Studia w Polsce coraz bardziej atrakcyjne dla obcokrajowców. Ponad 105 tys. zagranicznych studentów uczy się na polskich uczelniach

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Wideo
od 16 lat
Liczba obcokrajowców wybierających studia w Polsce wzrosła o 17,9 proc. w roku akademickim 2022/2023, co wynika z danych opublikowanych przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” i system POL-on. Ukraina, Białoruś i Turcja są krajami, z których pochodzi najwięcej studentów, ale Polskie uczelnie przyciągają również młodych ludzi z różnych zakątków świata, wzbogacając krajobraz akademicki i kulturalny kraju. Skąd pochodzą zagraniczni studenci? Jakie kierunki wybierają?

Spis treści

Studia w Polsce przyciągają obcokrajowców

Według danych systemu POL-on w Polsce studiuje 102,2 tys. obcokrajowców. Jak podaje GUS, który wlicza do statystyk również uczestników rocznych wymian edukacyjnych, w roku akademickim 2022/2023 w Polsce studiowało 105,4 tys. obcokrajowców, w tym 48,7 tys. kobiet – o 17,9 proc. więcej niż w poprzednim roku.

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” podała, że najliczniejszą grupę stanowią osoby z:

 • Ukrainy (48,1 tys. – 45,6 proc. wszystkich obcokrajowców),
 • Białorusi (12,0 tys. – 11,4 proc.),
 • oraz z Turcji (3,8 tys. – 3,6 proc.).

Uwzględniając, że w Polsce jest 1 213 512 studentów, daje to współczynnik umiędzynarodowienia na poziomie 8,7 proc.

Jest to wynik na poziomie średniej europejskiej, odzwierciedla on ogrom pracy wykonanej przez polskie szkolnictwo wyższe w ostatnich 19 latach. Gdy wchodziliśmy do Unii Europejskiej, w polskich uczelniach studiowało zaledwie 8,8 tys. obcokrajowców, co dawało nam odsetek umiędzynarodowienia wynoszący 0,48 proc. – najniższy w Europie – wyjaśniła fundacja.

młodzi ludzie studenci
W Polsce studia przyciągają osoby z różnych krajów, nie tylko z Ukrainy, czy Białorusi. Amerykanie i Norwegowie chętnie studiują medycynę na polskich uczelniach. Alexis Brown/Unsplash

Study in Poland - program z sukcesami

W 2005 r. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” powołały wspólnie program „Study in Poland” – mający na celu międzynarodową promocję polskiego szkolnictwa wyższego i zachęcanie obcokrajowców do studiowania w Polsce.

Wyruszyliśmy w świat z aktywną promocją polskich uczelni, a jednocześnie uczelnie tworzyły programy studiów w języku angielskim i przygotowywały kadrę akademicką i administracyjną do profesjonalnego zarządzania procesami umiędzynarodowienia – zaznaczył w komunikacie prasowym założyciel fundacji i inicjator programu Waldemar Siwiński.

„To połączenie wysiłków dało znakomite efekty, o czym świadczy zwiększenie od tego czasu liczby studentów obcokrajowców 12 razy, a współczynnika umiędzynarodowienia prawie 20 razy” – podkreślił.

Umiędzynarodowienie na polskich uczelniach jest cenne

Zdaniem cytowanego w komunikacie rektora Politechniki Śląskiej i przewodniczącego KRASP prof. Arkadiusza Mężyka, studenci obcokrajowcy wnoszą do naszego krajobrazu akademickiego swoje talenty i pasje naukowe, a także trudną do przecenienia atmosferę wielokulturowości.

Swoją obecnością, aktywnością i entuzjazmem wzbogacają nas, a po powrocie są najlepszymi ambasadorami Polski i polskich uczelni – dodał profesor Mężyka.

Z jakich krajów przyjeżdżają do Polski studenci?

Według danych POL-on w roku akademickim 2022/2023 – poza Ukrainą, Białorusią i Turcją – najwięcej studentów przyjechało do Polski z:

 • Zimbabwe (3,6 tys.),
 • Indii (2,7 tys.),
 • Azerbejdżanu (2,5 tys.),
 • Uzbekistanu (2,1 tys.),
 • Chin (1,8 tys.),
 • Kazachstanu (1,7 tys.)
 • i Nigerii (1,6 tys.).

Liczba studentów z tych krajów od czterech lat regularnie wzrasta. Zmniejsza się liczba studentów m.in. z USA, Rosji, Niemiec, Wietnamu, Szwecji, Arabii Saudyjskiej, Kanady, Tajlandii i z Gruzji.

Chociaż w przypadku kierunków lekarskich na studia w Polsce decydują się kandydaci z USA, czy Norwegii. W dużej mierze ze względu na atrakcyjność cenową,

Z raportu wynika, że 67 proc. studentów z zagranicy w polskich uczelniach pochodzi z Europy. Z Azji przyjeżdża 20 proc., z Afryki – 12 proc. Śladowe są liczby studentów z Ameryki Północnej (łącznie 1064 osoby, o 151 mniej niż przed rokiem) i z Ameryki Południowej – łącznie 403 osoby, w tym 15 z Argentyny i 125 z Brazylii.

W porównaniu z rokiem poprzednim najbardziej wzrosła liczba studentów z Ukrainy – o ponad 12 tys. osób. Wśród Ukraińców przyjętych na I rok studiów 62 proc. stanowią mężczyźni, w tym 35 proc. w wieku poniżej 18 lat, czyli przed obowiązkowym poborem do wojska (Ukraińcy kończą szkoły średnie w wieku 17 lat).

Co obcokrajowcy studiują w Polsce?

Według raportu POL-on najwięcej obcokrajowców wybiera następujące kierunki studiów:

 • zarządzanie (19,4 tys.),
 • informatykę (10,4 tys.),
 • i medycynę (7,1 tys.).

Co ciekawe, aż 60 proc. studiuje w języku polskim, 37 proc. w języku angielskim, a tylko 3 proc. w językach obcych innych niż angielski. Studia stacjonarne podjęło 94,5 tys. cudzoziemców (89,6 proc.). Ponad jedna czwarta wszystkich obcokrajowców (31,5 tys.) wybrała uczelnie w woj. mazowieckim.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji