Studia za granicą – gdzie wyjeżdżają uczyć się Polacy? Wśród najbardziej popularnych kierunków coraz mniej znaczy Wielka Brytania

Barbara Wesoła
Studia za granicą – gdzie najchętniej chcemy się uczyć? Jakie wybieramy kierunki? W których krajach można studiować bezpłatnie?
Studia za granicą – gdzie najchętniej chcemy się uczyć? Jakie wybieramy kierunki? W których krajach można studiować bezpłatnie? GettyImages.com
Studia za granicą są podejmowane zarówno przez maturzystów, jak i licencjatów. Chętnie kontynuujemy naukę na studiach magisterskich poza granicami Polski. W ostatnich latach doszło do dużych zmian, jeśli chodzi o wybory geograficzne Polek i Polaków chcących studiować za granicą. Jeszcze parę miesięcy temu na studia w Anglii wybierało się 36 proc. badanych, a ponad 10 proc. mniej wybierało Holandię. Sytuacja polityczna i gospodarcza jednak wiele zmieniła. Zwracamy też uwagę na koszty. Ile wynosi roczne czesne na zagranicznych uczelniach? Czy wszędzie w UE trzeba płacić za studia? Przybliżamy temat!

Spis treści

W tych krajach chcemy studiować. To głównie kraje europejskie

Według najnowszych danych Elab Education Laboratory już niemal tyle samo osób wybiera Holandię co Wielką Brytanię. Papiery na uczelnie w tych krajach złożyło odpowiednio: 23 i 25 proc. osób. Na podium wskoczyły też Włochy, wyprzedzając Danię. Chociaż jeszcze w marcu, w przypadku studiów magisterskich zagranicznych Włochy zajmowały piąte miejsce.

Poznaj 6 zagranicznych państw, do których w tym roku Polacy i Polki wybierają się na studia

Po Brexicie, w związku ze wzrostem kosztów studiowania w Wielkiej Brytanii, polscy studenci zaczęli szukać nowych możliwości. Dzięki temu, na popularności zaczęły zyskiwać m.in. Irlandia czy wspomniane wcześniej Włochy.

W tych krajach Polacy chcą studiować
W tych krajach Polacy chcą studiować Elab Education Laboratory

– Jest to przede wszystkim efekt spadającego zainteresowania studiami w Wielkiej Brytanii. W zeszłym roku aplikacje złożone na uczelnie w tym kraju stanowiły aż 46 proc. wszystkich zgłoszeń. W tym roku jedynie 25 proc. - mówi Agata Pochwała, ekspertka Elab Education Laboratory, firmy doradztwa edukacyjnego.

Chociaż nowe dane pokazują, że Półwysep Apeniński przyciąga już 15 proc. aplikantów, czyli o punkt procentowy więcej niż Dania, warto zaznaczyć, że skandynawski kraj jest jednym z nielicznych, w którym jako obywatele Unii Europejskiej możemy studiować za darmo. 13 proc. badanych postawiło na Irlandię, a co dziesiąta osoba aplikowała na uczelnie amerykańskie.

TOP 5 najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków studiów za granicą

Rok temu najwięcej osób aplikowało na kierunki związane z:

  • biznesem,
  • zarządzaniem,
  • ekonomią.

W 2022 uczniowie najczęściej decydują się na studia medyczne i okołomedyczne. Są to np. programy związane z rozwojem nowych technologii w obszarze medycyny. Lista najchętniej wybieranych kierunków wygląda następująco:

  • Medycyna i kierunki okołomedyczne;
  • Biznes międzynarodowy;
  • IT oraz Computer Science;
  • Architektura, sztuka, deisgn;
  • Liberal Arts oraz Social Sciences.

– Młode pokolenie, obserwując globalne zmiany, chce mieć możliwość pozytywnego wpływania na nie. Coraz więcej młodych osób szuka kierunków, które im w tym pomogą. Jest to jeden z powodów większego zainteresowania kierunkami medycznymi i okołomedycznymi - komentuje Agata Pochwała z Elab.

Studenci chcą wykorzystać różne możliwości edukacji wyższej

Oprócz wspomnianej chęci zmieniania świata, aplikując na studia zagraniczne, Polki i Polacy coraz częściej poszukują możliwości dodatkowych wymian międzyuczelnianych. Szukają też szkół wyższych, które prowadzą szeroko zakrojoną współpracę z uczelniami w innych krajach i na innych kontynentach. Przykładami mogą być kierunki łączące psychologię i nowe technologie, np. Health Psychology and Technology na University of Twente w Holandii czy Psychology and New Technology w Hiszpanii.

– Młodzi ludzie chcą budować międzynarodowe CV już na wczesnym etapie kariery i mieć możliwość studiowania w kilku miejscach — również w ramach jednego programu studiów. Ważna jest dla nich również innowacyjność i możliwość korzystania na studiach z najbardziej nowoczesnych technologii, często jeszcze niedostępnych na polskich uczelniach. Chodzi nie tylko o studia z obszarów technicznych, które pierwsze przyjdą nam na myśl, ale także np. studia artystyczne — komentuje Agata Pochwała z Elab.

Koszty studiów za granicą. Gdzie jest najdrożej?

Studia za granicą, według portalu Educat, są wybierane coraz chętniej, a każdego roku liczba aplikujących zwiększa się o 15 proc. Studiowanie za granicą wiąże się jednak z wyższymi niż w Polsce kosztami. Nie chodzi tylko o ceny mieszkania i wyżywienia, ale przede wszystkim czesnego.

W roku 2021 roczne czesne za studia w Holandii wynosiły 2209 euro, a w Irlandii 3000 euro — to akurat kraje, w których czesne jest stałe na wszystkich uczelniach publicznych. Obywatele UE mogą starać się o refundowanie kosztów lub finansowanie ich z kredytu studenckiego.

Najdrożej jest w Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych. Po Brexicie Polacy mogą wciąż korzystać z różnych programów stypendialnych, ale nie mają uprawnień do kredytu. Czesne za rok studiów na wyspach Brytyjskich to nawet 14 000 – 30 000 funtów za rok. Studia w USA to rocznie około 15 000 dolarów za rok na uczelni publicznej, a nawet 70 000 dolarów w uczelniach prywatnych.

Gdzie w UE można studiować za darmo?

W Europie kilka państw oferuje studia bezpłatne dla obywateli Unii Europejskiej. Te kraje to:

  • Niemcy,
  • Finlandia,
  • Dania,
  • Norwegia,
  • Szwecja,
  • Austria,
  • Francja.

W zależności od kraju może obowiązywać opłata wpisowa w różnej wysokości, natomiast po spełnieniu warunków rekrutacyjnych, studia na uczelniach państwowych dla obywateli Unii Europejskiej pokrywane są przez skarb państwa danego kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji