Nowe świadectwa szkolne 2024. Co się zmienia? Jak będą wyglądać świadectwa? Inne wzory świadectw i regulacje przejściowe

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Świadectwa szkolne nie będą wyglądały już tak, jak dotychczas. Czy te, które uczniowie otrzymają podczas zakończenia roku szkolnego 2023/2024 będą wyglądały inaczej? W związku z wejściem w życie rozporządzenia ministra edukacji i nauki z 7 czerwca 2023 roku ws. świadectw, dyplomów państwowych i innych druków, zmienia się m.in. wygląd świadectw szkolnych. Do 12 lipca 2024 roku obowiązują przepisy przejściowe. Sprawdź, jak wyglądają nowe świadectwa i co dokładnie się zmienia.

Spis treści

Nowe świadectwa szkolne 2023/2024. Co się zmienia?

Wspomniane rozporządzenie reguluje przede wszystkim kwestie dotyczące wzorów:

  • świadectw promocyjnych;
  • świadectw ukończenia szkoły;
  • arkuszy ocen dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Zakończenie roku szkolnego i wydanie świadectw.
Zmiany w świadectwach szkolnych. Karolina Misztal/ Polska Press

Zgodnie z nowymi zasadami we wzorach nazwy przedmiotów będą wpisywane według kolejności przyjętej w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 roku w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół dla danego typu szkoły.

Nowe wzory świadectw szkolnych>>

– Na świadectwie szkolnym promocyjnym, świadectwie ukończenia szkoły, arkuszu ocen i indeksie, w części „Obowiązkowe zajęcia edukacyjne”, wpisuje się obowiązkowe zajęcia edukacyjne zgodnie z kolejnością przyjętą w ramowym planie nauczania dla danego typu szkoły – czytamy w rozporządzeniu.

Ujednolicenie wzorów świadectw szkolnych i arkuszy ocen związane jest z wprowadzeniem do szkół nowych przedmiotów:

  • historii i teraźniejszości w szkołach ponadpodstawowych od roku szkolnego 2022/2023 (przypomnijmy, że od roku szkolnego 2024/2025 HiT ma zostać usunięty z ramowych programów nauczania)
  • języka łacińskiego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych od roku szkolnego 2023/2024,
  • biznesu i zarządzania (zamiast podstaw przedsiębiorczości) w szkołach ponadpodstawowych od roku szkolnego 2023/2024.

– Od tej pory na odwrocie świadectwa nie będą miały zdefiniowanej kolejności przedmiotów. Znajdzie się tam tylko informacja o ocenie z zachowania oraz religii/etyki. Wpisywanie nazw pozostałych przedmiotów, które uczeń realizował, będzie zadaniem szkoły. To nie jedyna zmiana. Różnice znajdziemy również w różnego rodzaju określeniach znajdujących się na świadectwie, które docelowo wpływają na autentyczność dokumentu – komentuje zmianę Przemysław Przybysz, product owner w VULCAN.

Inne wzory świadectw już w roku szkolnym 2023/2024?

Zakończenie roku szkolnego zostało zaplanowane na 21 czerwca, w związku z tym pojawiają się pytania, czy powyższe zmiany związane z wprowadzeniem nowych wzorów świadectw szkolnych obowiązywać będą jeszcze w tym roku. Okazuje się, że wprowadzono regulacje przejściowe:

  • świadectwa szkolne promocyjne w przypadku szkoły podstawowej, szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy, liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia będą mogły być wydawane na blankietach i drukach według starych zasad (do czasu wyczerpania ich zapasów);
  • świadectwa szkolne promocyjne liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia mogą być wydawane według wzorów określonych w przepisach dotychczasowych, w stosunku do uczniów, którzy rozpoczęli kształcenie w tych szkołach przed 1 września 2022 r. (uczniowie, których nie obowiązywały jeszcze nowe przedmioty: historia i teraźniejszość, język łaciński na nowych zasadach oraz biznes i zarządzanie).

– Świadectwa ukończenia szkoły i duplikaty tych świadectw mogą być wydawane, do dnia 12 lipca 2024 r., na blankietach i drukach wyprodukowanych na podstawie przepisów dotychczasowych i według wzorów określonych w przepisach dotychczasowych, z tym że blankiety i druki tych świadectw i duplikatów nie muszą spełniać wymagań odnośnie do minimalnych zabezpieczeń określonych w ustawie z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych – czytamy w paragrafie 76 wspomnianego rozporządzenia.

Oznacza to więc, że w roku szkolnym 2023/2024 wciąż świadectwa ukończenia szkoły mogą być wydawane na starych zasadach. Inaczej sytuacja będzie wyglądała w przypadku uczniów, którzy przystępować będą do matury poprawkowej. Oni świadectwa zakończenia edukacji otrzymają już na nowych zasadach.

Nie tylko świadectwa. Jakie inne zmiany w dokumentach szkolnych?

Rozporządzenie ws. świadectw, dyplomów państwowych i innych druków reguluje nie tylko kwestię świadectw szkolnych, ale także innych dokumentów. Co jeszcze się zmieni?

  • rozporządzenie nie zawiera już także wzoru legitymacji szkolnej i legitymacji przedszkolnej dla dzieci niepełnosprawnych w postaci papierowej. Obowiązująca będzie legitymacja w postaci plastikowej karty oraz mLegitymacja szkolna;
  • zmienione zostanie logo inicjatywy Europass we wzorze suplementu do dyplomu zawodowego oraz we wzorze suplementu do dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe;
  • inne wzory poddruków duplikatów w zależności od wydawania duplikatów świadectw szkolnych promocyjnych oraz duplikatów dokumentów wydawanych przez OKE.

Zobacz całe rozporządzenie ws. świadectw, dyplomów państwowych i innych druków, a także uzasadnienie do projektu i nowe wzory świadectw (załączniki do rozporządzenia).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji