Spis treści
ChatGPT. Czym jest to narzędzie i jak może pomóc?
Aplikacja ChatGPT zyskuje obecnie dużą popularność. Ostatnią wersję narzędzia udostępniono publicznie w listopadzie 2022 roku. Już w ciągu pierwszych dni skorzystało z niego kilka milionów osób. Pojawiły się głosy, że z aplikacji korzystają uczniowie, którzy wyręczają się tym narzędziem, by nie musieć samodzielnie pisać rozprawek na język polski. ChatGPT może być jednak pomocny dla badaczy, jeśli tylko odpowiednio się go wykorzysta.
– ChatGPT można z powodzeniem używać jako wsparcie przy pisaniu tekstów literackich lub naukowych. Może stworzyć zarys, szkic tekstu i wskazać listę wątków, które należy poruszyć – powiedział Marcin Wilkowski z Centrum Kompetencji Cyfrowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Ekspert zwrócił uwagę na to, że w porównaniu z innymi chatbotami, czyli programami prowadzącymi konwersację z użytkownikiem, na przykład w witrynach sklepów internetowych, ChatGPT tworzy wypowiedzi o bardzo dużym zakresie tematycznym. Przywołuje przy tym wiele szczegółów wzbogacających tekst.
Wilkowski podkreślił również, że najnowszą wersję aplikacji wytrenowano na tekstach tworzonych przez człowieka – książkach, Wikipedii, zasobach internetowych i na konwersacjach między prawdziwymi osobami.
– ChatGPT działa pozornie w sposób kreatywny, na pewno jest bardzo elastyczny. Można mu na przykład zlecić tłumaczenie, napisanie tekstu w określonym stylu, wiersza lub piosenki, ale też kodu w wybranym języku programowania – zwrócił uwagę Wilkowski.
Sztuczna inteligencja w świecie naukowym. Pomoc w pisaniu prac to nie wszystko
Narzędzie może być z powodzeniem wykorzystywane przez naukowców m.in. jako pomoc w pisaniu prac naukowych.
– Czat może nie tylko inspirować autorów tekstów naukowych, ale nawet stworzyć abstrakt takiego artykułu – wskazał Wilkowski.
Sporo osób może się jednak zastanawiać, czy sztuczna inteligencja jest w stanie stworzyć tekst poprawny językowo i spójny, łudząco przypominający ten, który wyszedł spod pióra (a raczej klawiatury) człowieka. Ekspert z Uniwersytetu Warszawskiego przytoczył wyniki eksperymentu wykonanego przez naukowców z Northwestern University w Chicago (USA). Na potrzeby badania ChatGPT wygenerował abstrakty publikacji naukowych. Okazało się, że w co trzecim przypadku osoby ankietowane nie potrafiły odróżnić tekstu przygotowanego przez narzędzie od napisanego przez człowieka. Publikowane są też już eksperymentalne artykuły naukowe, w których wprost informuje się o wykorzystaniu tej aplikacji w konstrukcji i korekcie tekstu.
ChatGPT jest dostępny za darmo. Aby z niego skorzystać, wystarczy się zalogować i zacząć zadawać pytania i komendy. Do tworzenia tekstów nie jest potrzebne korzystanie z języków programowania, co jest konieczne w przypadku wielu modeli języka naturalnego.
– Część badaczy już z nim eksperymentuje i zapewne na stałe umieści w swoim zestawie narzędzi, wśród których są m.in. translatory, wyszukiwarki tekstów naukowych czy programy zarządzające przypisami – wskazał ekspert.
Dodał, że program ChatGPT nie jest wszystkowiedzący. Na przykład ma ograniczone informacje o zjawiskach i wydarzeniach po 2021 r. Może też tworzyć logiczne i gramatyczne odpowiedzi, które jednak okazują się błędne w szczegółach takich, jak daty, nazwiska czy tytuły książek.
– Mimo wielu barier może pomóc on w wypracowywaniu koncepcji artykułu naukowego, jego struktury czy abstraktu, a nawet w korekcie i redakcji artykułu w języku obcym – wskazał Wilkowski.
Zagrożenia sztucznej inteligencji
Ekspert powiedział, że współczesny system naukowy nakłada na badaczy konieczność nieustannego publikowania, bo na tej podstawie ocenia się ich pracę i zapewnia finansowania badań. ChatGPT może im w tym zadaniu pomóc, ale nie zawsze w sposób etyczny.
– Część naukowców publikuje w tzw. drapieżnych wydawnictwach, które tylko z nazwy są naukowe. Publikowane w nich prace nie podlegają recenzjom. Dlatego wykorzystanie ChatuGPT do szybkiego przygotowywania tekstów, nawet od podstaw, może mieć ostatecznie negatywne konsekwencje dla nauki – zauważył ekspert.
Jednocześnie podkreślił, że niektóre organizacje naukowe czy redakcje czasopism informują już o niedopuszczaniu artykułów pisanych z wykorzystaniem ChatGPT. Zdaniem innych ekspertów ChatGPT będzie niebawem najczęściej cytowanym autorem wszech czasów.
Źródło: