Studia techniczne zawsze w cenie. Najbardziej oblegane są kierunki z branży IT

Paulina Szymczewska
Studia na uczelniach technicznych cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego, inżynierowie nie mają problemów ze znalezieniem pracy.
Studia na uczelniach technicznych cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego, inżynierowie nie mają problemów ze znalezieniem pracy. 123RF
Jeśli chodzi o tegoroczną rekrutację na krakowskich uczelniach technicznych – Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechnice Krakowskiej – to nie było zaskoczenia. Podobnie jak w latach ubiegłych największym zainteresowaniem kandydatów na studia cieszą się kierunki z branży IT. O wymarzony indeks studenta informatyki walczyło nawet 10–11 osób! Chętnie wybierane były również takie klasyki jak budownictwo, architektura czy matematyka.

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, która w roku akademickim 2023/2024 przygotowała 4825 miejsc na studiach I stopnia, zakończyła już pierwszy cykl rekrutacyjny. Nie jest zaskoczeniem, że wśród dziesięciu najpopularniejszych kierunków studiów z największą liczbą kandydatów na jedno miejsce dominują kierunki z branży IT. Podobnie wśród kierunków z największą liczbą podań także prym wiodą kierunki informatyczne.

Jeśli chodzi o największą liczbę złożonych podań, to niekwestionowanym liderem jest tutaj kierunek informatyka i systemy inteligentne, na który wpłynęło aż 1139 podań. Na drugim miejscu jest informatyka – 950 podań, a na trzecim – automatyka i robotyka (784 podania).

Na kolejnych pozycjach listy TOP 10 Akademii Górniczo-Hutniczej uplasowały się następujące kierunki: informatyka społeczna (762 podania), informatyka stosowana (714), inżynieria i analiza danych (679), informatyka techniczna (599), budownictwo (578), zarządzanie (520) oraz matematyka (504).

Z kolei biorąc pod uwagę największą liczbę kandydatów na jedno miejsce, to w rekrutacji 2023/2024 na studia stacjonarne I stopnia na AGH na podium znalazły się następujące kierunki: inżynieria i analiza danych (aż 11,32 kandydata na jedno miejsce), informatyka i systemy inteligentne (10,85) oraz informatyka społeczna (10,58).

Do najbardziej obleganych w tym roku kierunków na AGH należą również: informatyka stosowana (9,92 kandydata na miejsce), cyberbezpieczeństwo (9,63), geoinformatyka (6,31), informatyka i ekonometria (6,28), ekologiczne źródła energii (6,11), teleinformatyka (5,47) oraz zarządzanie (5,42).

Od budownictwa po informatykę

Politechnika Krakowska na nowy rok akademicki przygotowała 34 kierunki studiów, w tym kierunki prowadzone w języku angielskim. W pierwszej turze rekrutacji kandydaci złożyli ok. 10 tysięcy podań. Jakie kierunki cieszą się największym powodzeniem? Podobnie jak na AGH z tronu nie schodzi tu informatyka. Na PK mocne są też architektura, budownictwo oraz kierunki transportowe.

W letniej rekrutacji na studia na rok 2023/2024 Politechnika Krakowska przygotowała na studiach I stopnia – stacjonarnych i niestacjonarnych – 4 tysiące miejsc (w tym większość, bo 3,2 tys. miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia). W sumie na wszystkich rodzajach i stopniach studiów PK ma latem w swojej ofercie edukacyjnej 4,6 tys. miejsc. Najwięcej ich czeka na kandydatów na cieszących się największą popularnością kierunkach: budownictwo, architektura oraz informatyka (na trzech wydziałach).

Popularne IT – trwały trend

W pierwszym postępowaniu kwalifikacyjnym kandydaci na Politechnikę Krakowską najwięcej podań złożyli na kierunki z grupy IT. To już od kilku lat trwały trend. Na najbardziej obleganą informatykę na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji wpłynęło ponad tysiąc zgłoszeń! O jedno miejsce walczyło tu blisko 10 osób. O miejsce na informatyce stosowanej (na Wydziale Mechanicznym) starało się ośmiu kandydatów, a na informatyce w inżynierii komputerowej – ponad siedmiu. Łącznie z kierunkiem geoinformatyka (3,56 zgłoszenia na jedno miejsce) na kierunki z grupy IT złożono na Politechnice Krakowskiej blisko 2,3 tys. aplikacji.

Bardzo dużym zainteresowaniem kandydatów niezmiennie cieszą się również prestiżowe, politechniczne klasyki, takie jak architektura, budownictwo oraz kierunki z grupy transportowych. Na architekturę i budownictwo aplikowało po blisko 900 kandydatów. Podobnie jak na kierunkach z grupy IT, na nich tradycyjnie Politechnika przygotowała najwięcej miejsc (ponad 500 na budownictwie i ponad 280 na architekturze w językach polskim lub angielskim).

Z kolei na trzy kierunki z obszaru transportu (transport, pojazdy samochodowe, środki transportu i logistyka) złożono blisko 700 zgłoszeń. Kandydaci na PK nie boją się też matematyki, wzrosła liczba chętnych na dwa kierunki matematyczne na PK.

Prawie 10 kandydatów na miejsce

A oto konkretne liczby. Najwięcej podań w pierwszym postępowaniu kwalifikacyjnym w rekrutacji na PK na rok 2023/2024 na studia stacjonarne I stopnia kandydaci złożyli na kierunki: informatyka na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji – 1069 (liczba miejsc 108), architektura – 892 (255+30), budownictwo – 877 (504+36), informatyka stosowana na Wydziale Mechanicznym – 575 (72), informatyka w inżynierii komputerowej na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej – 511 (72), automatyka i robotyka – 491 (108), elektrotechnika i automatyka – 434 (108), biotechnologia – 376 (120), mechanika i budowa maszyn – 337 (144+18) oraz matematyka stosowana – 326 (72).

Z kolei czołówka kierunków studiów stacjonarnych I stopnia pod względem liczby kandydatów na miejsce w pierwszym postępowaniu kwalifikacyjnym na Politechnikę Krakowską przedstawia się następująco: informatyka (Wydział Informatyki i Telekomunikacji) – 9,90 os. na jedno miejsce, informatyka stosowana (Wydział Mechaniczny) – 7,99, informatyka w inżynierii komputerowej (Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej) – 7,10, odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna – 4,67, automatyka i robotyka – 4,55, matematyka stosowana – 4,53, elektrotechnika i automatyka – 4,02, matematyka – 3,69, inżynieria medyczna – 3,60 oraz geoinformatyka – 3,53.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
hhfhg
29 sierpnia, 10:03, Krakus:

Nie chcę krakać ale za parę lat będziemy mieli od groma tzw. informatyków ale nie będzie komu żarówki wymienić - do przemyślenia.

a co nie potrafisz żarówki wymienić? no prosze cie

f
fvfebebebgqhberherhgg
ale jakie studia.... najwazniejsza jest modlitwa a nie nauka.
K
Krakus
Nie chcę krakać ale za parę lat będziemy mieli od groma tzw. informatyków ale nie będzie komu żarówki wymienić - do przemyślenia.
Z
Zbigniew Rusek
Studia techniczne - w przeciwieństwie do humanistycznych - dają konkretny zawód.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji