Studia w Polsce coraz bardziej atrakcyjne dla obcokrajowców. Ponad 105 tys. zagranicznych studentów uczy się na polskich uczelniach

Barbara Wesoła
Wideo
od 16 lat
Liczba obcokrajowców wybierających studia w Polsce wzrosła o 17,9 proc. w roku akademickim 2022/2023, co wynika z danych opublikowanych przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” i system POL-on. Ukraina, Białoruś i Turcja są krajami, z których pochodzi najwięcej studentów, ale Polskie uczelnie przyciągają również młodych ludzi z różnych zakątków świata, wzbogacając krajobraz akademicki i kulturalny kraju. Skąd pochodzą zagraniczni studenci? Jakie kierunki wybierają?

Spis treści

Studia w Polsce przyciągają obcokrajowców

Według danych systemu POL-on w Polsce studiuje 102,2 tys. obcokrajowców. Jak podaje GUS, który wlicza do statystyk również uczestników rocznych wymian edukacyjnych, w roku akademickim 2022/2023 w Polsce studiowało 105,4 tys. obcokrajowców, w tym 48,7 tys. kobiet – o 17,9 proc. więcej niż w poprzednim roku.

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” podała, że najliczniejszą grupę stanowią osoby z:

  • Ukrainy (48,1 tys. – 45,6 proc. wszystkich obcokrajowców),
  • Białorusi (12,0 tys. – 11,4 proc.),
  • oraz z Turcji (3,8 tys. – 3,6 proc.).

Uwzględniając, że w Polsce jest 1 213 512 studentów, daje to współczynnik umiędzynarodowienia na poziomie 8,7 proc.

Jest to wynik na poziomie średniej europejskiej, odzwierciedla on ogrom pracy wykonanej przez polskie szkolnictwo wyższe w ostatnich 19 latach. Gdy wchodziliśmy do Unii Europejskiej, w polskich uczelniach studiowało zaledwie 8,8 tys. obcokrajowców, co dawało nam odsetek umiędzynarodowienia wynoszący 0,48 proc. – najniższy w Europie – wyjaśniła fundacja.

młodzi ludzie studenci
W Polsce studia przyciągają osoby z różnych krajów, nie tylko z Ukrainy, czy Białorusi. Amerykanie i Norwegowie chętnie studiują medycynę na polskich uczelniach. Alexis Brown/Unsplash

Study in Poland - program z sukcesami

W 2005 r. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” powołały wspólnie program „Study in Poland” – mający na celu międzynarodową promocję polskiego szkolnictwa wyższego i zachęcanie obcokrajowców do studiowania w Polsce.

Wyruszyliśmy w świat z aktywną promocją polskich uczelni, a jednocześnie uczelnie tworzyły programy studiów w języku angielskim i przygotowywały kadrę akademicką i administracyjną do profesjonalnego zarządzania procesami umiędzynarodowienia – zaznaczył w komunikacie prasowym założyciel fundacji i inicjator programu Waldemar Siwiński.

„To połączenie wysiłków dało znakomite efekty, o czym świadczy zwiększenie od tego czasu liczby studentów obcokrajowców 12 razy, a współczynnika umiędzynarodowienia prawie 20 razy” – podkreślił.

Umiędzynarodowienie na polskich uczelniach jest cenne

Zdaniem cytowanego w komunikacie rektora Politechniki Śląskiej i przewodniczącego KRASP prof. Arkadiusza Mężyka, studenci obcokrajowcy wnoszą do naszego krajobrazu akademickiego swoje talenty i pasje naukowe, a także trudną do przecenienia atmosferę wielokulturowości.

Swoją obecnością, aktywnością i entuzjazmem wzbogacają nas, a po powrocie są najlepszymi ambasadorami Polski i polskich uczelni – dodał profesor Mężyka.

Z jakich krajów przyjeżdżają do Polski studenci?

Według danych POL-on w roku akademickim 2022/2023 – poza Ukrainą, Białorusią i Turcją – najwięcej studentów przyjechało do Polski z:

  • Zimbabwe (3,6 tys.),
  • Indii (2,7 tys.),
  • Azerbejdżanu (2,5 tys.),
  • Uzbekistanu (2,1 tys.),
  • Chin (1,8 tys.),
  • Kazachstanu (1,7 tys.)
  • i Nigerii (1,6 tys.).

Liczba studentów z tych krajów od czterech lat regularnie wzrasta. Zmniejsza się liczba studentów m.in. z USA, Rosji, Niemiec, Wietnamu, Szwecji, Arabii Saudyjskiej, Kanady, Tajlandii i z Gruzji.

Chociaż w przypadku kierunków lekarskich na studia w Polsce decydują się kandydaci z USA, czy Norwegii. W dużej mierze ze względu na atrakcyjność cenową,

Z raportu wynika, że 67 proc. studentów z zagranicy w polskich uczelniach pochodzi z Europy. Z Azji przyjeżdża 20 proc., z Afryki – 12 proc. Śladowe są liczby studentów z Ameryki Północnej (łącznie 1064 osoby, o 151 mniej niż przed rokiem) i z Ameryki Południowej – łącznie 403 osoby, w tym 15 z Argentyny i 125 z Brazylii.

W porównaniu z rokiem poprzednim najbardziej wzrosła liczba studentów z Ukrainy – o ponad 12 tys. osób. Wśród Ukraińców przyjętych na I rok studiów 62 proc. stanowią mężczyźni, w tym 35 proc. w wieku poniżej 18 lat, czyli przed obowiązkowym poborem do wojska (Ukraińcy kończą szkoły średnie w wieku 17 lat).

Co obcokrajowcy studiują w Polsce?

Według raportu POL-on najwięcej obcokrajowców wybiera następujące kierunki studiów:

  • zarządzanie (19,4 tys.),
  • informatykę (10,4 tys.),
  • i medycynę (7,1 tys.).

Co ciekawe, aż 60 proc. studiuje w języku polskim, 37 proc. w języku angielskim, a tylko 3 proc. w językach obcych innych niż angielski. Studia stacjonarne podjęło 94,5 tys. cudzoziemców (89,6 proc.). Ponad jedna czwarta wszystkich obcokrajowców (31,5 tys.) wybrała uczelnie w woj. mazowieckim.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji