Spis treści
Biznes i zarządzanie z Apple
Z początkiem roku szkolnego 2023/2024 do szkół ponadpodstawowych wszedł nowy przedmiot - biznes i zarządzanie, który zastąpił dotychczasowe podstawy przedsiębiorczości. Wprowadzany jest stopniowo od I klasy. Szczególny nacisk w ramach biznesu i zarządzania jest położony na pracę w grupach, business case study oraz rozwijanie kompetencji liderskich.
Chęci do rozwijania świadomości finansowej i kompetencji przedsiębiorczych ma dodać młodzieży wyjątkowa ogólnopolska lekcja z udziałem Steve’a Wozniaka. Współtwórcy firmy Apple, której żadnemu młodemu człowiekowi nie trzeba przedstawiać.
Słynny Woz jest współzałożycielem firmy Apple, która ukształtowała branżę technologiczną za sprawą stworzenia komputerów osobistych Apple I, II i Macintosh. Światowej sławy inżynier polskiego pochodzenia jest również mówcą i filantropem. Podzielił się podczas pierwszej lekcji BIZ MEiN z uczniami swoim doświadczeniem i przedstawił eksperckie spojrzenie na temat wartości, kreatywności, innowacji, przedsiębiorczości i wspierania edukacji STEM.
Gdzie zobaczyć lekcję BiZ z Apple?
Od środy na stronie www.gov.pl/biz oraz na kanale MEiN na YouTube dostępne jest nagranie lekcji biznesu i zarządzania z udziałem , w której uczestniczyli uczniowie jednego z warszawskich liceów.
Jakie rady przekazał licealistom Steve Wozniak?
W ramach przedmiotu biznes i zarządzanie, uczniowie szkół ponadpodstawowych uczą się przedsiębiorczości, rozwijając przy tym umiejętności praktyczne związane z zarządzaniem, finansami osobistymi i zdobywając wiedzę o rzeczywistych zjawiskach gospodarczych. Słynny Woz, który porpowadził lekcję na żywo dla uczniów warszawskich liceów doradził młodzieży:
Gdy masz pomysł na biznes, musisz znaleźć ludzi, którzy będą chcieli to zrobić razem z tobą, aby odnieść prawdziwy sukces. Nie da się tego zrobić samemu. By start-up odniósł sukces potrzebujesz trzech elementów, a rzadko ma je jedna osoba – czasem dwie, czasem trzy: zacięcie biznesowe, umiejętności marketingowe, myślenie problemowe. Trzy dyscypliny – biznes, marketing, inżynieria od samego początku muszą ze sobą współpracować – mówił do uczniów Steve Wozniak.
Czego dotyczy przedmiot biznes i zarządzanie?
Jak przypomina MEiN „przedmiot powstawał w blisko dwuletnim, otwartym dialogu ze środowiskiem szkolnym – nauczycielami, uczniami – oraz biznesem, lokalnymi przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i edukatorami”. Ważnym elementem nowego programu jest nacisk na przekazywanie praktycznej wiedzy oraz jak najlepsze przygotowanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w życiu gospodarczym i społecznym.
W zakresie podstawowym uczniowie poznają zagadnienia związane z: funkcjonowaniem gospodarki rynkowej, finansami, rynkiem pracy i przedsiębiorstwem. Treści kształcenia zakresu rozszerzonego są pogłębieniem problematyki zakresu podstawowego.
Zgodnie z zapisami podstawy programowej BIZ wymaga korzystania w procesie kształcenia z nowoczesnych metod nauczania i materiałów edukacyjnych wykorzystujących nowe technologie i narzędzia cyfrowe. Zalecane formy pracy, metody i techniki kształcenia to: praca zespołowa, realizacja zadań metodą projektów, analiza doświadczeń polskich firm i elementy grywalizacji.
Główne założenia przedmiotu obejmują rozwijanie kompetencji przyszłości – umiejętności współpracy, komunikacji czy kreatywnego i innowacyjnego podejścia do rozwiązywania problemów. Metody kształcenia uwzględniające projekty zespołowe, studia przypadków biznesowych, symulacje i wizyty studyjne u lokalnych przedsiębiorców pozwalają uczniom zdobywać praktyczne doświadczenie i umożliwiają im wcielanie się w rolę przyszłych przedsiębiorców.
Z pomocą przedsiębiorców stale powiększamy także zbiór case study stanowiący podstawę pracy uczniów w ramach przedmiotu. Uczenie się przez analizę z życia wziętych przykładów i wyszukiwanie innowacyjnych rozwiązań skomplikowanych problemów biznesowych doskonale rozwija kreatywność i wpływa na nieszablonowe myślenie" - podano. "Nabór wciąż jest otwarty – zachęcamy mentorów i przedsiębiorców do aplikowania oraz dzielenia się własnymi doświadczeniami - dodano.
Jak prowadzić lekcje? Materiały dla nauczycieli
MEiN informuje także, że w ramach wsparcia metodycznego dla nauczycieli biznesu i zarządzania został udostępniony szereg bezpłatnych materiałów. Są dostępne na stronie dedykowanej nowemu przedmiotowi: Biznes i Zarządzanie. Materiały edukacyjne.
Na stronie internetowej znajdują się m.in.
- scenariusze lekcji,
- materiały ćwiczeniowe,
- narzędzia pracy projektowej,
- interaktywne szkolenia dla nauczycieli zakończone certyfikatami,
- pomoce symulacyjne.
Wszystkie materiały są bezpłatne i mają być na bieżąco aktualizowane.
Udostępniliśmy również materiały zawierające studium przypadku, a więc prawdziwe historie polskich przedsiębiorstw, które wprowadzają w każdy z rozdziałów podstawy programowej przedmiotu. Do każdego przykładu dołączony został krótki film, scenariusz lekcji oraz materiał ćwiczeniowy - informuje ministerstwo.
Źródło: