Spis treści
- Do kiedy rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023? Najważniejsze informacje o terminach
- Jak przebiegała rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023/2024?
- Do kiedy można było składać podanie do liceum i technikum? Szczegółowe zasady rekrutacji
- Do ilu szkół średnich można było złożyć dokumenty i jakie są etapy rekrutacji 2023/2024?
- Do ilu oddziałów można było składać wnioski?
- Jakie dokumenty były potrzebne do rekrutacji do szkoły średniej?
- Etapy rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Ważne terminy
- Egzamin ósmoklasisty. Terminy podania wyników w 2023 roku
- Kiedy wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024?
- Rekrutacja uzupełniająca 2023/2024. Ratunek dla spóźnialskich?
Do kiedy rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023? Najważniejsze informacje o terminach
Nabór do szkół ponadpodstawowych rozpoczął się w połowie maja. Wnioski można było składać w większości szkół do 19 czerwca. Podanie jest pełne dopiero po uzupełnieniu go o zaświadczenie o wynikach z egzaminu ósmoklasisty i świadectwo szkolne, na co uczniowie mieli czas do 10 lipca do godziny 15. Wyjątek stanowi województwo mazowieckie. Tam świadectwo i zaświadczenie o wynikach trzeba było dostarczyć do środy 12 lipca.
Szczegóły dotyczące rekrutacji dla konkretnej szkoły powinno być opublikowane na stronie internetowej placówki. Dla danego województwa: na stronie danego kuratorium.
Jak przebiegała rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023/2024?
Rekrutacja do szkoły średniej jest kilkuetapowa i rozpoczęła się już w maju. O przyjęciu do szkoły decydowała liczba uzyskanych punktów, na które składają się wyniki z egzaminu ósmoklasisty oraz z oceny ze świadectwa.
O przyjęciu do szkoły nie decyduje kolejność zgłoszeń, tylko suma uzyskanych punktów. Wnioski należało jednak złożyć w terminie - do 19 czerwca. Tylko do 10 lipca (poza woj. mazowieckim - 12 lipca) należało uzupełnić podanie o świadectwo i zaświadczenie o wynikach z egzaminu ósmoklasisty.
Sposób przeliczania punktów w procesie rekrutacyjnym został określony w Rozporządzeniu ministra edukacji i nauki z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów.
Maksymalna liczba punktów, które można uzyskać to 200, w tym za świadectwo można uzyskać maksymalnie 100 punktów.
Do kiedy można było składać podanie do liceum i technikum? Szczegółowe zasady rekrutacji
Terminy otwarcia rekrutacji do szkół średnich ustala kuratorium danego województwa. W większości szkół rekrutacja rozpoczęła się 15 maja (poniedziałek) i zakończyła się 19 czerwca. Inne terminy dotyczyły kandydatów ubiegających się o miejsce w szkołach i oddziałach dwujęzycznych, sportowych czy artystycznych, gdzie wymagane było przeprowadzenie testu sprawności fizycznej lub predyspozycji językowych itp.
Dla przykładu na stronie kuratorium oświaty we Wrocławiu, w zakładce „Rekrutacja” zostało opublikowane rozporządzenie, z którego wynika, że uczniowie w woj. dolnośląskim mogli składać podania o przyjęcie do klas I publicznych: czteroletnich liceów ogólnokształcących, pięcioletnich techników, trzyletnich branżowych szkół I stopnia od 15 maja do 19 czerwca. Natomiast uzupełnienie podań o świadectwo i zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty można będzie rozpocząć 23 czerwca.
W dokumencie są też informacje dotyczące terminów do innych typów szkół i oddziałów. Podobne informacje znajdują się na stronach wszystkich kuratoriów. Wybierz kuratorium i sprawdź zasady rekrutacji dla twojego województwa:
- DOLNOŚLĄSKIE Kuratorium Oświaty
- KUJAWSKO-POMORSKIE Kuratorium Oświaty
- LUBELSKIE Kuratorium Oświaty
- LUBUSKIE Kuratorium Oświaty
- ŁÓDZKIE Kuratorium Oświaty
- MAŁOPOLSKIE Kuratorium Oświaty
- MAZOWIECKIE Kuratorium Oświaty
- OPOLSKIE Kuratorium Oświaty
- PODKARPACKIE Kuratorium Oświaty
- PODLASKIE Kuratorium Oświaty
- POMORSKIE Kuratorium Oświaty
- ŚLĄSKIE Kuratorium Oświaty
- ŚWIĘTOKRZYSKIE Kuratorium Oświaty
- WARMIŃSKO-MAZURSKIE Kuratorium Oświaty
- WIELKOPOLSKIE Kuratorium Oświaty
- ZACHODNIOPOMORSKIE Kuratorium Oświaty
Do ilu szkół średnich można było złożyć dokumenty i jakie są etapy rekrutacji 2023/2024?
Większość ósmoklasistów w Polsce mogła wziąć udział w rekrutacji do maksymalnie trzech szkół ponadpodstawowych, chyba że dany samorząd ustali inaczej np. w Warszawie uczniowie nie mają takiego limitu. Etapy rekrutacji można podzielić na:
- otwarcie rekrutacji i złożenie wniosku,
- uzupełnienie podania o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej,
- uzupełnienie podania o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty,
- publikacja listy zakwalifikowanych kandydatów,
- podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do szkoły.
W przypadku osób, które starają się o miejsce w szkole dwujęzycznej lub oddziale dwujęzycznym, a także na kierunkach, w których wymagana jest odpowiednia sprawność fizyczna, rekrutacja była rozbudowana o dodatkowe etapy np. sprawdzian kompetencji językowych.
Absolwent szkoły podstawowej może (zgodnie z art. 156 ustawy Prawo oświatowe) ubiegać się o przyjęcie do nie więcej niż trzech wybranych szkół ponadpodstawowych, chyba że organ prowadzący (za organizację sieci szkół ponadpodstawowych odpowiada powiat art. 39 ust. 7 ww. ustawy Prawo oświatowe) dopuści możliwość składania wniosku do więcej niż trzech wybranych publicznych szkół ponadpodstawowych - przypomina MEiN w komunikacie na temat tegorocznej rekrutacji
Do ilu oddziałów można było składać wnioski?
Co ważne, w ramach wybranych szkół warto wybrać więcej klas. Na przykład:
- 1 klasa (wymarzona)
- 2 klasa (też fajna)
- 3 - 4 klasa (na wszelki wypadek)
Czsami, jeśli uczeń nie dostał się do wymarzonej klasy np. biologiczno-chemicznej, ale jego punkty pozwoliły na umieszczenie go w klasie o innym profilu w tej samej szkole, kandydat decydował się pozostać w placówce w oddziale o innnym profilu.
Ostateczny skład klas w szkołach średnich będzie wiadomy po rekrutacji uzupełniającej. Być może uczniowie dostaną możliwość przeniesienia do innej klasy w późniejszym etapie rekrutacji.
Widać to po statystykach chętnych. Bywa, że dany oddział jest pierwszym wyborem we wniosku dla kilkunastu uczniów, ale łącznie został zaznaczony w kilkudziesięciu wnioskach.
Pamiętajmy, że w roku szkolnym 2023/2024 o przyjęcie do szkół będzie się ubiegało więcej uczniów. Półtora rocznika to wyzwanie dla szkół, ponieważ brakuje kadry, a także miejsca. MEiN wystosowało tymczasowe rozwiązania, które mają ułatwić organizację nauki. Jednak duża liczba kandydatów to także większa konkurencja. Po zakończonej głównej rekrutacji nie brakuje głosów przejętych rodziców i uczniów, którzy nie dostali się do żadnej z wybranych we wniosku szkół.
Jakie dokumenty były potrzebne do rekrutacji do szkoły średniej?
Podanie o przyjęcie do szkoły średniej składa się z:
- wniosku o przyjęcie,
- zaświadczeniu o wynikach z egzaminu ósmoklasisty,
- świadectwa ukończenia ósmej klasy.
Co ważne, dyrektor szkoły podstawowej poświadcza zgodność z oryginałem maksymalnie trzech kopii świadectwa ukończenia podstawówki oraz zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Warto zaznaczyć, że w przypadku szkół branżowych rekrutacja może się różnić w zależności od wybranego kierunku, np. może być wymagane zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu.
Etapy rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Ważne terminy
- 15 maja - 19 czerwca - składanie wniosków (najczęściej w systemie elektonicznym),
- od 23 czerwca do 10 lipca (12 ipca dla woj. mazowieckiego) - uzupełnianie wniosku o dane ze świadectwa ukończenia szkoły oraz dostarczenie świadectwa do szkoły pierwszego wyboru,
- od 3 lipca do 10 lipca - uzupełnianie wniosku o wyniki z egzaminu ósmoklasisty,
- od 6 lipca - odbiór zaświadczenia o wynikach z egzaminu ósmoklasisty ze szkoły podstawowej,
- od 6 lipca do 10 lipca* - dostarczenie świadectwa zaświadczenia o wynikach z egzaminu ósmoklasisty do szkoły pierwszego wyboru,
- 17 - 18 lipca - wyniki rekrutacji (publikacja list osób zakwalifikowanych do przyjęcia, dla woj. łódzkiego wyniki były znane już 12 lipca),
- 18-25 lipca - potwierdzanie woli podjęcia nauki,
- 26 lipca - ostateczne wyniki rekrutacji - publikacja list przyjętych.
Do wniosku w szkole pierwszego wyboru należało dostarczyć kopię świadectwa oraz zaświadczenia o wynikach z egzaminu ósmoklasisty, które to dokumenty uzyskaliśmy w swojej szkole podstawowej (kopie poświadczone z orginałem przez dyrekcję).
Daty zamknięcia rekrutacji, wywieszenia list czy też terminy potwierdzenia woli przyjęcia do szkoły mogą się różnić między województwami.
Egzamin ósmoklasisty. Terminy podania wyników w 2023 roku
Egzamin ósmoklasisty odbył się w dniach 23-25 maja (język polski, matematyka, język angielski), a jego wyniki uczniowie poznali 3 lipca. Dopiero jednak 6 lipca (czwartek) powinni jak najszybciej udać się do szkoły, odebrać zaświadczene o wynikach egzaminu, a następnie dodać zaświadczenie do podań, które złożyli w szkołach.
CKE opublikowało podsumowanie wyników w poniedziałek 3 lipca o godzinie 10. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty pokazują, że uczniowie najlepiej poradzili sobie z językiem polskim i językiem angielskim (średni wynik ogólnopolski z tych przedmiotów to 66 proc.).
Kiedy wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024?
Ostateczna publikacja list uczniów na nowy rok szkolny w danej placówce będzie możliwa dopiero po 25 lipca. Wcześniej jednak uczniowie musza plinować ważnych terminów, aby sprawdizć, czy są zakwalifikownai w szkołach, do których składali wnioski i potwierdzić wolę przyjęcia. Oto ważne daty:
- Od 23 czerwca do 10 lipca (a dla woj. mazowieckiego 12.07) - dostarczanie dokumentów potwierdzających osiągnięcia świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wyniku egzaminu ósmoklasisty. Należało je złożyć w szkole pierwszego wyboru. W tym terminie kandydat ma jeszcze możliwość zmiany decyzji dotyczącej wyboru szkół i złożenia nowego wniosku.
- 12 - 18 lipca - szkoły publikują listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia.
- 14 lipca - 25 lipca - uczniowie potwierdzają wolę podjęcia nauki w szkole, do której zostali zakwlifikowani poprzez złożenie oryginału świadectwa ukończenia szkoły i zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowej, także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.
- 21 - 27 lipca - szkoły ogłaszją listy przyjętych.
Terminy są różne w zależności od województwa. Sprawdź na stronie kuratorium, w szkole lub systeimie elektornicznego naboru, jak jest u ciebie.
Rekrutacja uzupełniająca 2023/2024. Ratunek dla spóźnialskich?
Po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego kuratorzy oświaty ogłaszają wykaz szkół ponadpodstawowych, w których będzie otwarta rekrutacja uzupełniająca na wolne miejsca.
Postępowanie uzupełniające przeprowadzane jest na warunkach i zasadach określonych dla postępowania rekrutacyjnego, jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami - informuje MEiN
Rekrutacja uzupełniająca w większości szkół rozpocznie się po 26 lipca. Do tego dnia szkoły opublikują listę przyjętych kandydatów.
Z rekrutacji uzupełniającej mogą skorzystać:
- osoby, które nie złożyły wniosków w terminie,
- osoby, których wnioski zostały odrzucone przez np. braki formalne, brak uzupełnienia wniosku,
- osoby, które nie dostały się do wskazanych we wniosku szkół,
- osoby, które zmieniły zdanie i chciałyby jednak wybrać inną szkołę.
Postępowanie uzupełniające przeprowadza się do wszystkich szkół na wszystkie wolne miejsca nieobsadzone w ramach postępowania rekrutacyjnego. Do postępowania uzupełniającego mogą przystępować wszyscy kandydaci niezależnie od tego do jakich szkół aplikowali w ramach zakończonego postępowania rekrutacyjnego, w tym kandydaci, którzy potwierdzili wolę przyjęcia do szkoły - przypomina MEiN
Niektóre szkoły nie prowadzą rekrutacji uzupełniającej, ponieważ wszyscy zakwalifikwani kandydaci potwierdzili wolę przyjęcia do szkoły i placówki nie mają wolnych miejsc.
Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?