Praca wakacyjna dla nieletnich. Czy osoba poniżej 18 roku życia może pracować i zarabiać? To musisz wiedzieć. Podajemy prawa i obowiązki

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Praca zawodowa nastolatków może mieć miejsce także przed ukończeniem 18 roku życia. Zdarza się to coraz częściej.
Praca zawodowa nastolatków może mieć miejsce także przed ukończeniem 18 roku życia. Zdarza się to coraz częściej. 123rf
Pracować mogą nie tylko osoby pełnoletnie, które ukończyły 18 rok życia, ale również nastolatkowie. Zdarza się to coraz częściej. Kto pamięta opowieści naszych babć i dziadków, przypomni sobie, że były takie czasy - gdy pracowało się już mając 15 lat. Czy dzisiaj też to jest możliwe i jakie warunki trzeba spełnić? Jakie prawa i obowiązki ciążą na nieletnim pracowniku?

Polskie prawo dopuszcza możliwość pracy zawodowej przed ukończeniem 18 roku życia. Istnieją jednak pewne ograniczenia i wynikają z zapisów Kodeksu Pracy.

Młodociany pracownik - kiedy wolno go zatrudnić?

Kodeks Pracy pozwala na zatrudnianie osób młodocianych. To osoba poniżej 18 roku życia, która jednak ma więcej, niż 15 lat. Aby młodociany został zatrudniony musi jednak ukończyć szkołę podstawową i wykazać się dokumentem od lekarza. Zaświadczenie ma potwierdzić, że praca, którą będzie wykonywać nie naraża jego zdrowia na uszczerbek.

Jeżeli jednak taka osoba ukończyła już 8 klasę szkoły podstawowej i nie osiągnęła jeszcze 15 roku życia - można ją zatrudnić w celu nauki zawodu (przygotowanie zawodowe). Konieczna jest także opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej i opinia prawnego opiekuna.

Osobę poniżej 15 roku życia, która nie ukończyła szkoły podstawowej można zatrudnić jedynie, jeżeli chcemy ją przyuczać do wykonywania określonej, konkretnej pracy. W tym przypadku również nie obejdzie się bez zgody opiekuna i opinii z poradni.

Poza wspomnianymi wyżej wyjątkami - zasadniczo zatrudnianie osób poniżej 15 roku życia jest zabronione. Od tej reguły są jednak wyjątki, ponieważ dzieci pracują m.in.: jako aktorzy w filmie, teatrze, reklamach lub branżach związanych ze sportem.

Czego nie wolno nastolatkowi w pracy? Prawa i obowiązki

Niepełnoletni mają krótsze normy czasu pracy, zakaz pracy w godzinach nadliczbowych, porze nocnej oraz mają prawo do dłuższego urlopu. Nie mogą również wykonywać prac, które znalazły się w specjalnym wykazie Prezesa Rady Ministrów dostępnym po kliknięciu tutaj.

Chodzi m.in. o przenoszenie ciężarów, prace wymagające stale wymuszonej i niewygodnej pozycji ciała oraz prace zagrażające prawidłowemu rozwojowi psychicznemu. Za jedną z takich prac uznano np. prace związane z produkcją, sprzedażą i konsumpcją wyrobów alkoholowych.

Przykłady lekkich prac, które może podjąć osoba poniżej 18 lat to np.

  • zbieranie owoców,
  • przenoszenie dokumentacji i sprzętu biurowego,
  • pomocnicze prace biurowe, np. jako goniec,
  • prace porządkowe.

Pracodawca ustala wykaz lekkich prac, które młodociany będzie wykonywać. Zgodę musi udzielić lekarz, a wykaz musi zostać zatwierdzony przez inspektora pracy.

Nieletni pracownik ma obowiązek dalszego kształcenia się, aż do momentu ukończenia 18 roku życia. Pracodawca musi umożliwić swojemu nastoletniemu pracownikowi branie udziału w zajęciach w szkole.

W okresie wakacji i ferii szkolnych wymiar czasu pracy młodocianego nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu, a w odniesieniu do młodocianego poniżej 16 lat – 6 godzin na dobę i 30 godzin w tygodniu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Praca wakacyjna dla nieletnich. Czy osoba poniżej 18 roku życia może pracować i zarabiać? To musisz wiedzieć. Podajemy prawa i obowiązki - Strefa Biznesu

Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji