Spis treści
- W tych krajach chcemy studiować. To głównie kraje europejskie
- Poznaj 6 zagranicznych państw, do których w tym roku Polacy i Polki wybierają się na studia
- TOP 5 najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków studiów za granicą
- Studenci chcą wykorzystać różne możliwości edukacji wyższej
- Koszty studiów za granicą. Gdzie jest najdrożej?
- Gdzie w UE można studiować za darmo?
W tych krajach chcemy studiować. To głównie kraje europejskie
Według najnowszych danych Elab Education Laboratory już niemal tyle samo osób wybiera Holandię co Wielką Brytanię. Papiery na uczelnie w tych krajach złożyło odpowiednio: 23 i 25 proc. osób. Na podium wskoczyły też Włochy, wyprzedzając Danię. Chociaż jeszcze w marcu, w przypadku studiów magisterskich zagranicznych Włochy zajmowały piąte miejsce.
Poznaj 6 zagranicznych państw, do których w tym roku Polacy i Polki wybierają się na studia
Po Brexicie, w związku ze wzrostem kosztów studiowania w Wielkiej Brytanii, polscy studenci zaczęli szukać nowych możliwości. Dzięki temu, na popularności zaczęły zyskiwać m.in. Irlandia czy wspomniane wcześniej Włochy.
– Jest to przede wszystkim efekt spadającego zainteresowania studiami w Wielkiej Brytanii. W zeszłym roku aplikacje złożone na uczelnie w tym kraju stanowiły aż 46 proc. wszystkich zgłoszeń. W tym roku jedynie 25 proc. - mówi Agata Pochwała, ekspertka Elab Education Laboratory, firmy doradztwa edukacyjnego.
Chociaż nowe dane pokazują, że Półwysep Apeniński przyciąga już 15 proc. aplikantów, czyli o punkt procentowy więcej niż Dania, warto zaznaczyć, że skandynawski kraj jest jednym z nielicznych, w którym jako obywatele Unii Europejskiej możemy studiować za darmo. 13 proc. badanych postawiło na Irlandię, a co dziesiąta osoba aplikowała na uczelnie amerykańskie.
TOP 5 najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków studiów za granicą
Rok temu najwięcej osób aplikowało na kierunki związane z:
- biznesem,
- zarządzaniem,
- ekonomią.
W 2022 uczniowie najczęściej decydują się na studia medyczne i okołomedyczne. Są to np. programy związane z rozwojem nowych technologii w obszarze medycyny. Lista najchętniej wybieranych kierunków wygląda następująco:
- Medycyna i kierunki okołomedyczne;
- Biznes międzynarodowy;
- IT oraz Computer Science;
- Architektura, sztuka, deisgn;
- Liberal Arts oraz Social Sciences.
– Młode pokolenie, obserwując globalne zmiany, chce mieć możliwość pozytywnego wpływania na nie. Coraz więcej młodych osób szuka kierunków, które im w tym pomogą. Jest to jeden z powodów większego zainteresowania kierunkami medycznymi i okołomedycznymi - komentuje Agata Pochwała z Elab.
Studenci chcą wykorzystać różne możliwości edukacji wyższej
Oprócz wspomnianej chęci zmieniania świata, aplikując na studia zagraniczne, Polki i Polacy coraz częściej poszukują możliwości dodatkowych wymian międzyuczelnianych. Szukają też szkół wyższych, które prowadzą szeroko zakrojoną współpracę z uczelniami w innych krajach i na innych kontynentach. Przykładami mogą być kierunki łączące psychologię i nowe technologie, np. Health Psychology and Technology na University of Twente w Holandii czy Psychology and New Technology w Hiszpanii.
– Młodzi ludzie chcą budować międzynarodowe CV już na wczesnym etapie kariery i mieć możliwość studiowania w kilku miejscach — również w ramach jednego programu studiów. Ważna jest dla nich również innowacyjność i możliwość korzystania na studiach z najbardziej nowoczesnych technologii, często jeszcze niedostępnych na polskich uczelniach. Chodzi nie tylko o studia z obszarów technicznych, które pierwsze przyjdą nam na myśl, ale także np. studia artystyczne — komentuje Agata Pochwała z Elab.
Koszty studiów za granicą. Gdzie jest najdrożej?
Studia za granicą, według portalu Educat, są wybierane coraz chętniej, a każdego roku liczba aplikujących zwiększa się o 15 proc. Studiowanie za granicą wiąże się jednak z wyższymi niż w Polsce kosztami. Nie chodzi tylko o ceny mieszkania i wyżywienia, ale przede wszystkim czesnego.
W roku 2021 roczne czesne za studia w Holandii wynosiły 2209 euro, a w Irlandii 3000 euro — to akurat kraje, w których czesne jest stałe na wszystkich uczelniach publicznych. Obywatele UE mogą starać się o refundowanie kosztów lub finansowanie ich z kredytu studenckiego.
Najdrożej jest w Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych. Po Brexicie Polacy mogą wciąż korzystać z różnych programów stypendialnych, ale nie mają uprawnień do kredytu. Czesne za rok studiów na wyspach Brytyjskich to nawet 14 000 – 30 000 funtów za rok. Studia w USA to rocznie około 15 000 dolarów za rok na uczelni publicznej, a nawet 70 000 dolarów w uczelniach prywatnych.
Gdzie w UE można studiować za darmo?
W Europie kilka państw oferuje studia bezpłatne dla obywateli Unii Europejskiej. Te kraje to:
- Niemcy,
- Finlandia,
- Dania,
- Norwegia,
- Szwecja,
- Austria,
- Francja.
W zależności od kraju może obowiązywać opłata wpisowa w różnej wysokości, natomiast po spełnieniu warunków rekrutacyjnych, studia na uczelniach państwowych dla obywateli Unii Europejskiej pokrywane są przez skarb państwa danego kraju.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?