Polacy nie znają się na ekonomii. Rok 2024 Rokiem Edukacji Ekonomicznej. To okazja do zdobycia wiedzy przydatnej w codziennym życiu

OPRAC.:
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
od 16 lat
Rok 2024 został ogłoszony Rokiem Edukacji Ekonomicznej. W związku z tym, jak poinformowali inicjatorzy inicjatywy, 11 stycznia br. odbędzie się inauguracja tego przedsięwzięcia. Dodano, że ma ona zwrócić uwagę na konieczność popularyzacji wiedzy z zakresu finansów. Wyniki badań wskazują, że Polacy niezbyt dobrze orientują się w zakresie ekonomii. Ta inicjatywa ma szansę to zmienić.

Spis treści

Rok Edukacji Ekonomicznej - co to za inicjatywa?

Rok Edukacji Ekonomicznej to wspólna inicjatywa 6 organizacji pozarządowych zaangażowanych w edukację ekonomiczną polskiego społeczeństwa, która ma na celu zwrócenie uwagę opinii publicznej i decydentów na konieczność popularyzacji wiedzy i właściwych postaw Polaków w dziedzinie finansów. Ma być to także okazja do integracji jak największej liczby inicjatyw realizowanych w tym zakresie w naszym kraju - wskazano w komunikacie.

W roku 2024 Polacy będą mogli pogłębić swoją wiedzę ekonomiczną.
W roku 2024 Polacy będą mogli pogłębić swoją wiedzę ekonomiczną. jarmoluk/pixabay.com

W 2024 roku skupimy się na edukacji finansowej Polaków. To dobra okazja, by poruszyć zagadnienia ekonomiczne obecne w codziennym życiu, choć nie zawsze zrozumiałe i jasne.

W wielu ważnych dyskusjach, dużo mówi się o kompetencjach przyszłości, szczególnie w odniesieniu do nowych technologii, a zapominamy, że jedną z kluczowych kompetencji przyszłości jest i de facto zawsze powinna być znajomość zasad ekonomii – podkreślił cytowany w komunikacie prezes Warszawskiego Instytutu Bankowości i Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego REE 2024 Waldemar Zbytek.

Wskazał, że społeczna luka w wiedzy ekonomicznej rodzi poważne problemy w zarządzaniu finansami osobistymi, szczególnie w dobie wysokiej inflacji, ale też w obliczu cyber zagrożeń czy wyzwań wynikających z powszechnej digitalizacji.

Zwrócono uwagę, że inicjatywa Roku Edukacji Ekonomicznej to szansa na pogłębienie współpracy między różnymi środowiskami, tj. sektorem publicznym, biznesem w tym bankowością i rynkiem kapitałowym, oświatą i edukacją oraz organizacjami pozarządowymi.

„Polaków nie stać na niewiedzę ekonomiczną”

Autorzy inicjatywy podkreślili, że Polaków jako piątego społeczeństwa pod względem liczby ludności w Unii Europejskiej „nie stać na niewiedzę ekonomiczną”, gdyż to od podejmowanych decyzji przez indywidualne jednostki, zależy w wielu aspektach, stan ogólnego dobrobytu. Dodali, że dane Eurobarometru z lipca 2023 mówią, że jeśli chodzi o wiedzę finansową na 22 kraje europejskie, Polska zajmuje 6. miejsce od końca.

Umowy kredytowe? Czyta je dopiero co 3. osoba w Polsce!

Wskazano też, że z corocznych edycji badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków” zrealizowanego na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości i Fundacji GPW wynika, iż tylko co drugi Polak rozumie pojęcia związane z kredytami i RRSO, a jedynie co 3. osoba w Polsce czyta dokładnie umowy kredytowe. „Pozostali respondenci czytają te dokumenty pobieżnie, nie rozumiejąc ich zapisów lub jedynie sprawdzając swoje dane” - zaznaczono. Jak dodano, badani nisko oceniają także swoją wiedzę na temat zasad funkcjonowania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. „Jedynie 7 proc. uważa, że ich wiedza jest bardzo lub raczej duża, zaś aż 64 proc. - że jest bardzo lub raczej niska. Z badań wynika również, że ponad 2/3 respondentów nie inwestuje na giełdzie z powodu braku wystarczającej wiedzy” - dodali organizatorzy REE.

Inicjując Rok Edukacji Ekonomicznej, chcemy pokazać skalę potrzeby edukacji ekonomicznej, konsolidować i wynosić inicjatywy, które działają w tym zakresie – dodał cytowany prezes Związku Banków Polskich i Przewodniczący Komitetu Programowego REE 2024 Tadeusz Białek. Od lat jako środowisko bankowe prowadzimy liczne inicjatywy edukacyjne w zakresie ekonomii. Potrzebujemy jednak nagłośnić temat, ponieważ wyniki badań są alarmujące i każdy z nas na swój sposób musi podjąć rękawicę i starać się w obszarze szerzenia wiedzy ekonomicznej zrobić jak najwięcej - zapowiedział.

Rok Edukacji Ekonomicznej 2024 to inicjatywa Fundacji GPW, Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Czepczyński Family Foundation, Fundacji Warszawski Instytut Bankowości, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz Związku Harcerstwa Polskiego.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji