Spis treści
Nowy rok szkolny bez historii i teraźniejszości
W ostatnich tygodniach Barbara Nowacka zapowiadała kolejne zmiany w szkolnictwie. Od września 2024 r. z planów lekcji znika przedmiot historia i teraźniejszość. Będą się go uczyć tylko uczniowie, którzy już w roku szkolnym 2023/2024 mieli go w planie zajęć.
Od września 2025 roku w planach lekcji pojawi się nowy przedmiot - jest to edukacja obywatelska.
Na szybko wyprowadzane zmiany uwagę zwrócił Związek Nauczycielstwa Polskiego, który postanowił interweniować w tej sprawie.
Przeczytaj też:Zmieni się termin ogłoszenia wyników matur 2024? Barbara Nowacka odniosła się do pisma RPO. Obszerne wyjaśnienia ministerstwa >>>
Zabraknie godzin dla nauczycieli?
Wiele mówi się o tym, że brakuje nauczycieli i dostępnych ofert pracy jest coraz więcej. Tak nie jest jednak w przypadku wszystkich przedmiotów. ZNP wystosował pismo do ministerstwa, w którym wyjaśnia problem.
Do tej pory w klasach pierwszych przedmiot historia i teraźniejszość realizowany był w wymiarze 2 godzin , a w klasach drugich w wymiarze jednej godziny, tak więc w roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie ani przedmiotu historia i teraźniejszość, ani przedmiotu edukacja obywatelska co będzie miało znaczący wpływ na wymiar zatrudnienia nauczycieli - czytamy na stronie Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Pojawiła się obawa o wymiar zatrudnienia nauczycieli.
Należy zwrócić uwagę na fakt, iż nauczyciele często ratowali szkoły ponadpodstawowe podejmując się prowadzenia zajęć dydaktycznych z przedmiotu historia i teraźniejszość, a teraz podziękuje im się za pracę, proponując powrót za rok. Czy będą chcieli wrócić? - zwraca uwagę ZNP.
Związek Nauczycielstwa Polskiego proponuje, by w roku szkolnym 2024/2025 przywrócić w klasach pierwszych w wymiarze jednej godziny przedmiotu wiedza o społeczeństwie, do którego prowadzenia nauczyciele są przygotowani, posiadają wymagane kwalifikacje, a także podręczniki.
ZNP zwraca także uwagę na fakt, że ruch kadrowy w oświacie kończy się w dniu 31 maja i do tego terminu nauczyciel powinien być poinformowany o zmniejszeniu wymiaru czasu pracy, czy też o wypowiedzeniu umowy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?