóch formułach. Niektórzy są rozczarowani, inne uważają, że egzamin maturalny z historii był przewidywalny i miał przyjemne tematy. Zobacz, jak maturę komentują uczniowie. Sprawdź też arkusz CKE z tegorocznej matury i zobacz, z czym musieli się zmierzyć maturzyści.

Spis treści

Matura 2023: Historia — poziom rozszerzony. Arkusz CKE i wyniki

Arkusze do matury z historii na poziomie rozszerzonym z dnia 18 maja zostały opublikowane po godzinie 14. W zależności od formuły wybierz:

Matura z historii. Wrażenia uczniów po maturze: „Nawet przyjemne”

Jak informuje CKE, do matury z historii w 2023 roku podeszło łącznie ponad 19,1 tys. To nie wiele mniej niż w ubiegłym roku (20 tys. zdających). Zdecydowana większość maturzystów podejdzie do egzaminu w nowej formule (ponad 13,5 tys. osób). Na maturę z historii decydują się najczęściej przyszli studenci prawa, filozofii, politologii, stosunków międzynarodowych i kierunków pokrewnych.

Jak tegoroczni maturzyści oceniają egzamin? Po odłożeniu piór sięgają za telefony. W sieci nie brakuje komentarzy typu:

  • Jeśli ktoś się przygotował, to było dość łatwe,
  • Maturka nawet spoko, tylko te tematy masakra!
  • Zadania całkiem przyjemne, tematy zróżnicowane, coś z tego będzie xD,
  • Niby łatwe, ale pracochłonne.
Trwa głosowanie...

Jak poszła Ci matura z historii?

Co było na maturze z historii? M.in. zimna wojna i rewolucje nowożytne

W nowej i starej formule uczniowie musieli napisać pracę pisemną na jeden z zaproponowanych tematów. Wypracowanie na maturze z historii i problemowe omówienie zagadnienia. "Wypracowanie na maturze z historii") różni się od rozprawki maturalnej z języka polskiego. W tekście należy pamiętać o poprawności językowej, strukturze pracy, wyczerpaniu tematu na tle historycznym, ale też politycznym, kulturowym, społecznym czy religijnym, a także korzystaniu z podanych tekstów źródłowych (formuła 2015).

W arkuszach maturalnych uczniowie znaleźli kilka tematów do wyboru. W przypadku matury w formule 2015 było to aż pięć tematów dotyczących kolejno poszczególnych epok: starożytność, średniowiecze, dzieje nowożytne, XIX i XX wiek). W nowej formule 2023 uczniowie mieli do wyboru trzy tematy, a ich praca musiała zawierać minimum 300 słów.

Tematy dla osób zdających egzamin w formule 2023:

  1. W życiu politycznym państwa polskiego w okresie XI–XII wieku dominowały tendencje decentralizacyjne. Zajmij stanowisko wobec powyższej tezy i je uzasadnij, uwzględniając w swojej argumentacji panowanie trzech wybranych władców z tego okresu.
  2. Rewolucja amerykańska i francuska z końca XVIII wieku miały podobne przyczyny. Zajmij stanowisko wobec powyższej tezy i je uzasadnij, uwzględniając w swojej argumentacji aspekt polityczny, społeczno-gospodarczy i kulturowy.
  3. Zimna wojna osiągnęła apogeum w latach 50. XX wieku. Zajmij stanowisko wobec powyższej tezy i je uzasadnij, charakteryzując trzy wybrane wydarzenia z tego okresu.

Tematy dla osób zdających egzamin w formule 2015:

  1. Porównaj pozycję władcy w państwach starożytnego Bliskiego Wschodu oraz w starożytnym Rzymie okresu cesarstwa. W pracy wykorzystaj materiały źródłowe.
  2. Scharakteryzuj wpływ przywilejów szlacheckich na rozwój społeczeństwa stanowego w Polsce w XIV–XV wieku.
  3. Scharakteryzuj genezę, przebieg i następstwa wojny trzydziestoletniej.
  4. Scharakteryzuj rolę kultury w utrzymaniu i kształtowaniu tożsamości narodowej Polaków w XIX wieku.
  5. Przedstaw i oceń zmiany w rolnictwie od II RP do upadku PRL. W pracy wykorzystaj materiały źródłowe.
Najważniejsze informacje o maturze z historii w formule 2015: termin, typy zadań i przedmioty, które można wziąć ze sobą na egzamin. Zobacz arkusz CKE.

Matura z historii 2023 w formule 2015, poziom rozszerzony za...

Kiedy koniec egzaminów? Terminy i arkusze do wszystkich matur 2023

Matury 2023 odbywają się w dniach od 4 do 23 maja, w tym od 10 do 23 maja trwają matury ustne.

Historia to jeden z ostatnich egzaminów. Przed niektórymi maturzystami jeszcze tylko egzamin maturalny z fizyki, informatyki, języka włoskiego oraz języka kaszubskiego, łemkowskiego, łacińskiego i kultury antycznej.

Tak wyglądały matury w formule 2023:

Tak wyglądały matury w formule 2015:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji