Patrycja Karykowska. Wkroczyła w ten świat i nie było już odwrotu - wsiąkła

Ewelina Żuberek
archiwum prywatne/ Patrycja Karykowska
Patrycja Karykowska na polu zawodowym jest człowiekiem orkiestrą: nauczycielką, bibliotekarką, dziennikarką, edukatorką i animatorką. Rozwój osobisty jest Jej priorytetem.

Najszczęśliwsze zrządzenie losu

Jak śmieje się pani Patrycja, pasję, zaangażowanie i energię potrzebną w zawodzie nauczyciela wyssała z mlekiem matki. Jej mama również jest pedagogiem i... laureatką plebiscytu edukacyjnego na szczeblu powiatowym.

- Śmiało stwierdzam, że to nie ja wybrałam zawód, tylko zawód wybrał mnie. Po prostu, nie mogło być inaczej - podkreśla Patrycja Karykowska.

Nasza laureatka studiowała bibliotekoznawstwo i informację naukową na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach na specjalizacji dziennikarstwo z prasoznawstwem. Na czwartym roku studiów dostała szansę zdobycia przygotowania pedagogicznego.

- Wkroczyłam wówczas w magiczny świat szkolnych książnic i w czasie praktyk pedagogicznych nie było już dla mnie odwrotu. Wsiąkłam w ten świat bez reszty - opowiada.

Jej pasja i zaangażowanie, jako studentki praktykantki były widoczne już na pierwszy rzut oka. Rok później, na kilka dni przed obroną pracy magisterskiej, odebrała telefon z pytaniem, czy nie chciałaby objąć wakatu w bibliotece szkolnej.

- To było jedno z najszczęśliwszych zrządzeń losu w moim życiu. Jestem żywym dowodem na prawdziwość słów Konfucjusza: „Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w twoim życiu” - mówi Patrycja Karykowska, która 1 lutego obchodziła 14-lecie pracy pedagogicznej.

Człowiek orkiestra

Zdobywanie wiedzy i rozwój osobisty zawsze były Jej priorytetem, dlatego w czasie tych lat sukcesywnie podnosiła kwalifikacje, uczestnicząc w wielu różnych formach doskonalenia zawodowego - konferencjach, kursach, szkoleniach, warsztatach, webinarach. - Średnio rocznie kończę około 100-150 różnorodnych form wzbogacania wiedzy - podsumowuje nauczycielka.

Na polu zawodowym jest człowiekiem orkiestrą: nauczycielką, bibliotekarką, biblioterapeutką, dziennikarką, edukatorką, animatorką życia kulturalnego szkoły, artystką malarką, performerką... - To, że moja praca daje mi szansę na rozwijanie własnych pasji i zainteresowań, a jednocześnie pozwala na dzielenie się moimi umiejętnościami z wychowankami, jest jej największym atutem - podkreśla. Od 14 lat nasza laureatka jest także opiekunem Aktywu Bibliotecznego „Sówki” - czyli grupy nastoletnich wolontariuszy, którzy pomagają w bibliotece przy wszystkich codziennych zadaniach.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji